ארגון "בוני עולם" צפוי לערוך בשבוע הבא יום עיון שהוגדר כרפואי-הלכתי בתחום רפואת הנשים. לאירוע שצפוי להתקיים בבית החולים "אסותא" ברמת החייל בתל אביב, הוזמנו רבנים, דיינים ומורים הלכתיים לצד רופאים בכירים - כולם מומחים לרפואת נשים. על אף נושא הכנס, בעמותת חדו"ש העוסקת בחופש דת ושוויון, טוענים כי הכניסה לאירוע מוגבלת לגברים בלבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הארגון, המעניק סיוע בבעיות פוריות, הכריז על קיום האירוע בכדי להדק את הקשר עם רבנים במגזר החרדי כדי לשפר את שיתוף הפעולה בין גורמים הלכתיים לרופאים. המארגנים אף קראו באחד מעיתוני המגזר לציבור ולאנשי מקצוע רלונטיים להירשם לכנס, אולם לטענת אנשי חדו"ש, במעמד ההרשמה נוספה מגבלה - כניסה לגברים בלבד.

פעילת הארגון שביקשה להירשם טלפונית כדי להשתתף בכנס, נענתה בשלילה על ידי נציגת המארגנים. בשיחות אחרות שהתקיימו, הנציגה לא ידעה בתחילה מה ההסבר לכך שהכניסה לנשים מוגבלת. בשלב מסוים הועלתה האפשרות כי תתאפשר כניסת נשים למתחם נפרד, אך לאחר מכן המארגנים חזרו בהם. הנציגה אף ציינה כי בעתיד יתקיים כנס דומה לנשים, אולם טרם נקבע מועד לכך.

הרב אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, ציין כי הדבר מלמד על המשך תופעת הדרת הנשים מכנסים מסוג זה, זאת על אף שמנכ"ל משרד הבריאות התחייב להתערב ולמנוע כנסים כאלה. "לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית אסרה על רופאים להשתתף בכינוסים כאלה", הוסיף.

"הדרת נשים היא תופעה פסולה העומדת בניגוד לערך השוויון ולערכי הדמוקרטיה ופוגעת בכבוד האדם", אמר. "לא פחות חמורה העובדה כי הדרת רופאות וחוקרות, כמו גם של נשים המבקשות להשתתף ולהתעדכן במידע הנמסר בכינוס, פוגעת באיכות המחקר והטיפול הרפואי בישראל". בעמותה הבהירו כי הם פנו בנושא להסתדרות הרפואית ולעו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כדי למנוע את המשך הדרת הנשים.

"פגיעה באיכות המחקר בישראל" (ארכיון) (צילום: rf123)
"פגיעה באיכות המחקר בישראל" (ארכיון) | צילום: rf123

מארגון "בוני עולם" נמסר בתגובה: "הארגון פועל לרווחת הזוגות שלא זכו לפרי בטן. כנס זה הינו כנס הלכתי המיועד לרבני המגזר החרדי ומטרתו להדק את הקשר עם רבני הציבור כדי להרחיב את שיתוף הפעולה שבין הרבנים לרופאים, באמצעות שיח פתוח עם רופאים בתחום הגינקולוגיה והפוריות. מאחר שמטרת הכנס היא לייצר שיח עם רבני המגזר החרדי עליהם נסמכים מאות אלפי זוגות, המפגש הותאם לקהל היעד אותו הוא נועד לשרת. במקביל אנו מקיימים כנסים נוספים המתקיימים גם עבור ציבור הנשים".

מבית חולים "אסותא" נמסר בתגובה: "בבית החולים מתקיימים כנסים וימי עיון רבים, כשכל אחד מימי העיון מיועד לקהל יעד שונה והתכנים המוצגים בו נתפרים על פי אופי המשתתפים. כך לאחרונה התקיים יום עיון לנשים השוקלות להרות באמצעות תרומת זרע, במסגרתו הן שמעו הרצאות מרופאים מומחים, הוצגו בפניהן האפשרויות השונות העומדות בפניהן וניתנה להן האפשרות לשאול שאלות. יום העיון שיתקיים בשיתוף עם ארגון 'בוני עולם' מיועד לרבנים שמשמשים כיועצים לענייני רפואה לציבור החרדי. אל רבנים אלה פונים, בין היתר, נשים וזוגות המתקשים להרות, זאת כדי לקבל הנחיה והמלצות על טיפולים או רופאים מסויימים. בדומה ליתר הכנסים, גם התוכן בכנס זה נתפר למידותיהם של המשתתפים, במקרה זה רבנים של הציבור החרדי".

לפניות לכתבת: Avivitm@ch2news.co.il