קרבות הפוליגרף. הלוי ואלשיך (צילום: פלאש 90, חדשות)
"הלוי מנהל קשרים חשאיים עם רה"מ" | צילום: פלאש 90, חדשות

עימות חסר תקדים בצמרת אכיפת החוק: בכירים במשטרה ובמערכת הפוליטית טוענים כי מפקד מחוז ירושלים, יורם הלוי, מקיים קשרים עם ראש הממשלה נתניהו מאחורי גבו וללא ידיעתו של המפכ"ל רוני אלשיך. מקורבי הניצב טוענים מנגד: אלשיך מנסה לתפור לו תיק. בסביבת רה"מ מכחישים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קצינים בכירים במשטרה טוענים שאנשי אלשיך עומדים מאחורי ניסיון לסכל את מועמדותו של הלוי למפכ"לות: "מנסה להכשיר לעצמו שנה רביעית בתפקיד". בסביבת נתניהו ובסביבתו של ניצב יורם הלוי מכחישים נחרצות את הידיעה. מקורביו של מפקד המחוז טוענים: אלשיך מנסה לתפור לו תיק. במשרד ראש הממשלה טענו כי "מדובר בשקר מוחלט ומגמתי".

העימות בצמרת המשטרה מחריף
העימות בצמרת המשטרה מחריף | צילום:

לפי גורם בכיר במשטרה, הקשרים התקיימו באמצעות גורם מתווך - גם הוא גורם פוליטי. הטענות מגיעות על רקע ההתמודדות על תפקיד המפכ"ל והחקירות המתמשכות של ראש הממשלה נתניהו. על פי אחת הטענות, נתניהו יתמוך בניצב יורם הלוי לתפקיד ראש הארגון - והוא מצדו יגמול לו בגזרת החקירות. בכירים במשטרה: "אלשיך מבצע בהלוי סיכול ממוקד כדי לצייר אותו כשפוט של נתניהו.כמו בפרשת הרפז, הארגון מנסה להפיל יורש אפשרי באמצעות שקרים ויחצ"נים".

רה"מ מעורב?
רה"מ מעורב? | צילום:

במשטרה דוחים את הטענות ומבהירים שהשניים עובדים בשיתוף פעולה הדוק ואף צפויים להיפגש היום (שישי) על רקע המתיחות בהר הבית סביב חג הרמדאן. מהארגון נמסר: "במשטרת ישראל דוחים את הטענות בדבר עימותים או כל אמירות אחרות הנוגעות לאופי מערכת היחסים עם בכירי המשטרה. המפכ״ל הוביל רפורמות רבות במשטרה ביחד ובשיתוף מלא עם סגל הפיקוד הבכיר כולו. המפכ״ל ימשיך לפעול ביחד עם ניצב יורם הלוי לקיום שגרת חיים תקינה לתושבי ירושלים והסביבה". במשטרה הוסיפו: "שוב אנו עדים לדיסאינפורמציה המובאת כביכול בשם המפכ״ל או ״מקורביו״. צר לנו על הטעיית הציבור, האחריות על הפרסומים הינה על אחריות המפרסם".

טענות על רקע המינוי לתפקיד המפכ"ל
טענות על רקע המינוי לתפקיד המפכ"ל | צילום:

ברביעי פורסם לראשונה ב"מהדורה המרכזית" על מינויים חדשים ומפתיעים בצמרת המשטרה - ניצב דוד ביתן, מפקד מחוז תל אביב הטרי, יתמנה לסגן מפכ"ל המשטרה, כך לפי החלטת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמפכ"ל אלשיך. לפי הפרסום, מתברר שהתפקיד הוצע תחילה למפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי שסירב לקבל אותו - בין השאר בנימוק שהוא כיהן בכמה תפקידי ניצב שיספיקו לו בהתמודדות על תפקיד המפכ"ל הבא.

עם זאת, ההערכה היא שמערכת היחסים העכורה בין ניצב הלוי למפכ"ל אלשיך תרמה כנראה אף היא להחלטתו של הלוי שלא להגיע בשלב הזה למטה הארצי. ניצב דוד ביתן ייכנס לתפקידו החדש בעוד כשלושה חודשים. מינויו יכול להתפרש כרמז לכך שהשר ארדן עדיין לא החליט האם להאריך את הקדנציה של רוני אלשיך בתפקיד המפכ"ל בשנה נוספת.

סגן המפכ"ל הנוכחי ניצב זוהר דביר, שגם הוא מועמד לתפקיד המפכ"ל הבא יתמנה לתפקיד חדש במשטרה - מתאם בין צה"ל למשטרה. תרחישי האירועים הביטחוניים האחרונים בדרום ובצפון ממחישים את הצורך בפונקציה החדשה הזו במשטרה. ההערכה היא שעל תפקיד מפקד משטרת תל אביב שיתפנה יתמודדו בין השאר מפקד מחוז ש"י ניצב משה ברקת, ראש אגף התנועה ניצב דורון ידיד ומפקד מחוז צפון ניצב אלון אסור.