יום הזיכרון תשע"ז - מדינת ישראל מרכינה את ראשה: הבוקר (שני) נערך בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל. הטקס נפתח בשעה 11:00 בצפירת דומייה בת שתי דקות, ולאחר מכן נשא דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר: "הגבורה היא תנאי הכרחי לקיומנו וגם לשלום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה נתניהו פנה בנאומו למשפחות השכולות ואמר: "אנחנו בני משפחות השכול נאלצנו לדבר על יקירנו בלשון עבר, כך גם אני. זו משימה קשה מנשוא, כי פצעי העבר והאובדן לעולם לא נרפאים, לא באמת". 

טקס האזכרה בהר הרצל (צילום: נועם מושקוביץ)
טקס האזכרה בהר הרצל | צילום: נועם מושקוביץ

נתניהו סיפר על מפגשו עם משפחות שכולות מהדורות השונים, בהם גם ותיקי דור תש"ח: "אירחתי אחים שכולים וילדים שהתייתמו מהוריהם. הם סיפרו על המסע, לא רק על ההתמודדות עם גדיעת חיי אחים שהם לעיתים קרובות נשמות תאומות, אלא גם הצורך לשמש כתף לתמיכת ההורים שעולמם חרב עליהם ושאת יגונם הם מכירים היטב".

כאח שכול, דיבר ראש הממשלה על אחיו יוני נתניהו שנפל במהלך מבצע אנטבה. "אחי יוני ז"ל אהב את שירו של נתן יונתן 'חופים'", סיפר נתניהו, ולאחר שציטט מן השיר הוסיף: "ראיתי את חייהם של הוריי כשהנחל של יוני עזבם והם נשארו עם לב שבור, אבל בדרך לא דרך הם גייסו את הכוחות להמשיך לחיות ולהמשיך ליצור. עד אחרון ימיי אעריץ את ההוד וההדר בו נשאו את יגונם על נפול בנם בכורם יונתן".

"כמעט שעברו עשרה עשורים", המשיך נתניהו. "כל כך הרבה השתנה וכל כך מעט. אני יודע שהגבורה היא תנאי הכרחי לא רק לקיומנו אלא גם להשגת שלום עם אויבינו. בבואי לשלוח את חיילינו בקרב אני חושב בלב כבד ובשיקול דעת מעמיק, עליהם ועל המשפחות, כי אני יודע שלעתים המחיר עצום".

החלקה הצבאית בהר הרצל (צילום: נועם מושקוביץ)
החלקה הצבאית בהר הרצל | צילום: נועם מושקוביץ

"הלב שהתכווץ - יתרחב ביום העצמאות"

"אזרחי ישראל - אחים אנו בטוב וברע", הוסיף ראש הממשלה. "נפש בנפש נוגעת בשדה הקרב, נפש בנפש נוגעת בשדה החיים. נדע להכיר את המחיר ששילמנו - יהודים, דרוזים, מוסלמים, נוצרים וצ'רקסים. לא נשקוט עד שנשיב הביתה את לוחמינו היקרים הדר גולדין ואורון שאול, כשהדגל יחזור לראש התורן נדע שישראל היא נחמת אמת, מופת לאומות בהישגיה, חרף האשמות השווא הרבות. הלב שהתכווץ ביום הזיכרון יתרחב בהכרת תודה ביום העצמאות".

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל | צילום:

בטקס הממלכתי השתתפו גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, והרמטכ"ל גדי איזנקוט, יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין ונשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. במהלך הטקס הודלקה אבוקת הזיכרון על ידי פנינה סרור, בתו של טוראי פנחס סרור ז"ל שנפל במבצע קדש ב-1956 בהיותו בן 32. אחר כך הושמעה תרועת אבל וקריאת "יזכור".

הרב הראשי לצה"ל, תא"ל אייל קרים, נשא תפילה לנשמות הקדושים: בנוסף, עוזי קירמה, אביו של רס"מ יוסי קירמה שנרצח בפיגוע באוקטובר 2016, קרא תפילת "קדיש" והחזן הראשי לצה"ל, סא"ל שי אברמסון, נשא את תפילת "אל מלא רחמים".

ההכנות לטקס (צילום: חדשות 2)
ההכנות לטקס | צילום: חדשות 2

בהמשך הטקס הונחו זרי זיכרון מטעם מדינת ישראל, הממשלה, הכנסת, בית המשפט העליון, צה"ל ומערכת הביטחון, המשטרה, ארגון "יד לבנים", ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית, הסגל הדיפלומטי, נכי צה"ל ועיריית ירושלים.

את הזר של ארגון "יד לבנים" הניח אלי דהאן, אביו של סמ"ר אסף דהאן ז"ל שנפל באסון המסוקים ב-1997, וחביבה בוזגלו - אלמנתו של רס"מ שלום בוזגלו ז"ל שנפל ב-1976 - מניח את זר ארגון אלמנות צה"ל, יתומי צה"ל והמשפחות השכולות.

ליברמן בטקס האזכרה (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
ליברמן בטקס האזכרה | צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

בנט: "משלמים מחיר יקר על החיים במדינה שלנו"

במקביל התקיים טקס האזכרה לחללים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול, בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן. "לפני 69 שנים קמה מדינת ישראל, משאת נפשם וחלומם של דורות רבים של יהודים במשך אלפי שנים", אמר שר הביטחון. "מדינת ישראל נולדה וקמה בסערת הקרב. 69 שנים מאז, ולא ניתן מנוח. 'מלחמה שאף פעם לא די לה'".

"מן הכאב, ומתוך הצער צומחת לה נחישות גדולה", הוסיף ליברמן בנאומו. "להביט נכוחה אל יעוד דורנו - לשמור מכל משמרת על מדינת ישראל, על קיומה, על שלומה, על ביטחונה ועל ערכיה. הישגי המדינה הם פרי העמל, כישרון ההשראה וכוח היצירה הקולקטיבי של ישראל. אך הם לא יכולים היו לבוא לעולם ללא הבטחת הביטחון והקיום שהושגו בראש ובראשונה בזכותם של הנופלים. בשמי ובשם ממשלת ישראל, אני מצדיע לזכרם של חללי מערכות ישראל".

הצפירה ברחובות ישראל. היום (צילום: רויטרס)
צפירת דומייה בת"א | צילום: רויטרס

שר החינוך נפתלי בנט נשא דברים בטקס זיכרון בבית העלמין הצבאי בחולון ואמר למשפחות השכולות: "כאן, בבית העלמין הזה, הזמן עצר מלכת. בניכם ובנותיכם, שוכבים כאן במנוחת עולם הדוממת. וגם ליבכם דומם. כאבכם הוא אינסופי: מי ששולח את ילדו לצה"ל יודע שאותה דפיקה בדלת עלולה להגיע. למרות זאת, בניכם ובנותיכם בחרו להגן על המדינה, להגן עלינו".

בנט הוסיף ואמר כי "אנו משלמים מחיר יקר על החיים במדינה שלנו. אתם מרגישים זאת בכל בוקר, בכל לילה, בכל חג ובכל יום זיכרון. אך כאשר עם ישראל לא היה כאן, שילמנו מחיר יקר בהרבה".