קצת יותר מחמש שנים מפקד ירון דקל על גלי צה"ל, וזו הייתה קדנציה סוערת, עמוסה ברגעים מעוררי מחלוקת. מצד אחד טענות על הדרת זמרים מזרחיים ועל התחנפות לפוליטיקאים ימניים, מצד שני אין ספק שהתחנה שהוא משאיר אחריו הרבה יותר מגוונת מזו שקיבל. רגע לפני שהוא מסיים, שמענו מה דעתו על אג'נדה פוליטית של שדרנים, וגם השאלה שלא מרפה: האם יש עדיין הצדקה לקיומה של תחנת רדיו צבאית?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את שינוי הכיוון של התחנה הצבאית דקל סימן חמישה ימים בלבד לאחר הבחירות האחרונות. במאמר הזכור ב"גלובס" אמר: "התקשורת בועתית, חייבים להיכנס לשם יותר ימניים". הוא הסביר: "ירון דקל המנהל לוקח את התחנה למקומות שאולי ירון דקל העיתונאי לא היה לוקח אותה".

דקל לא מקבל את הטענה כי הוא אמר את הדברים כדי "להתחנף לשלטון" כמה ימים לאחר הבחירות. "אני חושב שביטאתי עמדה שהייתה נכונה ואני עומד מאחוריה", טען. "התקשורת לא הייתה מאוזנת בסיקור הבחירות. לגבי המועד, יכול להיות שהיה צריך לפרסם את זה במועד אחר, אני חשבתי שזה היה המועד הנכון".

"הרדיו לא יכול להתאים לכולם כל הזמן"

וכמו שדקל עצמו כינה זאת, "נאה דורש, נאה מקיים", הוא נותן לאראל סג"ל שעה מאוד מואזנת בבוקר, שעה של "ימין מובהק, ברור, פרו-נתניהו". המינוי של סג"ל מעלה תהיות, האם שדרנים ממונים על פי כישרון, או אג'נדה?

"אני חושב שהאג'נדה של המגישים צריכה לבוא לידי ביטוי", קובע דקל. "רינו צרור דוקר את הימין כמו שאראל סג"ל דוקר את השמאל. מה שחשוב הוא שנעשה רדיו טוב, והוא לא צריך להתאים לכולם כל הזמן, זה בלתי אפשרי".

רגב (ארכיון). מאוימת (צילום: פלאש 90, חדשות)
"עשתה עלינו סיבוב אולי". רגב | צילום: פלאש 90, חדשות

לזכותו של דקל יירשם שהוא ניפץ סופית את הפרופיל הצפונבוני שאפיין את המשרתים בתחנה. כבר היו מפקדים לפניו שפעלו בכיוון הזה, אבל מעולם לא היה ייצוג מספרי כזה לפריפריה ולכל המגזרים.

"אם ברדוגו היה ברדוגוביץ', היו פחות טענות"

בנסיבות האלו אומר דקל שהוא בכלל לא בטוח שהיה מתקבל היום לשרת בתחנה. החייל ירון דקל מקרית אונו הפך להיות אחד הכתבים הפוליטיים הטובים שצמחו בתחנה. אחרי חנייה קצרה בחדשות 2 המשיך לקול ישראל ולערוץ הראשון.

במסגרת תפקידו הכיר לפני יותר מ-20 שנה את יעקב ברדוגו, מקורבו של השר דוד לוי. היום ברדוגו בגלי צה"ל ומצטיין בפרשנויות מחניפות לראש הממשלה ולשר הביטחון הממונה על גלי צה"ל. "אני חושב שהוא פרשן פוליטי מצוין", דוחה דקל את הביקורת. "אם יעקב ברדוגו היה ברדוגוביץ', יכול להיות שהיו פחות טענות".

התחנה ביפו (צילום: חדשות 2)
התחנה ביפו | צילום: חדשות 2

אולי לא מפתיע שהטיעון העדתי מגיע דווקא מהאיש שמירי רגב הלכה לו על הראש בעניין הזה. דקל לא עמד בלחץ של השרה, וישב עמה על תכנית שינויים בגלגל"צ, אולי חשב שיצליח לרצות אותה עם המינוי של אבי שושן לוועדת הפלייליסט.

"בלי חיילים אין גלי צה"ל"

היום הוא כבר מתייחס לדברים אחרת. "זאת הייתה טעות שלי שלא שכנעתי את מנכ"ל משרד הביטחון לא להיפגש עם השרה מירי רגב", הוא אומר. "היינו כאן חלק מתהליך יותר גדול של השרה מירי רגב שאולי עשתה עלינו סיבוב".

כשמגיעים לשאלה למה בכלל צריך תחנת רדיו צבאית, בגל"צ מתחמקים. "הלחצים עלינו הם פחות כבדים מאשר על רשות השידור, בגלל שאנחנו בתוך הצבא", אומר דקל. "טוב שיש תחנה, שלא הרווח הוא שמטריד אותנו, ובלי חיילים לא תהיה גלי צה"ל". כדי לחזק את דבריו הוא מסכם: "חוץ מכם, כבר לא שואלים אותי את זה, וזה מעיד על משהו".