אמש (שלישי), עם צאת החג, נערכה תהלוכה גדולה לחרדים עריקים בירושלים. חייל דתי שעבר במקום הותקף על ידי המון: מאות חרדים התקהלו סביבו, קיללו אותו והשליכו לעברו חפצים - בעודו נמלט מהמקום ללא פגע. מהמשטרה טרם דווח על עצורים בתקרית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המהומה החלה בשעת ערב מאוחרת בצומת הרחובות גולדה מאיר ובר אילן בבירה: באזור, בו עברה התהלוכה, נכחו מאות אנשי הפלג הירושלמי הקיצוני - שמובילים בחודש האחרון את המחאה הציבורית נגד מעצר החיילים החרדים.

תיעוד העימותים (צילום: Yonatan Sindel \ פלאש 90)
התהלוכה והעימותים, אתמול | צילום: Yonatan Sindel \ פלאש 90

ה"חגיגה" במהלכה הותקף החייל נערכה לרגל חזרת העריקים החרדים לכלא 4 עם תום החג, להמשך ריצוי מאסרם. בפלג הירושלמי החליטו כי החזרה של שני העריקים, ישראל מאיר טולידנו וצבי דוב פרידמן, תהפוך לחגיגה: לכן הזמינו בפלג לימוזינה גדולה שתסיע אותם ואת משפחותיהם.

בעקבות מעצרם של העריקים החלו בשבועות האחרונים הפגנות של פלגים קיצוניים במגזר החרדי. בחלק מההפגנות חסמו עשרות ומאות צעירים צירים מרכזיים וגרמו לשיבושי תנועה קשים. לאחרונה ציינו בפלג הירושלמי כי בכוונתם לשבש גם את התנועה בנתב"ג במהלך החג.

"לא נהסס לנקוט ביד קשה"

מדובר בתקרית הרביעית בתוך ימים ספורים: בשבוע שעבר חולצו חיילים חרדים ממאה שערים בשתי תקריות שונות. באחד המקרים חייל חרדי צעד ברחוב בשכונת מאה שערים כשממרפסות וחלונות הבתים קיללו אותו ואף השליכו לעברו חפצים וביצים. חשוד אחד נעצר והועבר לחקירת המשטרה.

בתחילת השבוע שעבר הוזעקה ניידת משטרה לשכונת מאה שערים בירושלים בעקבות דיווח על חייל לבוש מדים שנכנס לחנות ספרים בשכונה כאשר החלה התגודדות סביבו תוך קריאות גנאי לעברו. שוטרים הגיעו למקום וחילצו את החייל - שעל פי התיעוד, לא נראה במצוקה - והוא הובא לתחנת לב הבירה ללא פגע.

בעקבות אירועים אלו, יצא לדרך בשבוע שעבר מבצע משטרתי מיוחד: המשטרה עצרה ביום חמישי האחרון שמונה צעירים, במסגרת מהלך יזום ומתוכנן שמונה צערים בגין תקיפת לובש מדים בשכונה, ואף לקחו אותם לחקירה. כדי לעשות זאת, שלחה המשטרה שוטר המחופש לחייל בשעות הצהריים לשכונת מאה שערים. כעבור זמן מה, הבחינו שוטרים שהיו ערוכים במקום בחשודים שהחלו לתקוף, לירוק ולהשליך חפצים לעברו. בשלב זה יצאו השוטרים ועצרו את החשודים בשעת המעשה.

מהמשטרה נמסר אז כי היא "רואה בחומרה רבה את תופעת ההסתה ותקיפת חיילים חובשי כיפה על רקע שירותם בצה"ל ותקיפת שוטרים. המשטרה משקיעה מאמצים רבים לטיפול בתופעה, הן באמצעות איסוף מידע מודיעיני נגד מחוללי התקיפות וההסתה נגד לובשי המדים, לשם איתור מוקדם ככל האפשר ומניעת ביצוע העבירות". במשטרה הוסיפו כי הם "לא יהססו להמשיך ולנקוט ביד קשה נגד כל מי שיתקוף לובש מדים באשר הוא ותפעל למיצוי ההליכים הפליליים נגדם והבאתם לדין".