המצוד לא נגמר. חיילים נאצים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

ד"ר אפרים זורוף ממרכז ויזנטל נחשב ל"אחרון ציידי הנאצים". משימת חייו היא להביא לדין את הפושעים הנאצים שעדיין בחיים. אבל לטענתו, דווקא מדינת היהודים לא מתגייסת למשימה. "מה שמרגיז אותי הוא שישראל בקושי מתייחסת לבעיות האלה בגלל הקשרים הטובים עם מדינות מזרח אירופה", אומר זורוף בריאיון לחדשות 2 Online.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"אני לא מצפה שישלחו אנשי מוסד לחסל את הפושעים הנאצים", הוסיף זורוף. "הרבה פעמים ביקשתי ממשרד החוץ להפעיל לחץ פוליטי. נוצר מצב שבו אנו מוכנים להיבנות מהשואה, אבל לא מוכנים להתלכלך בענייני השואה. אפשר לרוץ לקבל פיצויים, אבל לא להסתכסך עם ידידים. אני מבין שלישראל יש אינטרסים, אבל צריכה להיות לה מחויבות".

"במקום בו אני עומד לפניכם, שופטי ישראל, ללמד קטגוריה על אדולף אייכמן, אינני עומד יחידי. עמדי ניצבים כאן, בשעה זו, שישה מיליון קטגורים. אך אין הם יכולים לקום על רגליהם, לשלוח אצבע מרשיעה כלפי תא הזכוכית ולזעוק כלפי היושב שם - אני מאשים. מפני שאפרם נערם בין גבעות אושוויץ ושדות טרבלינקה, נשטף בנהרות פולין וקבריהם פזורים על פני אירופה לאורכה ולרוחבה". 56 שנים חלפו מאז הדהדו המילים הללו של התובע גדעון האוזנר בפתח משפטו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן. בתום המשפט הפושע הוצא להורג – אבל המרדף אחרי שותפיו נמשך גם היום.

אפרים זורוף, אחרון ציידי הנאצים (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר)
מאוכזב. אפרים זורוף | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר

בכל שנה מתים, ללא העמדה לדין וללא עונש, כמה מהפושעים שהיו חלק ממכונת ההשמדה הנאצית. חלקם נהנו מחיים די טובים בגרמניה או באוסטריה המחודשות, או במדינות מקלט אחרות. חלקם הובילו את המחאה נגד המשטר הסובייטי במזרח אירופה ונחשבים באותן מדינות לגיבורים של ממש.

חוליות הרצח

במזרח אירופה פעלו אלפים במסגרת יחידות האיינזצגרופן - "חוליות הרצח". הם התקדמו עם הצבא הגרמני ורצחו יותר ממיליון יהודים בשטחים שנכבשו על ידי הנאצים. בשורותיהם שרתו גרמנים חדורי אידאולוגיה נאצית ומתנדבים מקומיים שהזדהו עם מטרותיו של הרייך השלישי.

"יש לנו שמות של 1,330 מהם", אומר ד"ר זורוף. "בדקנו תאריכי לידה של 1,069 ובהם יש 80 שנולדו אחרי שנת 1920. משרד הפנים הגרמני סבור שלפחות 8 מהם עדיין בחיים".

איינזצגרופן. השלימו את משימות ה-SS (צילום: רויטרס)
המצוד לא נגמר. חיילים נאצים | צילום: רויטרס

אבל במרכז ויזנטל מתוסכלים מאי העמדתם לדין של הפושעים מ"חוליות הרצח". אבל המדינות במזרח אירופה לא ששות לשתף פעולה עם הרודפים. "זה לא שהם מכחישים את השואה - הם מסלפים אותה", אומר ד"ר זורף על אותם המגוננים. "ממזערים את התפקיד שמלאו המקומיים בזוועות".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "המשרד מוקיר את פועלו החשוב של מרכז ויזנטל לאיתור פושעי מלחמה נאצים ומסייע לו מזה שנים רבות בפעילות זו".