בבית העלמין צור שלום בקריית ביאליק שוכנות זו לצד זו שלוש חלקות צבאיות של שלוש ערים שונות. בשנים האחרונות קיימה כל עירייה טקס משלה ביום הזיכרון, והשנה הוחלט לאחד את הטקסים לטקס מרכזי אחד אותו ארגן משרד הביטחון. בכל חלקה הוצב מסך גדול בו היו אמורות המשפחות השכולות לצפות בטקס בשידור ישיר, אבל בגלל שההגברה לא סודרה כראוי בחלקה של קריית ביאליק נאלצו בני המשפחות לצפו בטקס בלי קול - תקלה שגרמה למבוכה גדולה ולהתפרצות זעם של הורים שכולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"עמדנו מול המסך נבוכים", סיפרה לחדשות 2 Online יעל ברקת, בתו של שלמה ברקת ז"ל שנפל במלחמת לבנון הראשונה. "לא שמענו קדיש ולא שמענו 'אל מלא רחמים'. לא היו האספקטים הדתיים או הטקסיים, כלום. לי זה לא מאוד חשוב, אבל להורים השכולים, שחלקם ממש נבנים מטקס לטקס, זה כאב מאוד. לכן הם התפרצו".

כמה מבני המשפחות השכולות תיעלו את זעמם לעבר הדמויות הממלכתיות שהגיעו לטקס, בהם ראש עיריית קריית ים דוד אבן צור וסגן השר ירון מזוז. "מזוז הגיע לטפל באנשים והכיל את הכעס, למרות שהתקרית בכלל לא הייתה באשמתו", סיפרה ברקת. "ראש עיריית קריית ים הגיע כדי לנחם את המשפחות מהעיר שלו, אבל הצטרף גם הוא לסייע".

"טעויות קורות - אבל צריך לקחת אחריות"

ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי, מיהר לפרסם התנצלות בעקבות התקלה המביכה והטיל את האחריות על משרד הביטחון. "אני חוזר כעת מטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שהתקיים בבית העלמין בצור שלום, שאורגן על ידי משרד הביטחון", הוא כתב בפייסבוק. "הטקס הצבאי לווה בכשלים ארגוניים חמורים שפגעו במשפחות השכולות ומוקירי זכרם של הנופלים".

"לפיכך, החלטתי כי החל בשנה הבאה, טקס יום הזיכרון בחלקה הצבאית של קריית ביאליק יחזור להיות טקס שינוהל על ידי העירייה ולא על ידי הצבא" , הבהיר ראש העיר. "לבי עם המשפחות השכולות שנפגעו מחוסר הארגון של משרד הביטחון. אביע את מחאתי בפני מנכ"ל המשרד".

את ברקת זה לא מספק והיא מדגישה שזאת אחריות העירייה לוודא שהצד הטכני תקין. "זה ניסיון שלו להתנער מאחריות", טענה. "טעויות קורות - אבל צריך לקחת עליהן אחריות. משרד הביטחון היה אחראי לבצע את הטקס, אבל העירייה הייתה צריכה לשלוח מישהו לבדוק שהכל עובד כראוי. בכלל לא הציבו את הציוד הדרוש".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בבית העלמין בצור שלום קיימות שלוש חלקות צבאיות סמוכות של שלוש ערים. לאחר שנים רבות שבהם התנהלו במקביל שלושה טקסי זיכרון שהפריעו זה לזה, בשנה שעברה בהידברות עם שלושת ראשי הערים סוכם לאחד את הטקסים לטקס ממלכתי אחד לרווחת המשפחות השכולות. הטענות על מחסור במערכות הגברה ייבדקו ונפיק את הלקחים. יודגש כי משרד הביטחון ערך היום במקביל עשרות רבות של טקסים ממלכתיים ברחבי הארץ, בהשתתפות למעלה ממיליון וחצי בני אדם. זהו המבצע הלוגיסטי הגדול ביותר שמתקיים במדינת ישראל מדי שנה, ורובו המוחלט עבר באופן חלק וללא תקלות".