לאחר מאבק ציבורי ממושך, שניהלו העמותות השונות העוסקות בפרשה וסוקר בהרחבה בתכניתה של רינה מצליח "פגוש את העיתונות" ובשורת ידיעות שפורסמו בחדשות 2 Online נחשפו בסוף השנה האחרונה הפרוטוקולים החסויים של הוועדה שחקרה את פרשת ילדי תימן. היום (רביעי) אלפים מפעילי העמותות ומפגינים נוספים ציינו את יום המודעות לפרשה, הפגינו בירושלים וסימנו את הצעד הבא למחאה - פתיחת תיקי האימוץ. ההפגנה הסתיימה לאחר מספר שעות ללא עימותים או מעצרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מאז נחשפו הפרוטוקלים צפים עשרות סיפורים חדשים של המשפחות ועל גורלם של המאומצים שלא נשמעו בעבר, עולות שאלות לגבי הגורמים שהיו מעורבים בחטיפות ועדויות מתוך הניסויים שביצעו בהם. המאבק העיקש מקבל בחודשים האחרונים תפנית ממשלתית חדה כאשר זה אחר זה מתגייסים חברי הכנסת ובראשם חברת הכנסת נורית קורן ודורשים להכרה ממסדית בפרשה.

מאות יצאו לרחובות (צילום: אהוד אמיתון / TPS)
מאות יצאו לרחובות | צילום: אהוד אמיתון / TPS
המחאה נמשכת (צילום: עמותת עמרם)
ההכנות להפגנה, היום | צילום: עמותת עמרם

אתמול בכנסת ציינו ביום מיוחד את פרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח ובלקן, במסגרתו התקיימו דיונים בנושא בוועדות השונות ובהמשך גם במליאת הכנסת. ח"כ נורית קורן, יו"ר הוועדה המיוחדת לפרשה הצהירה בדיון הוועדה כי היא פוסלת את מסקנות ועדת קדמי על הסף, "המסקנות התעלמו לחלוטין מהחומרים הקשים שהונחו בפני הוועדה והעדים בה נמנעו מלהגיד את האמת כנהוג בוועדת חקירה ממלכתית".

אתמול כתבה שרת המשפטים איילת שקד בדף הפייסבוק שלה כי ״על הממשלה להכיר בצורך לקדם את ההבנה, החינוך והמחקר על פרשה עגומה זו". בכך הצטרפה לחבר הכנסת דוד ביטן שגם הוא כתב בדף הפייסבוק שלו שהוא תומך בהכרה ממסדית בפרשה, "ככל שנחשף יותר כך יש תחושה שאנו יודעים מעט מאוד, אבל ברור שיש משפחות רבות בישראל שעדיין מחפשות אחר בנם או בתם". ביטן קרא לכולם להצטרף להפגנה. שלומי חתוכה, ממובילי המאבק, ציין כי ההפגנה היום היא למען הכרה וצדק למשפחות. 

ארכיון המדינה (צילום: חדשות 2)
הארכיונים נפתחו בסוף 2016 | צילום: חדשות 2

"אחרי שנים של התעלמות והכחשה הגיע הזמן לנפץ את חומות השתיקה", אמרה חברת הכנסת מיכל רוזין שהגיעה להפגנה. "טרגדיית חטופי תימן, המזרח והבלקן הוא פשע נורא. מאות האנשים שהגיעו היום מדגישים את ההכרח לרפא את פצעי העבר ולעשות צדק עם המשפחות".

ח"כ תמר זנדברג ממפלגתה הוסיפה: "בשבוע שעבר הזדעזענו מהגילויים האחרונים בפרשת ילדי תימן, לפיהם בוצעו כאן בישראל ניסויים בילדים ותינוקות וגניבות איברים. היום, יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, הצטרפנו אל מאות אזרחיות ואזרחים לרחובות ירושלים בקריאה ברורה: אסור לשתוק עד שלא ייחשף כל המידע, עד שלא תילקח מלוא האחריות ועד שלא יפוצה כל מי שעוד אפשר".