הם לחמו לצדם בקרבות עקובים מדם, במערכות מצפון ועד דרום, מימי קום המדינה ועד ימינו - ונושאים עמם עד היום זיכרון של רגע אחד, קשה, כואב ומטלטל: הרגע בו חבריהם לקרב נפגעו מאש האויב ונהרגו, רגע לו היו עדים - וששינה את חייהם לנצח. בפרויקט זיכרון מיוחד של חדשות 2 Online, נזכרים לוחמים ברגעים האחרונים של חבריהם למערכה שלא ישובו עוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בערב יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל, 50 שנים אחרי הקרב ההירואי על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים, יזכה יקי חץ בכבוד להדליק משואה לזכר החללים שנפלו בקרב ההוא. בין החללים גם מי שהיה מפקד המחלקה שלו, יורם אלישיב ז"ל, אותו החליף חץ לאחר שנפגע.

"יורם אלישיב כינס אותנו ואמר שהמשימה של הגדוד היא להציל את הר הצופים", משחזר חץ. "הפלוגה שלנו הייתה צריכה ללכת לגבעת התחמושת. הייתי בסוף המחלקה, נכנסנו לתעלות - כל הזמן ירו. המראות היו קשים".

"הכל מסביב התפוצצויות, יריות ואנשים נפגעים - ויורם המשיך להתקדם", מספר חץ. "הוא הלך ראשון. היום אסור למ"מ ללכת ראשון כי הראשונים נפגעים. העבירו לו מחסניות ורימונים, הוא עשה את המלחמה ולחם עבורנו".

יורם אלישיב ז"ל (צילום: דאדיבות המשפחה)
יורם אלישיב ז"ל | צילום: דאדיבות המשפחה"הוא התחיל לרדת לתעלה ההיקפית. אני הייתי בין הראשונים, ואז אמרו שיורם נפגע. הרגשתי כאילו חומת מגן נפלה. הלכתי אחריו כל הזמן וזה היה נורא", הוא משחזר. "שמעתי אותו אומר 'תעשו לי ואקום' כי הוא נפגע מכדור שעבר אותו בריאות מצד לצד".

"חיילים ירדנים הגיעו מחוץ לתעלה ופגעו בחברים נוספים שלנו, אז אמרתי לעצמי שאני צריך להחליף אותו כדי שנתקדם", הוא מספר. "חיקיתי אותו ואת הלוחמה שלו. חשבתי שלא אחיה עוד חמישה מטרים, פחדתי מאוד - אבל יריתי כדורים בתעלה כדי לקבל ביטחון. הגעתי לזיג ויריתי שלושה כדורים, ראיתי שאני עוד חי והמשכתי להתקדם, החבר'ה פשוט באו אחריי".

"אני וחבריי לקרב מרגישים שאנחנו חיים בזכות יורם"

חץ מספר שלא היסס לשנייה. הוא ראה מישהו - ומיד ירה בו: "זו הייתה ממש מלחמת הישרדות. נטרלתי את הרגשות שלי, היה לי פחד כשהחלפתי את יורם - אבל אחר כך התגברתי על זה. ראיתי הרוגים שלנו מוטלים בשטח ואמרתי לעצמי שחייבים להמשיך להילחם".

החבר לנשק חי גם היום עם התחושה שיכול היה לעשות יותר כדי להציל את מפקדו. "הוא נפגע גם בעורק מתחת לבית השחי - ומי שטיפל בו אבחן רק את הפגיעה בריאות ולא בעורק. הוא הגיע אחרי שלוש שעות להדסה ושם הוא מת מאיבוד דם. זה הדבר שהכי קשה לי עד היום כי ייתכן שאם הייתי מטפל בו, הייתי עולה על זה שהוא נפגע גם שם - והוא היה ניצל".

יקי חץ (צילום: חדשות 2)
יקי חץ | צילום: חדשות 2מספר שנים לאחר המלחמה והקרב ההוא שנצרב בתודעה של חץ עד היום, נולד לו בן. הוא קרא לו יורם, על שמו של המפקד שנפל: "אני והמחלקה כולה מרגישים שאנו חיים בזכותו". עד היום, עוסק חץ בהנצחה ומעביר מור"קים בגבעת התחמושת לדור הצעיר שנחשף לגבורת הלוחמים ההם.

צפו בעדות המלאה של יקי חץ, בה הוא מספר על מפקדו, יורם אלישיב ז"ל