בעוד שלושה ימים, בערב יום העצמאות, יזכה הכומר גבריאל נדאף בכבוד השמור למעטים, שתרומתם למדינה ראויה לציון מיוחד. הוא נבחר להדליק משואה על תרומתו לקירוב לבבות בין החברה הנוצרית דוברת הערבית למדינה, בעיקר בעידוד הגיוס לצה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנים האחרונות חובק האב גבריאל נדאף על ידי צמרת הממסד הישראלי. הקשרים הפוליטיים בצמרת והקרבה לקצונה הבכירה בצה"ל גרמו לצעירים נוצרים לראות בו את הסמכות הבכירה ביותר לבכל מה שנוגע לקשר בין העדה למדינת ישראל.

האב נדאף עומד בשנים האחרונות בראש פורום גיוס בני העדה הנוצרית לצה"ל. הפורום הוקם במטרה להקל על צעירים בני העדה הנוצרית להשתלב בצבא ובשירות הלאומי, והוא מהווה כתובת לכל צעיר נוצרי השוקל גיוס לצבא. עדויות שהגיעו אלינו מעלות חשד כי האב ניצל את מעמדו בניסיון לקבל טובות הנאה מיניות.

"הוא התחיל לדבר על מין"

"הוא אמר לי 'אם אתה רוצה להתגייס (למשטרה), אני יכול לגייס אותך", מספר חייל משוחרר שביקש להתגייס למשטרה. "הוא התחיל להגיד לי, כאילו לא ישר, לא דוך לעניין, התחיל להגיד לי את זה מסביב. אז קלטתי, לאט לאט קלטתי. הוא התחיל לדבר על מין, התחיל לשאול אותי 'איך הוא אצלך? חזק? קטן? גדול?'. אז קלטתי, אמרתי, אני לא ילד קטן ולא מטומטם".

"הוא אמר לי 'תבוא, תיקח אותי לטיול וזה'", סיפר חייל אחר בשירות סדיר שביקש את התערבות האב נדאף בעניין שיבוצו. "אמרתי לו 'מתי יכולים להיפגש? שנדבר קצת על הצבא וזה'. הוא אמר לי 'ניפגש מתי שאתה יוצא, מתי שאתה יכול'".

"אתה מדבר עם כומר, נכון? אז מה אתה אומר לו? אני אמרתי לו טוב, באיזו כנסייה, או באיזה משרד?", מוסיף החייל. "'לא, לא, מה כנסייה, מה זה משרד? נצא לטיול ביחד, נשב ביחד, תבין אותי, אני רוצה להיות קרוב ממך'". כשהחייל נשאל האם מהדברים האלו הבין שהאב נדאף רוצה מגע מיני, הוא עונה: "אני מבין מלפני שאני מדבר איתו".

נדאף חובק על ידי הממסד (צילום: משה מילנר / פלאש 90)
זכה לחיבוק מצמרת השלטון. נדאף ונתניהו | צילום: משה מילנר / פלאש 90

"זה מטריד, זה לא בסדר"

וכך נראית תכתובת פייסבוק שבה פונה האב נדאף לצעיר אחר, המבקש את עזרתו בעניינים הקשורים בצבא: "אתה תמיד מוצא חן בעיניי... אני לא יודע מה עובר עליי כל פעם שאני רואה אותך במדים. לא יודע מה. מרגיש מוזר. גבריות".

בהמשך מבקש האב מהצעיר לשמור בסוד את ההתכתבות ביניהם ומכנה אותו בשמות חיבה שונים. "זה מטריד, זה לא בסדר, בכלל לא", מספר הצעיר שהתכתב עם האב נדאף. כשנשאל האם סיפר על כך למישהו, הוא אומר: "למי להגיד? שיצחקו עליי, שיגידו לי 'מה, יצאת איתו?'".

"ראיתי הודעות בפייסבוק, סמיילים, כל מיני, נשיקות, עניינים", מספרת חיילת ששימשה אחראית גיוס נוצרים. "כאילו, אני מתביישת לשלוח סמיילים כאלה לחבר שלי, שתבין. היה מטריד ביותר. 'מתי אתה מזמין אותי לצימר?' ו'תקשיב, אם אתה תזמין אותי אני אקמבן אותך, אני אקדם אותך'. עניינים".

"היו גם כמה מקרים עם כמה מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) שהם כבר סירבו להתגייס, הם לא התגייסו ועד היום הם אומרים 'אנחנו מצטערים שלא התגייסנו, אבל לצערי זה לא מתאים לי בגלל הכומר'", היא מוסיפה.

לא הוגשו תלונות למשטרה

צריך להדגיש, אף אחד מהצעירים הללו לא פנה בתלונה למשטרה. חלקם ניתקו את הקשר עם הפורום, אחרים מסרו כי הם חוששים להתלונן בשל מעמדו הרם של האב ובשל טאבו שישנו בחברה מקשרים חד-מיניים. שמועות על פגמים בהתנהלות האב אמנם הגיעו לחברי פורום גיוס העדה הנוצרית וכמה ממייסדיו נטשו את הפעילות, מה שרק חיזק את שליטתו של נדאף בפורום החשוב והרגיש הזה.

