מטס יום העצמאות (צילום: עומרי מנטין)
מטס יום העצמאות | צילום: עומרי מנטין

כבר כמה שנים שתושבי אצבע הגליל וקריית שמונה לא זוכים לצפות במטס חיל האוויר של יום העצמאות. והסיבה? לדברי חיל האוויר, "המסלול נקבע על פי העיקרון שמירב האזרחים יוכלו לצפות במטס".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המטס, שעובר ברוב חלקי הארץ וגם מגיע לצפון עד לקו צפת וקצרין, נעצר שם וחוזר דרומה. וכך, בעוד בעבור עשרות אלפי משפחות בישראל צפייה במטס החגיגי היא בילוי ללא תחליף ביום העצמאות, ילדי הצפון רואים אותו רק בטלוויזיה.

יובל אפריאט, תושב קריית שמונה, פנה השנה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון ומפקד חיל האוויר אמיר אשל בבקשה שהטייסות יגיעו עד לעיר הצפונית בארץ, קריית שמונה, כפי שהיה גם בעבר.

המטס בתל אביב (צילום: שחר שכומן, פלאש 90)
המטס בתל אביב | צילום: שחר שכומן, פלאש 90

אפריאט היטיב לנסח את בקשתו: "תושבי העיר יהיו יותר משמחים וגאים להביט מעלה מעלה ולחזות במטס גם בשמי העיר ולאו דווקא רק לאורך ימי השנה כשמסוקים ומטוסים חגים בשמי העיר בדרכם לפעילות אווירית ביטחונית. אנו כתושבים רוצים לחוש ולצפות במטס זה, בגאווה רבה, במיוחד ביום העצמאות של מדינתנו".

המטוסים השנה נעצרו בכל זאת מדרום לעמק החולה, והיום הגיעה גם התשובה של חיל האוויר, שלטענת תושבי האזור הייתה "מקוממת ומרגיזה, אך גם מתמצתת את יחס המדינה כולה לתושבי הגליל". לדברי חיל האוויר, "מסלול המטס נקבע לאור העיקרון המנחה כי מרב אוכלוסיית אזרחי המדינה תוכל לצפות בו".

מטס יום העצמאות (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ילדי הצפון ראו רק בטלוויזיה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"אתם הבנתם? אין פה מספיק אנשים אז זאת הסיבה לא לתת להם גם להשתתף בחגיגה הלאומית", זעם אפריאט. "מאותן סיבות המדינה לא משקיעה פה בתשתיות, בתחבורה ציבורית, בעידוד ליצירת מקומות תעסוקה, בתקציבים לעיריות, במוסדות להשכלה גבוהה, במערכת בריאות ועוד ועוד - פשוט כי אין כאן מספיק אנשים. הגיוני, לא?".