השנה הגיע לשיאו מספר הנשים המשרתות בתפקידי לחימה בצה"ל, ובמקביל לתהליך המתהווה נשמעות ביקורות רבות מצד רבנים מסוימים ואנשי צבא נגד שירות משותף ושיבוץ נשים בתפקידים קרביים. הוריהן של קרן טנדלר ז"ל וקרן יעקובי ז"ל, לוחמות שנפלו במהלך ביצוע משימותיהן הקרביות, מאמינות שחרף הקולות נגד - בנותיהן היו שוות בין שווים בשדה הקרב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קרן טנדלר שימשה כמכונאית מוטסת בזמן מלחמת לבנון השנייה. כיומיים לפני סוף הלחימה, במהלך גיחה מבצעית, ירה חיזבאללה טיל לעבר מסוק היסעור בו שהתה והרג את קרן ועוד ארבעה חברי צוות. "אמא של גיבורת ישראל ששומעת דברים כמו אלו, זה פשוט בושה", אמרה ריואנה, אמה של קרן טנדלר ז"ל שנהרגה במהלך פעילות מבצעית. בתגובה להתבטאויותיו של הרב יגאל לוינשטיין, ראש מכינת עלי, אמרה: "הרב הזה דיבר שטויות, והוא לא הראשון לצערי. ליברמן היה צריך לפטר אותו". 


קרן יעקבי ז"ל גוייסה למשטרה הצבאית ושירתה בתפקיד קרבי בפלוגה המבצעית "סחלב". בשנת 2002, במהלך שהיו בסיור מחוץ לעמדה, ירה מחבל פלסטיני בקרן ובחייל נוסף והרג את שניהם. קרן הייתה הלוחמת הראשונה שנהרגה בפעילות מבצעית מאז ומעולם. יגאל יעקבי, אביה של קרן, הגדיר את השתיקה שגזרו על עצמם פוליטיקאים שונים מול ההתבטאויות כדבר ש"צרם לו מאוד באופן אישי". בפוסט מרגש שכתב, קרא יגאל לראש הממשלה ולרמטכ"ל להילחם על מקומן של הנשים בצבא.

קרן יעקבי ז"ל (צילום: חדשות 2)
קרן יעקבי ז"ל | צילום: חדשות 2

"מורה, כביכול, שעובד במוסד ציבורי ומתבטא בצורה כזאת נגד בנות שמשרתות בצבא זה בושה", תיאר יגאל. "הוא הפך את הבנות שלנו ללא יהודיות בגלל שהן משרתות בצה"ל, וראש הממשלה וכולם שותקים", הוסיף.

סמ"ר אדר, המשרתת כמכונאית מוטסת בדומה לקרן טנדלר ז"ל, הגיבה גם היא למחלוקות סביב שירות נשים בתפקידי לחימה. "מי שרוצה להגיע, לא צריך למנוע ממנה", הסבירה. "בנות מתפקדות כאן כשוות בין שווים, לוחמות לכל דבר".