יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תשע"ח: טקס הדלקת נר הזיכרון הנערך הערב (שלישי) בכותל המערבי ומהווה את האירוע המרכזי של היום נפתח בצפירת דומיה בת דקה. הטקס מתקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. "החדשות" Online העביר את הטקס בשידור חי

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בטקס כי "נמשיך ונילחם איתנים ונחושים בכל רגע בו תקרב אלינו מלחמה. נרדוף ונשיג כל אויב כשאנו חמושים במערכת ביטחון מופלאה, ובהון האנושי והערכי היקר ביותר".

לצד זאת דיבר ריבלין בשבח השלום וציין כי "באותן העוצמות נמשיך לחתור לשקט, לשלום ולביטחון עם כל שכנינו. בשם ההבטחות האלו, ומתוך התקווה כי יתממשו, ממשיכים ילדינו, נכדינו, נינינו, להחליף את בגדי נערותם במדים ובחגור, בקסדה ובנשק".

ריבלין בטקס, הערב (צילום: החדשות)
ריבלין בטקס, הערב | צילום: החדשות

ריבלין הזהיר מפני קיטוב ומחלוקת בצה"ל ואמר כי החברה בישראל "לא תאפשר לכל שסע, קיטוב, מרחק וניכור להכות שורש בינינו. חברה שתדע להמשיך ולהתווכח, אך תזכור שצה"ל ומפקדיו הם אנחנו, כולנו, ותגן עליו מפני כל מחלוקת".

איזנקוט: "צבא ממלכתי הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר"

במהלך דבריו בטקס סיפר איזנקוט על חבריו לנשק שאיבד במהלך 40 שנות שירותו בצה"ל. "לצערי הרב, לא אחת נפרדתי מאנשים יקרים שהיו לי לאחים לנשק, ומעוד רבים מטובי בניה ובנותיה של הארץ. בביקורים הכואבים בבתיהם נחשפתי למקום שבו התעצבה דמותם ולערכים שלאורם התחנכו".

טקס יום הזיכרון (צילום: החדשות)
המשתתפים בטקס | צילום: החדשות

איזנקוט התייחס בדבריו במרומז לביקורת על צה"ל מצד גורמים שונים ואמר כי "מעמדו של צה"ל כצבא עם ממלכתי הוא מרכיב העוצמה הגדול ביותר". לדבריו, "הערכים המשותפים של אהבת המולדת, הרעות ההדדית ואחוות הלוחמים הם הגוברים על כל פער. גם בזמנים הקשים ביותר נותר צה"ל עמוד תווך איתן השואב את עוצמתו מכל משרתיו".

"בן העיר, ובן הכפר והקיבוץ, חילוני ודתי, בדואי, דרוזי ויהודי. האחדות והלכידות הן שניצבו לצדנו בשעות הקשות ביותר, הן שהיו לנו לנשק נגד האויב והן המאפשרות לנו להמשיך ולעמוד על רחבה זו", סיים הרמטכ"ל.