אילוסטרציה (צילום: עיריית תל אביב)
אילוסטרציה | צילום: עיריית תל אביב

החל מהיום (ראשון) תחל משטרת ישראל לחלק קנסות על סך 250 שקלים לרוכבי אופניים שייסעו על המדרכה המיועדת להולכי רגל. האכיפה תבוצע על ידי שוטרי משטרת ישראל נגד רוכבי אופניים ורוכבי אופניים חשמליים שירכבו על הכלים לא בשביל האופניים המסומן לכך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבועות האחרונים כהכנה לתחילת האכיפה, יצאה המשטרה יחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועיריית תל אביב לקמפיין הסברה נרחב לציבור, קמפיין שכלל שילוט חוצות, סרטון הסברה והטבעה של גרפיטי ירוק על המדרכות.

בין העונשים שניתן יהיה להחיל החל ממחר: קנס, הוצאת אוויר מהאופניים והחרמת סוללה (לילדים מתחת לגיל 16 שרוכבים על אופניים חשמליים בניגוד לחוק). פקחי עיריית תל אביב ייצמדו לשוטרים על מנת ללמוד את נושא האכיפה.

מחאת רוכבי האופננים בת"א (צילום: שירי בלומברג, חדשות 2)
מחאת רוכבי האופננים בת"א | צילום: שירי בלומברג, חדשות 2

שלשום התכנסו כ-150 רוכבי אופניים בכיכר רבין בתל אביב כדי למחות על תכנית הקנסות. הרוכבים התאספו בכיכר כשהם נושאים שלטים עם סיסמאות כגון "העם דורש שבילים למדוושים", ויצאו לרכיבה מחאתית בכבישי העיר. "נרכב ביחד על הכביש כגוש אחד, נעשה מלא רעש ונפגין נוכחות בצירים מרכזיים בתל אביב שחסרים בהם שבילי אופניים", הוסבר בעמוד האירוע בפייסבוק. "נראה לעירייה ולנהגים כמה אנחנו צריכים מרחב רכיבה בטוח משלנו".

גם הפקחים מתנגדים

אך לא רק רוכבי האופניים זועמים, גם פקחים רבים ברשויות ברחבי הארץ חוששים ממשימת האכיפה שתתגלגל לפתחם, מבלי שיוענקו להם הסמכויות המשפטיות המתאימות לכך. על אף שפקחי עיריית תל אביב יצוותו לשוטרים עם פתיחת מבצע האכיפה, פקחים בשאר חלקי הארץ עומדים על דעתם כי הם לא נהנים מהגיבוי המשפטי הדרוש בכדי לעמוד במשימות מסוג זה ולא מליווי משטרתי.

במכתב שהועבר לידיהם של מספר חברי כנסת, כתב שמואל שי אלבו, העומד בראש הוועד הארצי של המפקחים ברשויות המקומיות, כי הפקחים דורשים הגנה משפטית מפני תביעות ופגיעות מצד הציבור. "אנו מתנגדים נחרצות לאכיפת התקנה של נסיעה על אופניים חשמליים עד שלא יטופלו בעיות המפקחים בנושא כמו הגדרת תפקיד המפקח בחוקת העבודה, הגנה משפטית וכיסוי ביטוחי וסמכויות", כתב אלבו.

"האכיפה נועדה להגן על שלום הציבור"

"בשנים האחרונות אנו פועלים ומשקיעים רבות בעידוד הרכיבה על אופניים בעיר כאמצעי חלופי לשימוש ברכב הפרטי במיוחד לנוכח העדר פתרונות מספקים של תחבורה ציבורית", אמר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. "הצלחתנו במימוש החזון לוותה במציאות חדשה ותופעות בלתי נסבלות כמו נסיעה פרועה של אופניים חשמליים המסכנים את הולכי הרגל".

קנסות לרוכבי האופניים בת"א (צילום: דוברות עיריית תל אביב)
קמפיין ההסברה בת"א | צילום: דוברות עיריית תל אביב

"ישנה חשיבות רבה לטפל ולהבטיח את בטיחותם של הולכי הרגל במדרכות", הוסיף חולדאי. "מעבר להשקעה האדירה בתשתית שבילים המופרדת לרוכבי האופניים אנו משקיעים מאמץ רב להסדרת הנושא בחקיקה ומקווים שבקרוב אף יתאפשר לפקחים העירוניים לבצע אכיפה יעילה בנושא".

"פעילות המשטרה יחד עם העירייה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בתחום אכיפת נסיעה חוקית ובטוחה באופנים חשמליים נועדה בראש ובראשונה להגן על שלום הציבור וחיי אדם, למנוע פגיעה בגוף בנפש וברכוש ולתת שרות איכותי לכלל משתמשי הדרך", אמר מפקד מחוז תל-אביב במשטרת ישראל, ניצב צ׳יקו אדרי.

"הולכי רגל מהווים כ-30% מכלל ההרוגים בתאונות דרכים", ציינה גלי וולנר, מנהלת אזור תל אביב והסביבה ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים. "לצד זאת, על רקע השימוש ההולך וגובר באופניים חשמליים, ניתן להצביע בשנים האחרונות על התרחבותן של תאונות בהן מעורבים רוכבי אופניים והולכי רגל גם יחד. אני סבורה כי באמצעות שילוב מאמצים ניתן לצמצם תאונות אלו".