מדינת ישראל עוברת מעצב לשמחה - וחוגגת 68: בהר הרצל התקיים הערב (רביעי) טקס הדלקת המשואות המסורתי במעמד יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין. ב-20:00 הועלה הדגל לראש התורן - האות שהיווה את תחילת חגיגות העצמאות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בטקס, שהתקיים השנה בסימן "הצדעה לגבורה אזרחית", השיאו משואות 14 נבחרים שאושרו על-ידי הוועדה לסמלים ולטקסים. "ייחודה של הגבורה האזרחית היא שאינה מבדילה בין דת, גזע ומין, ומבחנה היחיד הוא נפשו של האדם, ערכיו, אומץ לבו והסיוע לזולת", אמרה יושבת-ראש הוועדה, השרה מירי רגב.

הטקס השנה הוא גם אירוע מרגש נוסף עבור אלוף-משנה (מיל') דוד רוקני, שיפקד על מצעד הדגלנים בפעם האחרונה - זו השנה ה-34. את רוקני יחליף בתפקיד החל מהשנה הבאה סגן-אלוף (מיל') שמעון דרעי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא ברכה משודרת: "זהו רגע מרומם, אני מאוד מתרגש בו יחד אתכם, יחד עם מדליקי המשואות. דגל ישראל מונף בגאון ואור גדול בוקע מירושלים. אנחנו חוגגים 68 שנים לעצמאות ישראל. התנאי היסודי לעצמאות הוא הנכונות להגן עליה, אבל יש לכך מחיר כואב בנפילת בנינו, בנפילת אחינו. אנו חבים להם הכל.

"אנחנו יודעים שאין קיום בלי כוח מגן, אין עצמאות בלי התעצמות. לכן, כולנו מצדיעים לכם, החיילים והחיילות היקרים שלנו, השוטרים והשוטרות, כל נשי ואנשי זרועות הביטחון - אתם שומרים על המדינה ואני מבקש מכם, שמרו גם על עצמכם. בשם העם כולו, תודה לכם".

"אני גאה להיות ראש הממשלה שלכם", אמר נתניהו בפנייה לעם הישראלי. "אני גאה בכם, וכולנו גאים במדינה שלנו. יחד נמשיך לפתח את הארץ בצעדי ענק, מדן ועד אילת, מנגב עד ים. אתגרים רבים עוד לפנינו, אבל אני בטוח שנוכל להם בזכות האחדות, בזכות האמונה, בזכות התקווה".

אדלשטיין נגד השיימינג: "איש אינו חסין"

יושב-ראש הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין נשא דברי ברכה - וביקר את ההסתה ברשתות החברתיות בתקופה האחרונה: "חופש הביטוי הנרחב - נשמת אפה של הדמוקרטיה - התאפיין לא פעם  בשיח פוגעני. ההתבטאויות הלכו והקצינו: מגזר כלפי מגזר, דעה כלפי דעה ותפישה כלפי תפישה. רבים עטו על עצמם את המסכה הווירטואלית ובשם חופש הביטוי ביישו, פגעו ותקפו - לעתים ללא רסן וללא בושה. איש איננו חסין: לא נשיא ולא ראש ממשלה, לא חבר כנסת ולא שר, לא שוטר ולא חייל, לא שופט ולא עיתונאי.

"על כולנו, נבחרי הציבור ושולחיהם, להיזהר בלשוננו! הבה נברח כמו מאש מלכנות בשמות גנאי את מי שאינו חושב כמוני וכמוך: לא 'בוגד" ולא 'שתול', לא 'פשיסט' ולא 'קנאי'. אסור לאפשר לגחלת העדינה שכל-כך שימרנו להפוך ללהבה".

רונה רמון (צילום: פלאש 90, חדשות)
רונה רמון | צילום: פלאש 90, חדשות
האב נדאף מדליק משואה (צילום: חדשות 2)
האב גבריאל נדאף | צילום: חדשות 2

בין מדליקי המשואות: רונה רמון ונהג האוטובוס שנאבק במחבל

אבי טויבין, שהציל ממוות את החותרת יסמין פיינגולד שנלכדה תחת סירה שהתהפכה בירקון, הדליק את המשואה הראשונה. אחריו עלו נילי ומויש לוי, שתרמו כליה במשותף לחולים שאינם מכירים.

לאחר מכן השיאו משואות רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל ואמו של סרן אסף רמון ז"ל. מדליקי המשואות השנה, מלבד רמון, הם הרצל ביטון, נהג האוטובוס שנדקר בפיגוע הדקירה בקו 40 וזינק על המחבל; גבי ברשישת, שעמד בראש הצוות שאיתר את גופתו של אור אסרף ז"ל שנעדר לאחר רעידת האדמה בנפאל; ד"ר ענאן פלאח, פעילה ציבורית בולטת להעצמת נשים בישראל.

הרצל ביטון
הרצל ביטון | צילום:
אל"מ (מיל') דוד רוקני (צילום: דו"צ)
אל"מ (מיל') דוד רוקני | צילום: דו"צ

האב גבריאל נדאף, מהפעילים הבולטים לגיוס נוצרים דוברי ערבית לצה"ל, השיא גם הוא משואה הערב. האב נדאף עמד השבוע במרכזו של תחקיר ששודר בחדשות 2; הלל בראלי, תושבת שדרות בת 17, פעילה חברתית בולטת בעיר שהפעילה מקלטים למען הילדים ועסקה בהתנדבות למען קשישים במהלך מבצע "צוק איתן", זכתה גם היא להשיא משואה.

מדליקי משואות נוספים: רותם אלישע, תושבת רמלה בת 18, פעילה חברתית בתחום המאבק בהטרדות מיניות ולמען זכויות נשים בישראל שנאנסה בנעוריה והחליטה לחשוף את סיפורה האישי במטרה לעודד נפגעי תקיפה מינית להתלונן; פייני סוקניק, מורה ויועצת חינוכית שהקימה את עמותת "באשר תלכי" שהפעילה מערך התנדבותי המסייע לנשים חרדיות בתהליך גירושין, זאת בעקבות הקושי שחוותה בגירושיה.

יעקב ארנפלד, ניצול שואה חירש אילם המשמש דוגמה לשילוב חירשים וכבדי שמיעה בקהילה; סמל פרה אוסה רוברטו, שסיכל פיגוע בצומת גוש עציון והומלץ על ידי הרמטכ"ל להדליק משואה; והשוטרת סמ"ר בחובה אליסון ברסן, עולה חדשה, חיילת בודדה, שניטרלה שני מחבלים בצומת תפוח לפני כחצי שנה.