אם אתם נוסעים בכביש, מסתכלים ימינה שמאלה וכשאתם רואים שאין ניידת באופק אתם מרשים לעצמכם לגנוב את הרמזור, או לחתוך פס הפרדה לבן - כדאי שתחשבו שוב. בימים אלו מרחיבים ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בשיתוף עמותת ״נתיב בטוח״ ואגף התנועה של משטרת ישראל את מערך המתנדבים במיזם "שומרי דרך" - במסגרתו נהגים מדווחים על עבירות תנועה של נהגים אחרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המערך שהושק בשנת 2016 מבוסס על אפליקציה ייחודית שמופעלת לפני תחילת הנסיעה ומצלמת את כלי הרכב הנראים מהשמשה הקדמית של הרכב. כשהמתנדב מבחין בעבירת תנועה המתבצעת מולו הוא נותן הוראה קולית לאפליקציה השולחת את הדיווח למרכז הבקרה שהוקם ברשות. לאחר שהחומרים עוברים סינון הם מועברים ליחידה ייעודית שהוקמה באגף התנועה של המשטרה. השוטרים עוברים על התיעודים ומחליטים האם להנפיק דוח או לזמן למשפט.

בשבוע האחרון גויסו 5,000 מתנדבים נוספים וכעת ישנם 30 אלף הפרוסים ברחבי המדינה. באמצעות האפליקציה, שפותחה בעזרת מומחים לאבטחת מידע וחקר תאונות דרכים מהטכניון, ניתן לראות נהגים מבצעים עבירות תנועה בכבישים ברחבי הארץ. בין היתר תיעדו המתנדבים נהגים נוסעים באור אדום, חוצים פס הפרדה וחותכים בפראות בין נתיבים.