יוצאים לחופשה בטבע בחג? לא חייבים להתרחק מהבית: חול המועד פסח היא תקופה עמוסה במיוחד באתרי הטבע בכל רחבי הארץ. אם פקקי התנועה ועומס המטיילים מרחיק אתכם משם, לא מוכרחים לוותר. לרגל חול המועד פסח ריכזנו עבורכם חמש פינות חמד, אתרי טבע פסטורליים שנמצאים ממש מתחת לאף - בתוך הערים, מחיפה שבצפון ועד באר שבע שבדרום. יוצאים לטבע - הכי קרוב לבית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

העיר: נתניה  
האתר: שלולית החורף

בדרומה של העיר נתניה ממוקמת בריכת החורף מהגדולות שנותרו במישור החוף. הבריכה ממוקמת בלב אזור המיועד לשימור, השטח שמסביב לבריכה מאופיין בחול מיוצב עליו גדלים צמחים ייחודיים כמו אירוס הארגמן. הבריכה מוצפת בימי החורף, ויש בה מים עד לשלהי הקיץ. השלולית מלאה בבעלי חיים, זוחלים וציפורים ותקופת האביב היא אידיאלית לקפוץ לביקור במקום בשל הפריחה המרהיבה. השלולית מוקפת בעצי האקליפטוס שניטעו בתחילת המאה ה-20 כחלק מהניסיון לייבוש הביצות. הפארק הסובב את השלולית מכיל גם פינות ישיבה, מתקני משחקים לילדים ועוד.

איך מגיעים? קו 8 של אגד, יורדים בתחנת גרינבוים/ בן צבי

נחל שיח בחיפה (צילום: צבי רוגר\עמותת התיירות חיפה)
נחל שיח בחיפה | צילום: צבי רוגר\עמותת התיירות חיפה

העיר: חיפה
האתר: נחל שיח

בלב חיפה, שוכן לו נחל שיח, שעובר בין היתר דרך השכונות כרמליה וכבאביר. לאורך מסלול של שני קילומטרים מסתתרים מערה, מעיינות שופעים ובוסתן עם בריכות מים ועצי פרי. ניתן לעלות על "שביל יפתח", שקרוי על שמו של סגן יפתח שרייר ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה, שמתקדם על הוואדי לכיוון מזרח. מהמסלול נשקף הנוף של הוואדי וניתן לראות גם את הים. ניתן לעצור ב"עין המשוטטים" ולטבול במי "מעיין נובע". מול המעיין נמצאת מערה בת שתי קומות שעל פי המסורת הנוצרית השתכן בה אליהו הנביא. אם תמשיכו במסלול המסומן תגיעו אל "עין שיח" שמימיו עוברים דרך בריכה קטנה, וממשיכים לאחר מכן לכיוון בוסתן כיאט שנבנה בשנות ה-30 וכולל בריכות, תעלות ועצי פרי.

איך מגיעים? קו 43 של אגד, יורדים בתחנת בית העלמין/ שער הדס

פארק החורשות בתל אביב (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
פארק החורשות בתל אביב | צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבעהעיר: תל אביב  
האתר: פארק החורשות

במרחק הליכה קצר משכונת פלורנטין שבדרום העיר שוכן פארק החורשות המשתרע על שטח של 80 דונם ונמצא בלב האזור החקלאי ההיסטורי של יפו. הפארק, שמכיל בריכה אקולוגית, מצפור ומתחם של פרדסים, שופץ בשנים האחרונות - ושלב א' נפתח לציבור הרחב בשנת 2013. הוא מכיל שטחי ישיבה, מתקני משחקים ושביל אופניים אתגרי ובצמוד אליו נמצא הגן הבוטני. 

איך מגיעים? קו 72 של דן, יורדים בתחנת הרצל/ הגן הבוטני

חיות רבות נעלמות מהשטח העירוני (צילום: חדשות 2)
עמק המצלבה בירושלים | צילום: חדשות 2

העיר: ירושלים 
האתר: עמק המצלבה

אחת מפינות הטבע המרשימות ביותר בירושלים היא עמק המצלבה, שקרוי כך על שם מנזר המצלבה ששוכן בו. מומלץ לעשות טיול בעמק הפראי בלב הסביבה העירונית ולצפות בשרידים הארכיאולוגים המעניינים של החקלאות הקדומה, בפריחה הפראית ובחיות השונות שמסתובבות באזור. מומלץ מאוד להיכנס גם אל תוך המנזר המתנשא לגובה של 750 מטר מעל פני הים. המנזר והכנסייה הם מהמבנים הבודדים ששרדו בירושלים בשלמותם מימי הביניים, ושמם קשור למסורת הנוצרית, לפיה במקום גדל העץ שממנו הכינו הרומאים את הצלב עליו נצלב ישו.

איך מגיעים? קו 19 של אגד, יורדים בתחנת הרצוג/ טשרניחובסקי

נחל באר שבע
נחל באר שבע | צילום:

העיר: באר שבע
האתר: נחל באר שבע

לאורכו של הנחל, המשתרע לאורך של כ-50 קילומטרים מאזור דרום הר חברון ועד לחיבורו לנחל הבשור במערב, ניתן לצפות בצמחייה המדברית ובבעלי החיים המגוונים כמו סלעית המדבר, החרדון המצוי ועוד. הנחל שהוזנח נמצא בתהליך שיקום - ובמרכז הפרויקט נמצא הפארק שהוקם סמוך לעיר באר שבע. פארק נחל באר שבע הוא הפארק המטרופוליני הגדול ביותר בישראל, והוא נפרש על פני 5,300 דונם ובו מדשאות, צמחייה מגוונת, טיילות, מתקני משחק, פינות ישיבה מוצלות, מסלולי רכיבה על אופניים ועוד. הפארק שוכן לגדותיו של ערוץ הנחל המקראי במקטע של 8 קילומטרים בתוך תחום העיר באר שבע.

איך מגיעים? קו 112 של דן באר שבע, יורדים בתחנת פארק נחל באר שבע/ שלושת המצפים