בימים האחרונים צצו ברשתות החברתיות תמונות ובדיחות רבות בעקבות פרסום הסרטון של מנהיג פת"ח ברגותי שובר שביתת רעב. בין הלועגים היה גם הזכיין הישראלי של רשת "פיצה האט" שביקשה לקדם את מוצריה דרך שימוש בתמונה מתוך הסרטון - ועוררה סערה בציבור הפלסטיני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפוסט שפרסמה הרשת בעמוד הפייסבוק שלה נכתב: "ברגותי, אם כבר לשבור שביתה, לא עדיף עם פיצה?" לצד תמונה של מגש פיצה של הרשת. תוך זמן קצר החלו לצוץ ברשתות החברתיות ביקורות קשות ואף קריאות להחרים את פיצה האט. "פיצה האט מנצלים את שביתת הרעב כדי להרוויח עוד כסף", כתב אחד הגולשים. "תתביישו לכם על כך שאתם צוחקים על אסירים שנאבקים על חירותם על קיבה ריקה", כתב גולש אחר.

אין תמונה
התמונה שעוררה זעם

גם בנו של ברגותי, העומד בראש קמפיין אינטרנטי לעורר מודעות לשביתת הרעב, גינה את הפרסומת. "אנחנו מאוד מאוכזבים שרשת בינלאומית עושה מעשה כה דוחה ונמשיך להיאבק עד שהרשת לפחות תתנצל".

יממה לאחר פרסום התיעוד, אישר גורם בשירות בתי הסוהר כי אנשי שב"ס הם שהטמינו את העוגיות, חטיף הטורטית והמלח בתאו של מרואן ברגותי. לאחר שהתיעוד נחשף, פרסמה "הוועדה הלאומית למען השביתה" הכחשה גורפת וטענה כי התקשורת הישראלית מנהלת מלחמת הסברה בשובתים באמצעות הפצת דיווחים כוזבים. "ישראל מנסה באמצעות סרטוני וידאו לשבור את נחישותם של השובתים", טענו בוועדה וקראו לתקשורת הפלסטינית לנהוג באחריות ולא לשתף פעולה עם התקשורת הישראלית בעניין.

פדווה ברגותי, רעייתו של ברגותי וחברת הוועדה, אמרה במסיבת עיתונאים שכינסה כי "הזיוף של ממשלת ישראל מראה את מידת היחלשות הכיבוש. הוא לא ישפיע על 1,500 האסירים שלוקחים חלק בשביתה". עם זאת, אין זו הפעם הראשונה בה מתקשה ברגותי לעמוד בתנאי השביתה. כבר ב-2004, במהלך שביתת רעב אחרת, "נתפס" בעין המצלמה כשהוא אוכל: מצלמות האבטחה שהוצבו אז בתאו של ברגותי תיעדו אותו אוכל, ולאחר מכן מטמין את הצלחת בין חפציו.