פאני בן עמי, ילדה קטנה רק בת 13, הצליחה להציל 15 מחבריה מידי הנאצים. כשהתחילה המלחמה החליטו הוריה לשלוח את פאני עם שתי אחיותיה הצעירות, ז'רז'ט ואריקה לבית ילדים בצרפת. כך קיוו שיהיו מוגנות מסכנה. אבל מהר מאוד גילו שגם שם לא יצליחו להסתתר. בוקר אחד התקבל מידע על שכן שהלשין, ותוך שעה החליט הצוות לחלק את הילדים לקבוצות ולהבריח אותם. פאני, בעל כורחה, מצאה את עצמה כמנהיגת הקבוצה שלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני לא פחדתי משום דבר", מספרת פאני היום. "תמיד חשבתי שאצא מזה".

הסיפור של פאני כל כך יוצא דופן שבמאית צרפתייה החליטה להפיח חיים במסע התלאות הבלתי יאמן. הסרט מספר על קבוצת הילדים שמנסה להגיע מצרפת הכבושה לשווייץ הנייטרלית. הם חייבים להסתיר את זהותם, להתנהל בזהירות ובשקט וכל צעד חייב להיות מחושב. 15 ילדים בקבוצה - שהקטנה שבהם רק בת 3.

"אני זוכרת את הרגע שתפסו אותנו", היא משחזרת. "נעלו את כל הילדים בחדר. מסביב היו שוטרים ששאלו אותנו אם אנחנו יהודים. אמרתי לילדים שהם צריכים לשתות הרבה מים כי לא היה אוכל. אף אחד לא בכה. הם פחדו כל כך ואנחנו גם התחלנו לקלל ולהגיד לשוטרים שהם רוצחים ילדים. זה היה אומץ. היינו מבוגרים. קפצנו את הנעורים שלנו".

"לפתע ראיתי בחוץ שתי משאיות עם צלב קרס. פתאום ראיתי דלת, פתחתי אותה והבחנתי בשירותים עם חלון קטן. אמרתי זהו, אני אברח ואמרתי לכולם - 'מי שרוצה צריך לברוח. אם לא - לא תראו יותר אף אחד. אתם תהיו במקום שלא חוזרים ממנו'".

פאני והילדים מתוך הסרט (צילום: מתוך הסרט "המסע של פאני")
פאני והילדים מתוך הסרט | צילום: מתוך הסרט "המסע של פאני"

הרבה פעמים לאורך המסע הם שיחקו עם המוות. אחרי שהצליחו גם הפעם להתחמק מיד הגורל, ברחו הכי רחוק שהם יכולים אל תוך היער. ואז, כמעט כמו מתוך חלום, הם מצאו בקתה עזובה להתחבא בה. הם שתו ממי הנהר הקרובים וכדי להתגבר על הרעב ליקטו עשבים ופירות בשדה.

כשהגיעו לגבול עם שווייץ, תחושת הפחד ממסע של שלושה שבועות התרכזה אל תוך ריצה אחת גורלית. "שמחנו וצחקנו כשחצינו", סיפרה פאני. "אבל אז שאלתי איפה מרגלית? ראיתי אותה בשטח המפורז, כמעט בגבול של צרפת. לא חשבתי על שום דבר ורצתי בחזרה, לקחתי אותה ופתאום אני שומעת שיורים עליי. רצתי בזיגזג כי אמרו לנו שיש נחשים בשיחים".

צפו: שיחת הטלפון המרגשת (צילום: מתוך הסרט "המסע של פאני")
דמותה של פאני בסרט | צילום: מתוך הסרט "המסע של פאני"

"לא ראיתי יותר את ההורים שלי", אומרת פאני. "הנשמה של אמא שלי יצאה מארובת אושוויץ. אבא עשה צעדים אחרונים במאידנק".

כבר כמה חודשים שאנחנו מחפשים עמה את קבוצת הילדים שחצו איתה את הגבול, אך אף ילד עוד לא נמצא. בינתיים משימתה החדשה של פאני עוד לא הושלמה. לדברי בן עמי, היא מעולם לא פעלה על מנת למצוא את הילדים שהצילה. "בפירוש לא חיפשתי אותם. הייתי רוצה לראות איך הם היום אבל לא לדבר על המסע", היא מציינת. "הייתי רוצה למצוא לפחות אחד שיגיד: 'כן! זה היה'. לחתום על זה. אני עושה את זה כי צריך לעשות, כמו שעשיתי את המסע ידעתי שזה צריך להיעשות. אותו דבר".

 אם אתם מזהים את סיפורה של פאני ויכולים לסייע באיתור הילדים, פנו למייל: michalp@ch2news.tv