רוית לירון ובתה גיל (צילום: באדיבות המשפחה)
רוית לירון ובתה גיל | צילום: באדיבות המשפחה

ארבעת הנכדים התאומים של סבא גדי בר דוד מעולם לא פגשו אותו: הוא נפצע קשה במלחמת יום כיפור ונפטר 13 שנים מאוחר יותר. אבל בתו רווית לירון לא ויתרה ובחרה "להפגיש" בין אביה לילדיה בספר שכתבה, "סבא גדי קופץ לביקור" - ספר שנועד לסייע לילדים להתמודד עם אובדן, אבל ופרידה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בכל שלב בחיים האובדן פוגש אותך", אומרת לירון, נשואה ואם לשני זוגות תאומים, עובדת סוציאלית ותרפיסטית באמנות. "כשאבא נפצע הייתי ילדה ונמחקו מראשי כל הסיפורים, ופתאום נולדו לי הילדים ואני מוקפת בחברים שלילדים שלהם יש סבא וסבתא והמון סיפורים והרגשתי שלי אין הרבה חוץ מקבר".

הנכדים של סבא גדי גדלו על הסב החסר. "איך שיצאתי מבית החולים לקחתי את ילדיי לקבר שלו בכפר מסריק", לירון מסבירה. "ככה כל כמה זמן עלינו לקבר. הם ידעו שזה סבא שלהם".

גדי בר דוד ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
גדי בר דוד ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

האלבום יצא לאור

לקראת יום הזיכרון ה-25 למותו, רווית הכינה אלבום תמונות של אביה. כשהראתה אותו למשפחה ולחברים הם דחפו בה לעשות עוד צעד. "פתאום אנשים מסביבי אמרו לי שזה יכול לעניין אנשים נוספים", אמרה. "כשהדבר חזר על עצמו מספר פעמים הבנתי שבאמת הצלחתי ליצור פה משהו מיוחד ואולי כדאי שאנסה לפתח את האלבום ולהוציא אותו לאור".

"מי את?", סבא מתקרב ולבו מעט נצבט, "לבתי את דומה". "אני גיל", היא עונה, "הבת הגדולה של בתך הקטנה".

הספר "סבא גדי קופץ לביקור", מחולק לשני חלקים: בחלק הראשון סיפורו של סבא גדי והמפגש המיוחד עם נכדיו, ובחלק השני מזמינה לירון את הקוראים הצעירים בעזרת שאלות ומשימות לפגוש בעזרת הדמיון מישהו אהוב שאיננו.

סבא גדי מתיישב על הספה ומסביבו נאספים הנכדים. "מעצבן שאין לנו אותך", הם אומרים לו, "אתה מת כבר כל כך הרבה שנים".

עטיפת הספר (צילום: באדיבות משרד הביטחון)
עטיפת הספר | צילום: באדיבות משרד הביטחון

עבור לירון כתיבת הספר הייתה חוויה רגשית קשה. "אחד הדברים שלקחתי מאבא זה להפוך כל רגע בחיים למשמעותי", היא אומרת. "משעמם לא הייתה מילה שקיימת במילון שלו. ככה הפגשתי אותו בעזרת הדמיון עם הילדים שלי".

"יתמות מאב בגיל צעיר ובשלב התפתחותי מוקדם יחסית מותירה את הילד בתחושת העדר או מחסור בזיכרון ממשי וברור מהאב", אומרת בינה מדזיני, מנהלת מחוז חיפה באגף משפחות והנצחה שבמשרד הביטחון. "הצעירים האלה גדלים והופכים עם השנים להורים בעצמם, כאשר הם פוגשים מחדש את הגעגוע לאב והצורך בזיכרון שמבוסס על קשר עימו, אותו יוכלו להנחיל לילדיהם. הספר 'סבא גדי קופץ לביקור' הינו פרי תהליך עוצמתי של סגירת מעגל עבור רוית, שבאמצעותו היא מעבירה את חווית המפגש הדמיוני של סבא גדי עם נכדיו. הספר המרגש משמש אותנו בעבודתנו המקצועית עם יתומי צה"ל אחרים ככלי עזר טיפולי לסיוע והקלה בהתמודדות עם נפילת אביהם".