הפגנות ותיקי הפלמ"ח
הפגנות ותיקי הפלמ"ח | צילום:

לאחר מחאת ותיקי ארגון הפלמ"ח שיצאו נגד החלטת הממשלה להנציח את זכרו של רחבעם זאבי ז"ל בחאן שער הגיא, הגיעו היום (שישי) הוותיקים לטקס הכרזתו כמרכז מורשת לפורצי הדרך ולמלווי השיירות לירושלים. בטקס נכחו גם ותיקי הפלמ"ח המוכרים המשורר חיים גורי, 'רעננה' סלע שהיה זה שבישר לבן-גוריון על פריצת הדרך, האלופים עמוס חורב ושייקה גביש, וחברי פלמ"ח נוספים שהשתתפו בליווי השיירות ובפריצת הדרך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר השבוע פרסם משרד ראש הממשלה הודעה ובה נמסר כי המשרד פועל למציאת אתר חלופי להנצחת האלוף המנוח. "משרד ראש הממשלה פועל על מנת לאתר מקום חלופי ראוי, להנצחת אלוף במיל' רחבעם זאבי, זאת בתיאום עם משפחת זאבי", נכתב בהודעה.

ההודעה הגיעה על רקע המחאות השבועיות שקיימו ותיקי הפלמ"ח שנהגו להתאסף בסמוך למשוריינים במחלף שער הגיא. לפני כשבועיים התעצמה המחאה כששיירה של כ-20 כלי רכב של הלוחמים הוותיקים יצאה ממחלף לטרון בכביש 1 ועד מחלף שורש. לאותה הפגנה הצטרפו גם קבוצות שהגיעו מצפון הארץ יחד עם לוחמים מהפלמ"ח.

בחודש דצמבר האחרון נפגשו ותיקי ארגון הפלמ"ח במשך שעה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע ההחלטה להנציח את זכרו של זאבי ז"ל בחאן שער הגיא. בפגישה הם אמרו לראש הממשלה כי כיוון שגנדי לא נלחם במקום, הנצחתו תפגע בזכרם של החללים שכן נלחמו בקרב על ירושלים. במהלך הפגישה טענו ותיקי הפלמ"ח כי הנצחת שמו של גנדי במקום תפגע במורשת וזכרם של מאות החללים שנפלו בקרב על ירושלים, וזאת משום שלטענתם גנדי עצמו לא השתתף בלחימה במקום עצם הנצחת שמו במקום.