כששרת התרבות מירי רגב צעדה אתמול (חמישי) ברחוב דיזנגוף בתל אביב היא זיהתה די מהר את האיש שהלך לצידה חמוש במצלמה. היא שמרה על קור רוח יחסי, אבל האיש עם המצלמה, עורך הדין ברק כהן, החליט לשחרר לעברה את חרצובות לשונו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כהן, פעיל חברתי שרגיל לשכוח את הנימוסים בבית, קלט לפתע שרגב ומשפחתה נכנסו למסעדת "גוצ'ה" המתאפיינת במאכלי ים, והחליט ללחוץ שוב על העצבים ועל הפליי. רגב טוענת שנכנסה למסעדה הראשונה שנקרתה בדרכה כדי להמתין לבואה של המשטרה, ואכן קצין הביטחון של משרד התרבות והספורט הגיש נגד כהן אמש תלונה במשטרה.

כהן לא התרגש. "בוז והוקעה של פוליטיקאית קטנה שעשתה את הונה מהפצת רעל גזעני הוא מסר פוליטי חשוב", אמר. "הביטויים שלי כלפיה עומדים נגד הצביעות והבעלות המזויפת שלה על המזרחיות ועל היהדות. שיעור בנימוסי שפה אני לא מקבל ממי שהסלוגן שלה הוא 'הסודנים הם סרטן בגוף שלנו'".

אלא שלטיעון הזה היה "קייס" אם לא היה מדובר במי שלקח את המושג פעיל חברתי לקיצוניות של טרול, רק בחיים האמיתיים. הנה כאן הוא פוגש באהוד ברק ברחוב ומחליט "לראיין אותו".

פוליטיקאים החלו רק לאחרונה להיות על הכוונת של כהן. עד היום היו אלו בכירי המערכת הבנקאית בישראל שכהן דאג לערוך אצלם ביקור נימוסים אופייני. למנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינוח, למשל, הוא ניסה להגיע כדי להשמיע את מחאתו בכל דרך.

גם כשרוסק עמינוח חסמה את הטלפון באמצעות קוד גישה, כהן איתר את הקוד באמצעות מקורבים. וכשגם זה לא צלח הוא חיכה לה ברמזור, שוב – עם מצלמה כמובן. הוא אפילו הגיע עד ביתה המאובטח היטב, ולקינוח הפגין ברעש גדול מול התיכון שבו לומדת בתה. ורוסק עמינוח לא הייתה היחידה מבין בכירי הבנקאים שזכו ליחס האישי הזה.

כהן הצליח לעורר רעש רב ברשתות החברתיות. הכול התחיל כשהבנק דרש להחרים את תכולת דירתה של זוגתו, בגלל החוב הקטן של הפעיל החברתי, על סך 30 אלף שקלים. כהן החליט שאם הבנק בא אליו, גם הוא יכול לבוא אל הבנקאים.

מדובר במקצוע לכל דבר: עורך דין שלא משתמש באלימות פיזית אבל הולך על הקו הדק שבין מחאה נוקשה להטרדה מאיימת, קו כל כך דק שהמשטרה לא תמיד הצליחה לעקוב אחריו. כך למשל, הוא נעצר אחרי שכתב והלחין שיר נגד שוטר במרחב מוריה, במה שעורר סערה ברשתות החברתיות שאותן הוא מתפעל ביד רמה.

בחודש דצמבר האחרון החליטה הפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד פעילי "באים לבנקאים", אבל זה לא ריפה את ידיו של מייסד הקבוצה הזועמת. מבחינתו, הוא ימשיך להגיע לכולם הביתה, לרדת לחייהם של בכירי המערכת הבנקאית, של אנשי מערכת אכיפת החוק, של הפוליטיקאים. "מי שלא זכה למעצר אחד במהלך חייו לא טעם טעמה של חירות", הוא מקפיד לומר. "בישראל אין דמוקרטיה וצריך לכונן אחת כזו". בית המשפט יצטרך להחליט האם כהן חצה את הרף הפלילי – מעורך דין עם התמחות בהטרלה למי שעובר על החוק.