הקרע המרכזי: בין ימין לשמאל (אילוסטרציה)
הקרע המרכזי: בין ימין לשמאל (אילוסטרציה) | צילום: פלאש 90 רוני שוסטר

הקרע שנתפס כבולט ביותר בחברה הישראלית הוא בין מצבעי ימין ושמאל - כך עולה ממחקר חדש של עמותת "פנימה" שמתפרסם באופן חלקי הבוקר (שני) ובוחן את פערי השנאה והשסעים בחברה הישראלית ב-2017. המחקר, שנערך על ידי מכון "מדגם", מדגיש כי הגורם שנמצא כמאחד בחברה הוא דווקא השנאה לאחר. פרטי המחקר המלאים ייחשפו הבוקר בשעה 11:00 במסיבת עיתונאים מיוחדת בה תוצג העמותה לראשונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחקר שנערך תחת הכותרת "מפסיקים לפרק - מתחילים לחבר" נועד למפות תפיסות ועמדות של מגזרים שונים באוכלוסייה הישראלית בנושאים אישיים, חברתיים ולאומיים, במסגרת סקרים ומחקרי עומק. הממצא המרכזי נוגע לשסע בין ימנים ושמאלנים, לפיו 42% מהנשאלים טענו כי הוא הבולט ביותר בחברה, בפער ניכר מול השאר. בנוסף נטען כי בקרב נשאלים יהודים, הגורם שנתפס כמלכד ביותר את החברה (62%) הינו האיום מבחוץ, כמו כן נמצא כי השסעים בחברה נתפסים כמפריעים לקידומה של ישראל.

מדד השנאה- מה הישראלים חושבים על האחר
צילום: Encho Enevski, 123RF

ב"פנימה" ציינו כי "על אף שתוצאות המחקר אולי אינן מפתיעות, הן מדגישות את עומק הניכור, הפילוג והשנאה שהפכו להיות המאפיין הבולט של החברה הישראלית". בתנועה הסבירו כי המחקר מדגיש עד כמה השנאה היא תוצאה של חוסר ההיכרות בין החלקים השונים בחברה הישראלית, ועד כמה האזרחים מונעים מסטיגמות.

המחקר אף מצא כי העמקת הזהות וההתבצרות של היחיד מתבצעת באמצעות דחייה ושנאה של האחר. כך למשל, 60% מהנשאלים היהודים חושבים כי "חרדים מנצלים את המדינה", 22.5% מהיהודים חושבים ש"שמאלנים מסוכנים", ו-43.3% מהיהודים חושבים ש"תושבי תל אביב מתנשאים". בהקשר זה, 42.8% מהיהודים חושבים ש"הערבים מפחידים", 35.2% מהחרדים חושבים ש"השמאלנים לא אמינים" ו-24.3% מהיהודים סבורים כי "עולי אתיופיה פרימיטיביים".

"הפוליטיקאים הפכו את השנאה לכלי עבודה"

בעמותה טוענים כי השיח ברשתות החברתיות בישראל עמוס בביטויים גזעניים ואלימים כנגד מגזרי אוכלוסייה רבים ומגוונים. "ביטויים אלה הפכו למקובלים ברשת: הם נכתבים מפרופילים מזוהים, מבלי שהכותבים ירגישו פחד או אי נעימות משימוש בהם".

חלק ניכר מהשיח מתבסס על אירועים אקטואליים ולכן מתנהל על גבי דפי הפייסבוק של אתרי החדשות, פוליטיקאים וסלבריטאים מובילים. אלה לא עושים דבר כדי לצמצם את השיח האלים. "כמעט ולא נמצאו ברשת אישים או זירות הקוראים להפחתת השיח האלים או להקטנת השסעים החברתיים".

מהמייסדים, הרב שי פירון
מהמייסדים, הרב שי פירון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

בנוסף עלה כי השנאה היא תוצאה של חוסר היכרות בין החלקים השונים בחברה הישראלית, וכי ישראלים רבים מונעים מסטיגמות ומדמוניזציה של האחר. "על אף ששימוש של פוליטיקאים בשנאה היא תופעה עולמית, עומק וקלות הדעת שבה הפכו הפוליטיקאים בישראל את השנאה לכלי עבודה מרכזי מצריכה התבוננות משמעותית פנימה", אמרו בעמותה. "הפוליטיקאים בונים את הקריירה שלהם על השנאה שלנו ושימוש במילים מתייגות כמו: שמאלנים, חרדים, מתנחלים, ערבים וכו׳ נתפס ככלי לגיטימי לגיוס מנדטים".

למרות הממצאים הללו, מרבית הנשאלים טענו כי הם סבורים שהשסעים הנתפסים כמפריעים ביותר, הם גם אלו בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לאיחוי, בהם: השסע בין חרדים לחילונים, בין שמאלנים למתנחלים ובין ימנים לשמאלנים. המחקר המלא יוצג במסיבת עיתונאים בה תושק עמותת "פנימה", בהשתתפות מייסדיה: שלמה דוברת, הרב שי פירון, רא"ל (במיל') בני גנץ, רא"ל (במיל') גבי אשכנזי ועדי אלטשולר.