החייל לאחר שנפצע
החייל לאחר שנפצע | צילום:

"הוא התקשר אליי ואמר לי: 'אמא, הם הורגים אותי, תוציאי אותי מכאן'": הוריו של חייל המשרת באחת היחידות הקרביות בצה"ל ומרצה עונש מאסר בכלא 6 בגין עבירת היעדרות מהשירות שלא ברשות, נחרדו לקבל בשבוע שעבר שיחת טלפון מבנם מתוך שערי הכלא, בה בישר להם כי באותו הזמן בדיוק הכו אותו שני סוהרים ולמעשה גרמו לפצע עמוק בראשו - מה שהוביל להצטברות שלולית דם על הרצפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

מפרטי המקרה עולה, כי שניים ממדריכי הכליאה במקום (מד"כים) הטיחו את ראשו של החייל בחוזקה בגדר הכלא לאחר שסירב לחזור לתאו, זאת לאחר שהוריו ביקרו במקום באופן שגרתי. במהלך התקרית הקשה, קיבלה אמו של החייל שיחת טלפון שלא עלה בדעתה שתקבל. "אמא, תוציאי אותי מפה, הם הורגים אותי!", זעק בנה לאחר שככל הנראה הצליח לחטוף מאחד המד"כים את המכשיר הסלולרי שלו.

באותו שלב, נלקח ממנו המכשיר - השיחה נותקה, והאם נותרה מבוהלת והמומה. "אני לא האמנתי למה ששמעתי, רציתי למות באותו רגע", סיפרה האם בשיחה עם חדשות 2 Online. "מיהרתי לחייג לבעלי שיחזור לכלא וידרוש מיד לראות מה קורה איתו, נטרפתי מדאגה ולא ידעתי מה קרה לו".

כתוצאה מהפציעה החמורה, הובהל החייל לטיפול בבית החולים רמב"ם בחיפה - שם נזקק לשלושה תפרים. אביו התדפק על שערי הכלא במשך כשעתיים, עד שיצא אליו קצין במקום ואמר לו: "הבן שלך חי, אני לא יכול למסור פרטים על מצבו".

עו"ד אלה הראל (צילום: דייב סוויני)
עו"ד אלה הראל | צילום: דייב סוויני

לאחר המקרה הקשה, מאז חזר מטיפול בבית החולים בעקבות פציעתו, הועבר החייל לתנאי בידוד, ורק כעבור שישה ימים, לאחר התערבות עורך דין, הוא הוצא מן הבידוד.

"אני לא מבינה איך יכולים לעשות דבר כזה לחייל ולהורים שלו", הוסיפה בכאב אמו של החייל. "לא ידענו כלום, רק דרך השיחה אלינו שנבוא להציל אותו. אחרי זה כל מה שנשאר לנו הוא להיטרף מדאגה".

עורך דין צבאי אלה הראל, המייצגת את החייל ומשפחתו מסרה בתגובה: "מרשי החל את שירותו ביחידה קרבית ועבר הכשרה קשה במהלכה חששו הוריו לגורלו. משם הוא יצא ללא פגע. דווקא היום, כשהוא מוחזק בידי רשויות הצבא ונתון לחסדי מפקדיו בכלא הצבאי, חוששים הוריו לשלומו יותר מאשר כשהתנדב לשירות קרבי. לא ייתכן שדווקא כשהוא נתון באופן מוחלט לחסדיהם של מפקדיו בכלא הצבאי, הם יפעילו כלפיו אלימות קשה - כך על פי החשד".

"למרבה הצער, עורכי דין צבאיים נתקלים לא פעם בתלונות על אלימות המופעלת בבסיסי הכליאה כנגד חיילים חסרי אונים. מדובר בחשד לאירוע חמור ביותר שלא יכול לעבור לסדר היום", הוסיפה עו"ד הראל. "פנינו באמצעות הפרקליטות הצבאית למחלקה לחקירות פנים החוקרת תלונות כנגד שוטרי המשטרה הצבאית. אנו מאמינים כי התלונה תתברר בהקדם ובאופן מעמיק ויפעלו למיצוי הדין עם האחראים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה למקרה: "לאור העובדה שמדובר בחשדות כנגד שוטרים צבאיים, היחידה לחקירות פנים תפתח בחקירה בנושא".