הנער מחדרה ישוב לבית הוריו (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
צילום: פלאש 90, חדשות 2

בשבוע שעבר סערה המדינה בעקבות תמונותיו של הנער בן ה-14 שהוחזק במשך שנים בביתו בבידוד. הילד הועבר לטיפול רשויות הרווחה והוריו נלקחו לחקירה, אך היום (ראשון) מתברר כי ככל הנראה יושב הנער להוריו כבר בימים הקרובים לאחר שהתברר כי הם לא התעללו בבנם ולא חשפו אותו להזנחה קשה, כפי שנטען בתחילה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האב והאם הגיעו הבוקר לבית החולים הלל יפה, לשם הועבר בנם לצורך בדיקות, ונפגשו בבית החולים עם הגורמים המטפלים על מנת לסכם את התנאים ולבדוק את מצבו של הנער. הוריו של הנער הסכימו לתנאים שהוצבו להם - לנקות ולסדר את הבית ואת סביבתו, ובעקבות הסכמתם הוא צפוי לחזור לרשותם בימים הקרובים.

הנער ישתחרר היום מבית החולים ובהתאם לסיכומים יחזור לביתו במהלך הימים הקרובים. עיריית חדרה התחייבה, בגלל המצוקה הכלכלית ומצבה של המשפחה, לקחת אחריות על ניקיון הבית והמחסן מאחורי הבית ואמרה כי היום או מחר יחלו העבודות.

בית המשפחה בחדרה (צילום: פלאש 90)
בית המשפחה בחדרה | צילום: פלאש 90

ביום חמישי האחרון שכנים הזמינו לביתו של הילד פקחים עירוניים בשל צחנה שעלתה מהדירה. החשד היה שנכלא בבית במשך תקופה ארוכה והוריו נלקחו לחקירה. בעיריית חדרה טענו שהילד אינו קיים ברשומות העירייה ולכן לא נדלקה שום נורת אזהרה ולא נאכפה היעדרותו מבית הספר לאורך השנים: "המשפחה עוברת לחדרה במחצית 2009", אמר צביקה גנדלמן, ראש עיריית חדרה. "הם לא נרשמו בשום גוף, לא מערכת החינוך, לא מערכת הרווחה".

חלק מהשכנים טוענים שבעבר התריעו לא רק על מפגעים תברואתיים באזור הדירה, אלא גם עדכנו על ילד מוזנח שלא יוצא מהבית, אך ככל שהתקדמה החקירה התבררה תמונה מעט שונה. ההורים שוחררו לביתם ובמשטרה הסיקו שאין בסיס להאשימם לא בהתעללות ולא בהזנחה קשה. בבדיקה בבית החולים הילד נמצא בריא ומפותח בהתאם לגילו. בנוסף נמצא שלילד שתי אחיות בוגרות ומתפקדות.

בית המשפחה בחדרה (צילום: פלאש 90)
בית המשפחה בחדרה | צילום: פלאש 90

מאז שחזרו מהחקירה ההורים מסתגרים בביתם, עורכי הדין מספרים על משפחה קשת יום של עולים ותיקים מברית המועצות שלא הצליחה לקבל מהרשויות מענה לטיפול במצב הבריאותי שמלווה את בנם מלידתו. לטענת עורכי הדין, בעבר ביקשה המשפחה גם סיוע מביטוח לאומי.

"האם פנתה, הייתה לה פגישה עם עובדת סוציאלית בסוף שנה שעברה, שום דבר טוב לא יצא מזה. הם עדיין בתהליכים מול ביטוח לאומי כדי לקבל תמיכה כספית", סיפר עורך דינה של האם. "הם אנשים טובים אבל חלשים, נתקלו בסיטואציה מאוד לא פשוטה שראשיתה במצבו הבריאותי של הילד כשהוא נולד, ואז מלחמות שלהם מול המערכת", הוסיף איגור גלידר עורך דינו של האב.