אחד מתוך ארבעה חצה באור אדום: התופעה המסוכנת של חצית צומת באור אדום איננה אירוע נדיר אלא מציאות יומיומית בעיקר בהיעדר מצלמות רמזור, ניידות ונוכחות משטרתית בכבישים. מנתוני סקר חדש עולים נתונים מדאיגים על התופעה הקשה - מרבית הנהגים היו עדים לרכב החוצה צומת באור אדום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מסקר של עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" עולה כי לא פחות מ-90% מהציבור ראו לפחות פעם אחת נהג שחצה צומת באור אדום בשנה האחרונה. עוד עולה כי אחד מכל ארבעה נשאלים טען כי ראה יותר מארבע פעמים נהג שחצה צומת באור אדום. כמו כן על פי הסקר, אחד מכל ארבעה העיד על עצמו כי חצה צומת באור אדום לפחות פעם אחת בשנה האחרונה.

מה הפתרון? רק מצלמות יגרמו להרתעת הנהגים

בתשובה לשאלה האם מצלמות שיוצבו בצמתים ירתיעו נהגים מלחצות צומת באור אדום, הגיבו 70% מהנשאלים כי הצבת אמצעי האכיפה תרתיע נהגים מלחצות את הצומת שלא כחוק. מספר דומה של נשאלים השיבו כי על פי דעתם מרבית הנהגים שחוצים באור אדום עושים זאת על מנת לחסוך את העמידה ברמזור ולא מכיוון שלא הבחינו בו.

על פי נתוני "אור ירוק", 2,774 נהגים היו מעורבים בשנת 2016 בתאונות דרכים בעקבות אי ציות לרמזור אדום. מנכ"ל העמותה ארז קיטה הגיב על הנתונים שעלו וטען: "בעולם כבר הבינו מזמן כי הפתרון חייב להגיע באמצעות הצבת מצלמות רמזור בולטות ומשולטות שירתיעו נהגים מלחצות את הצומת באור אדום ולא כדי להעשיר את קופת המדינה. נהג שידע כי הוא נכנס לצומת מצולם וייקנס בסכום גבוה לא ימהר כל כך לסכן את החיים של כולנו בכביש".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il