סערת מידן: "זכותו לומר את דעתו" (צילום: החדשות)
השדרן קובי מידן | צילום: החדשות

הסערה הציבורית סביב קובי מידן מסרבת לגווע: לאחר שאמש פורסם במהדורה המרכזית כי מפקד גלי צה"ל צפוי להפסיק את עבודתו של שדרן התחנה הצבאית, השדר הוותיק רזי ברקאי מתייצב לצידו של מידן. "הוא לא ניצל את המיקרופון של גל"צ כדי להשתלח", טען. גם פוליטיקאים מרחבי הקשת הפוליטית התייצבו לצידו של מידן.  

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחילת תכניתו היומית ביקש ברקאי להעיר בנוגע לפרשה שמידן נמצא במרכזה. "קובי מידן עמיתנו כתב בפייסבוק שהוא מתבייש", פתח את דבריו. "הוא לא ניצל את המיקרופון של גל"צ כדי להשתלח, לא תקף את החיילים, דיבר מנהמת ליבו, כאזרח מודאג - לא כשדר. שר הביטחון כבר יודע, אין לו מקום בגלי צה"ל".

לאחר מכן תקף ברקאי את ליברמן ורמז שבעתיד עוד ייאלץ להתנצל בשל האמירות שלו. "זה אותו ליברמן שגם ירה אתמול את המשפט הבא: 'מרצ מייצגת את האינטרסים של הפלסטינים, היא כבר לא שייכת למדינת ישראל'", סיפר. "מה זה אם לא שידור חוזר של האמירה ההיא של נתניהו שהואר כבר הספיק להתנצל עליה, האמירה ההיא באזניו של הרב כדורי: 'השמאל שכחו מה זה להיות יהודים'. אדוני שר הביטחון, אנא תרגיע".

יו"ר העבודה אבי גבאי יצא להגנתו של מידן ואמר: "הכי גאה שאפשר להיות ישראלי, אבל מתנגד נחרצות להדחות על רקע של חופש ביטוי". ומנגד, חבר הכנסת מטעם "המחנה הציוני" נחמן שי אמר: "ראוי להפסיק את שידוריו בגל"צ בשלב זה".

"הנהגה שבטוחה בעצמה ובצדקת דרכה לא מאבדת את הראש אחרי כל התבטאות של איש תקשורת", ציין גבאי בפוסט שפרסם היום בפייסבוק. "מישהו יכול לדמיין את רבין, בגין או שרון מבזבזים אפילו שנייה מזמנם היקר כדי לצקצק על פוסט של אזרח בפייסבוק, גם אם הוא שדרן בתחנת רדיו? מישהו כאן התבלבל בתפקידה של ההנהגה".

גבאי. לא יתמודד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
אבי גבאי, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

גבאי הבהיר כי אינו מסכים עם מידן, אך התעקש על זכותו של כל אזרח לומר דעתו. "כמו רוב אזרחי המדינה אני בטוח במוסריותו של צה"ל וחייליו (הבנים והבנות שלנו למי ששכח) וחושב שצה"ל פעל נכון ושמר על הגבול שלנו כפי שצריך ולכן גם מסוגל להכיל ביקורת ודעות שונות משלי. גם אם אני לא מסכים עם כל אמירה, אני מתעקש על זכותו של כל אזרח לומר את דעתו. כך זה אמור להיות במדינה דמוקרטית וכך זה יישאר".

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
יצא להגנת מידן. סמוטריץ', ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

סמוטריץ': בדמוקרטיה מותר לומר גם דברים דוחים

ח"כ איתן כבל הוסיף כי הוא "מתנגד לדעתו של קובי מידן אך באותה נחרצות אני מתנגד לכל ניסיון לפטר אותו או לגרום לו להתפטר. לשמחתי הזכות והחופש להשמעת דעה גם אם אני מתנגד לה היא ערך עליון וראוי שנלחם שכך ימשיך ויהיה".

תמיכה מפתיעה במידן התקבלה אמש מצדו של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. חבר הכנסת מהבית היהודי צייץ כי "הדברים שקובי מידן כתב דוחים אבל בדמוקרטיה מותר לומר ולכתוב גם דברים דוחים בלי לאבד את מקום העבודה. מימין ומשמאל. זו המשמעות הפשוטה של חופש ביטוי שהוא נשמת אפה של הדמוקרטיה".

נחמן שי (צילום: חדשות)
ח"כ נחמן שי | צילום: חדשות

מיכל רוזין: כפטריוטית, זכותי להתבייש בממשלה ובמדיניותה

חברת הכנסת ציפי לבני הצטרפה לביקורת ואמרה: "גאה להיות ישראלית ומתביישת במה שהממשלה עושה לנו ולא, הממשלה והמדינה זה לא אותו דבר. זה משפט נכון לכל מה שקורה עכשיו: הפיכת טקס ממלכתי מרגש לממשלתי מפלג, הקמת משטרת מחשבות נגד מי שמתבטא והרס המשטרה שפועלת נגד מי שחוטא".

מיכל רוזין, חברת הכנסת מטעם סיעת מרצ, טענה: "כישראלית פטריוטית גאה זכותי המלאה להתבייש בממשלה שלי ובמדיניותה. חדלו ממשטרת המחשבות וההשתקה. טוב יעשה מפקד אם יעצור עכשיו את מחול השדים לפני שיהיה מאוחר מדי".

אין תמונה
ח"כ מיכל רוזין

מנגד, ח"כ נחמן שי קרא להדיח את מידן עקב הפוסט. "ראוי להפסיק את שידוריו בגל"צ בשלב זה", אמר מפקד גלי צה"ל לשעבר בריאיון לתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "יש לתחנה הזו בעלים, כמו בכל תחנה אחרת, ומותר לבעלים לדרוש מחויבויות מהשדרים".

אמש פורסם במהדורה כי מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ ערך עם מידן שיחת בירור טלפונית. בשיחה הבהיר מידן שכתב את הדברים מבלי שכל הפרטים היו ידועים לו ומבלי שהייתה לו את התמונה המלאה, ושבכל מקרה לא אמר מילה על חיילי צה"ל. אך עם זאת, ל"החדשות" נודע כי אלקבץ צפוי להפסיק לחלוטין את המשך עבודתו של מידן.