אביתר ז"ל ואורה תורג'מן (צילום: באדיבות המשפחה)
אביתר ז"ל ואורה תורג'מן | צילום: באדיבות המשפחה

אורה תורג'מן, אמו של אביתר ז"ל, כותבת לבנה שנפל במבצע "צוק איתן".

החמישה בדצמבר. השעה שש ורבע בבוקר יום שני בפולין. אני נוסעת לטרבלינקה ובסוף היום ליער לופוחובה.

היום יום הולדתך ה-23. אמנם תאריך לועזי, אבל תאריך. כך כתבתי לך כשמלאו לך 20 שנה. היית במוצב בחרמון ואבא באותו השבוע עבר לשיקום בבית לווינשטיין. זו הייתה מציאות חדשה וקשה אבל כולכם הייתם בחיים וזה לגמרי הספיק לי. ידעתי שיש תקווה, שהכל הולך להשתפר. לא דמיינתי בחלומותיי לאיזו מציאות מטורפת אכנס 7 חודשים אחר כך.

אז אתה בן 23 וזאת השנה ה-3 שאני מביאה בלונים במקום מתנות. עומדת בהר הרצל ומפריחה אותם עם המשפחה והחברים. אולי איזה בלון יחזור עם איזו תשובה. ושוב בטח אחזור מפולין ויגיע כ"א בכסלו, אחלק סופגניות בישיבת הכותל אחרי שיעור לזכרך, כי אי אפשר שלא לחלק אותן - זו מסורת מכיתה א' וכולם מחכים.

אז למה, ריבונו של עולם, הסופיות הזו? אביתרי, האם אתה שומע? יודע? כמה קשים לי הלילות, השעות, הדקות, השניות מאז שהלכת. 3 שנים חוגגת בלעדיך ואני עדיין מחכה. אולי... הרי זה לא נורמלי שלא אראה אותך שוב. רוצה לצאת איתך לקניות, רוצה לצחוק, רוצה להרגיש את ידך הכבדה על כתפי, רוצה להתרגש עם הדברים החדשים שבטח היית מביא איתך.

פשוט רוצה אותך. האם זה מוגזם?

אוהבת עד כלות, אמא.

המכתבים - דרך להתחבר לקרובים שאינם עוד

"יום הזיכרון הוא יום חשוב ומיוחד עבור כלל החברה הישראלית", אומרת שנטל בלזברג, מנכ"לית ארגון "משפחה אחת". "הוא מאפשר לכולנו להתחבר מחדש לזכרם של הנופלים והנרצחים ולמורשתם. יחד עם זה, עלינו לזכור כי עבור המשפחות השכולות כל השנה, מדי יום ביומו, זהו יום זיכרון אחד ארוך. אנשים שאיבדו את היקר להם מכל מוצאים דרכים מיוחדות להתחבר לקרוביהם שאינם עוד. אחת הדרכים הללו היא המכתבים. למכתבים האלה אין מי שיענה ובכל זאת, הם כוללים בתוכם את הסיפורים, את הדמעות, את הכאב וגם את התקווה".

ארגון OneFamily פועל מזה 16 שנה במטרה לספק מערך תמיכה רחב לקורבנות הטרור ומשפחותיהם, תוך שהוא מלווה את המשפחות למן הרגע הראשון. כיום, פועלים במסגרת הארגון כ-500 מתנדבים וכ-40 אנשי צוות, בשלושה מרכזי סיוע ארציים, שסייעו עד עתה לכ-4,000 משפחות של נפגעי טרור ומשפחות שכולות.

במסגרת פעילותו מלווה ארגון OneFamily את המשפחות השכולות ומסייע להן בהתמודדות עם האסון והחזרה לחיים, תוך שהוא מפעיל רשת של מרכזי סיוע, ליווי אישי, שיקום נפשי, סדנאות תמיכה למשפחות, סיוע כלכלי ותעסוקתי וייעוץ משפטי. הארגון מסייע למשפחות מכל גווני החברה הישראלית, דתיים וחילונים, יהודים ולא יהודים, כאחד.