במשפחות שאיבדו את יקיריהן במבצע "צוק איתן" זועמים על "דוח הנגבי" שפורסם אמש לראשונה בחדשות 2. אילן שגיא, אביו של ארז שגיא ז"ל, כינה הבוקר (חמישי) את המסמך שניקה מראש הממשלה נתניהו אחריות לפרשת מנהרות הטרור כ"שערוריה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה דוח של שקרן", אמר אילן שגיא לחדשות 2 Online. "זה הוסיף לנו כאב נוסף שאנחנו בוכים על יקירינו. אנחנו ממשיכים ובוכים על מותה של הדמוקרטיה. צחי הנגבי שקרן, הוא גם עובד בשירות של שקרן, ובטוח הוא קיבל איזושהי תמורה למה שהוא עשה".

"הנגבי הוציא דוח בימים אלו שמנקה את ראש הממשלה מכל מחדל שקרה בצוק איתן והדבר הזה מכעיס בצורה שאתה לא יודע", הוא הוסיף. "זה מדהים כמה עוד אפשר לסבול ולחיות במדינה שמתייחסת לאזרחיה כמפגרים וממשיכה להרוס כל חלקה טובה. אני הייתי מציע לצחי הנגבי, במקום להיות שר ללא תיק, שיהיה עורך דין נוסף למשפחת נתניהו. זה יותר מתאים לו".

שגיא, שלטענתו מדבר בשם משפחות שכולות נוספות, דורש הקמה של ועדת חקירה. "אני פונה למבקר המדינה", הוא אמר. "חובתך היא לעם ישראל, חובתך המוסרית היא לנו - ההורים השכולים - ואם אתה באמת רודף צדק, עליך לומר את האמת ואת כל האמת בפרסום הדוח שלך. תמליץ על הקמת ועדת חקירה בראשות שופט".

"הבן שלי יצא להילחם למען עם ישראל ומדינת ישראל, והאמין בממשלה ובמדינה", הוסיף שגיא. "אני מרגיש היום שחובתי להגן ולהמשיך את דרכו של הבן, ולשמור על המשך קיום המדינה, שדברים כאלה לא יקרו ולא יחזרו שנית".

"לפי התנהלות הממשלה הזאת, אסור לנו בתכלית האיסור שאם חס וחלילה תהיה מלחמה נוספת, אז שאותה מלחמה תנוהל על ידי אותה ממשלה", הבהיר אביו השכול של ארז שגיא ז"ל.

דוח הנגבי: נתניהו נקי מאחריות בפרשת המנהרות

אמש פרסם כתבנו עמית סגל כי הדוח המדובר שהופץ "מנקה" את ראש הממשלה והדרג המדיני מהאחריות לפרשת המנהרות ב"צוק איתן". הדוח נכתב על ידי יו"ר ועדת חוץ וביטחון צחי הנגבי - רגע לפני שמונה לתפקיד שר בלי תיק על ידי נתניהו - ולתדהמת חברי הוועדה, הוצג כדוח שנכתב בשמם.

אחרי צוק איתן התכנסה ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ל-87 ישיבות, בכדי לכתוב דוח חריף על ההתרחשויות במהלך המבצע בעזה. דיוני הוועדה הופסקו בעקבות הבחירות והיו"ר החדש שמונה אז, ח"כ צחי הנגבי, לא חידש אותם כי לטענתו אף גורם לא ביקש ממנו לעשות זאת.

אתמול, רגע לפני שהנגבי מסיים את תפקידו כיו"ר הוועדה ומתמנה על ידי נתניהו לתפקיד שר בלי תיק, קיבלו חברי הוועדה עדכון על דוח סודי של ועדת המשנה לשירותים חשאיים בנושא המנהרות שחפר חמאס. חברי הוועדה הופתעו מהדבר, בעיקר משום שלא זכרו שהם חתמו על דוח שכזה.

אין תמונה
"הדליף מסמך סודי ביותר". ח"כ שלח

הנגבי: "עפר שלח הדליף מסמך סודי ביותר"

בריאיון לגלי צה"ל הבוקר האשים הנגבי את חבר ועדת החוץ והביטחון ח"כ עפר שלח (יש עתיד) בהדלפת המסמך וטען כי מדובר במסמך סודי ביותר. "זה היה דבר מגוחך", אמר הנגבי. "מדליפים בדרך כלל לא נחשפים, אבל מה שקרה זה שאותו מכתב ששלחתי ליו"ר הכנסת - מצאתי לנכון שלא רק אני והוא נדע על קיומו. ביקשתי שמי מאנשי הוועדה לשירותים חשאיים שמעוניין במסמך - שיבוא למזכירת הוועדה. היחיד שהגיע היה עפר שלח. הוא בחור חרוץ, ואחרי כמה דקות עמית סגל שאל שאילתות את מזכירות הוועדה ויו"ר הכנסת".

"בפעם הראשונה בתולדות ועדת המשנה שהייתה אי של ניקיון, אדם מהוועדה הזו - בלי שמץ של בושה - לא מתבייש ומדליף אפילו לא באופן מדויק מסמך שהוא יודע שהוא סודי ביותר", הוסיף הנגבי. "אני לא הייתי מאמין על עופר". באשר לגופו של עניין, הנגבי הבהיר כי ראש הממשלה נתניהו לא ידע שהוא כותב את המסמך.

בעקבות זאת פנה חבר נוסף בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ יואב קיש (הליכוד), לשלח ודרש ממנו לערוך בדיקת פוליגרף על מנת להסיר את העננה הכבדה הרובצת מעל ראשו - לדבריו. "אין ספק כי קיים חשש משמעותי שבפעם הראשונה הידועה לי מתולדות המדינה, הודלפו נתונים של מסמך סודי ביותר על ידי חבר אשר נחשף אליהם מתוקף חברותו בוועדת המשנה למודיעין", כתב קיש.

בתגובה לדברים, הכחיש ח"כ שלח את הדברים ואמר כי הנגבי משקר. "בכלל לא מדובר במסמך סודי של ועדת חוץ וביטחון, אלא במכתב אישי של הנגבי כפי שהוא העיד בעצמו", אמר שלח. "במקום לעסוק בנושא, הנגבי עוסק באיך הגיע הסיפור לתקשורת".