מה שנחשב כגל אנטישמיות עולמי שדילג בין יבשות, וגרר התייחסות גם מהנשיא טראמפ, יצא מדירה קטנה, באשקלון. החדר של מ', נער בן 18 וחצי, לא נראה שונה מכל חדר של מתבגר אחר. ספרים, מחברות וגלובוס שמלמד על חיבה לגיאוגרפיה - למקומות רחוקים. עד השבוע שעבר היו מוצבים על השולחן הזה שלושה מחשבים, באמצעותם הטריד עולם שלם.

נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא ידעתי שהוא כל כך הרבה שעות על המחשב", סיפרה אימו. "אני חוזרת, ואני ישנה, אני לא ידעתי כמה זמן הוא יושב על המחשב".

מ' נולד בארה"ב, בן יחיד לאב ישראלי ואם אמריקאית שילדה אותו בגיל 40. מיד אחרי הלידה התברר שמשהו אינו כשורה. "היה לו היקף ראש גדול", שיחזרה אימו. "כשהיה בן שנה עדיין לא דיבר אבל אהב פאזלים. הבנתי שהוא חכם יותר מהרגיל".

כשהיה בגיל 6 עלו הוריו ארצה, הם עברו להתגורר באשקלון, סמוך לקרובי משפחה. מ' נשלח לכיתה א' בבית הספר היסודי הסמוך. "הוא לא הצליח לשבת, היה לו קשה לשבת ולהקשיב".

החשוד בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
ה-האקר החשוד בבית המשפט | צילום: חדשות 2

ההורים התעקשו להוציא את מ' ממערכת החינוך, הם נלחמו גם בבתי המשפט כדי לקבל אישור ללימוד ביתי. האם עזבה את עבודתה כביו-כימאית והתמסרה לחינוך של בנה היחיד. במהלך השנים, מ' אובחן כמי שנמצא על הספקטרום האוטיסטי - לא ניהל קשר עם איש מלבד הוריו, כמעט ולא יצא מהבין, ומנגד הפגין יכולות קוגנטיביות יוצאות דופן.

מ' כמעט לא יצא מהבית, אבל בכל זאת ניהל תקשורת מעוותת עם העולם החיצון. תקשורת שהתנהלה דרך אנטנה גדולה שהוצבה על חלון המרפסת, והובילה למעצרו. "הייתי בהלם - עדיין אני בשוק", אמרה אימו. "זה ילד שאוהב יהדות".

במשטרה וב-FBI סבורים שבמשך שלוש שנים נהג לשלוח מהמחשבים האישיים שלו מאות איומים לעבר מוסדות וארגונים יהודיים בעולם. האנטנה עזרה לו להסתיר את זהות המשתמש, תוכנה אחרת, הסתירה את קולו.

האנטנה בביתו של ההאקר (צילום: חדשות)
האנטנה בביתו של החשוד | צילום: חדשות

וכעת יש למשפחה הסבר להתנהגות שנמשכה שלוש שנים והטילה אימה על עשרות אלפים ברחבי העולם. גידול שפיר שאובחן בראשו של מ' לפני 5 שנים, הוא שגרם לו לפעול באופן קיצוני. ביחד עם מ' נעצר גם אביו, איש הייטק, בחשד שידע, לא מנע את האיומים ואפילו שיתף פעולה.

מוקדם יותר השבוע מעצרו של מ' הוארך, אביו שוחרר בתנאים מגבילים וחזר לבית המשפחה. בחקירתו של מ' משתתפים גם אנשי ה-FBI שהגיעו ארצה במיוחד, מה שמעלה את החשש אצל האם שהאמריקנים יגישו בקשת הסגרה כדי שבנה יישפט בשטח ארצות הברית.

החוקרים חיפשו מניע, בדקו האם מ' שימש זרוע של ארגון טרור כלשהו, האם קיבל בתמורה לאיומים מטבעות ביטקווין, אבל נותרו ללא ראיות. היגיון אין פה - מה שיש זה צעיר ישראלי על הספקטרום האוטיסטי שנפל בין כל הכיסאות. לא טופל כראוי במערכת הבריאות, חמק מהפיקוח של מערכת החינוך, והוריו, אלו שדרשו לחנך אותו בעצמם, כלל לא ידעו מה מתרחש בחדר הסמוך.