האב גבריאל נדאף מציין הרבה את מחויבותו המלאה לביטחון ישראל, דבר שהוא לא פעם לצנינים בעיני לא מעט ערבים ישראלים. ועדת הפנים של הכנסת אף התכנסה פעמיים לדון באיומים שהוא סופג, כביכול, בשל היותו פטריוט ישראלי.

מידע שהגיע לידינו, ובלבו ההתכתבות הבאה, מעלה שהוא משתמש במעמד שלו כמי שמקושר למערכת הביטחון - למטרות אחרות. בהתכתבות בת יותר מ-400 עמודים בין האב גבריאל נדאף לחליל ג'אנם (פלסטיני המקורב אליו), עולה כי השניים מתכננים כיצד יסייעו בהשגת אישורי כניסה לישראל לפלסטינים תמורת כסף וטובות הנאה מיניות.

האב גבריאל נדאף
מכחיש את כל הטענות. האב גבריאל נדאף | צילום:

"הוא ימצא חן בעיניך"

"יש בחור שעובד באייקונים ובצלבים הכבדים. הוא רוצה לצאת (לישראל) ואני מדווח לך שיש סחורה כבדה", אומר חליל לאב נדאף. האב נדאף מעדכן אותו כי הבחור שהנפיק עד היום את האישורים פוטר כי נתפס לוקח כסף, ומציע את ההצעה הבאה:

"אני מוכן לכתוב לו בקשה אישית כמנהיג פורום הנוצרים בישראל. אני אבקש שהוא יבוא לבקר אצלנו. הוא רק ייקח את הבקשה וילך אל האחראים (במשרד התיאום והקישור)". אבל - מבהיר נדאף - יש מחיר לבקשה: "הוא צריך להעביר אגרה לתרומה של 2,500 שקל". חליל הפלסטיני שואל: "ומה החלק שלי?". האב נדאף: "תתכבד: 500".

סוחר חפצי הקדושה שמבקש לקבל אישור כניסה לישראל הרי מחזיק ברשותו סחורה יקרה. וכך כותב חליל לנדאף: "יש משהו יותר משתלם. אתה רואה את הצלב שבתמונה. 1,000 דולר הוא עולה. אני אגיד לו לתת לך אחד".

אחרי דין ודברים, במהלכם מוודא האב נדאף שאפשר לסמוך על הסוחר, הוא מסכם: "תגיד לו לשלוח תצלום של תעודת הזהות, הכרטיס המגנטי וכתובת הדואר כדי שאשלח לו את הבקשה חתומה על ידי ויילך איתה למשרדי התיאום והקישור". אבל האב נדאף מבהיר: "אני אשלח את המכתב חתום על ידי ברגע שאקבל את הצלב".

בתוך כל ההתכתבות העמוקה והארוכה בין השניים שזורים שפע של מסרים מיניים בוטים, שלא פעם עולים ביותר מרמיזה בהקשר לבקשות של פלסטינים להיכנס לישראל. במקרה הזה בקשה של תלמיד בית ספר:

חליל: דיברת עם ניזאר שפעם שאלת אותי עליו?

האב גבריאל: פעם אחת. והוא נפתח. אולי הוא הבין מהר

חליל: לפי מה שאני זוכר הוא חיפש אישור (כניסה לישראל)

האב גבריאל: למה לא מוציאים לו?

חליל: הוא מנומס...חחח (צוחק) לימודים בבית הספר ואחר הצהריים עבודה חחח

האב גבריאל: אז תסביר לו מה הוא צריך לעשות קודם... תרמוז לו, תגיד לו: מה דעתך על האב?

חליל: כמו 5 קילו? חחח

האב גבריאל: כן, אם הוא רוצה, תגיד לו לדבר איתי

חליל: ומה אז?

האב גבריאל: אני אסדר את העיניים באמצעות ההיכרות שלי

חליל: גדול שכמוך

האב גבריאל: אבל אתה סומך עליו?

חליל: לא יודע

האב גבריאל: אבל אתה מכיר אותו טוב. תדבר איתו בדרכך

בעניין אחר מבקש חליל מהאב לדאוג לקבוצה של פלסטינים מהשטחים המבקשים לצאת לחו"ל. לאחר שהם מעריכים כל בקשה בכאלף דולר, הם דנים ביניהם בתמורה הנוספת:

חליל: הם שניים. מוסלמים. הראשון יסדר אותך

האב גבריאל: תראה לי תמונה שלו כדי שאבוא

חליל: אבל הוא אמר לי: בתנאי שהוא יסדר אותי ביוון. הוא ימצא חן בעיניך: הוא גבוה ושחום. שור

האב גבריאל: קודם כל, הוא ימלא את חובתו, אני אדאג לעניינו ואעשה שיחות טלפון

מאחר ומבקשי הסיוע לאישור כביכול מופיעים בשם פרטי בלבד או בכינוי, לא יכולנו לבדוק האם בסופו של דבר ניסה האב לסייע להם והאם הם קיבלו אישור והאם ניתנה תמורה כלשהי לאב.

על פי העדויות שהצטברו, מפעל החיים שאותו רצתה המדינה להעלות על נס לקירוב לבבות ביום העצמאות הקרוב היה גם המקום שאיפשר לנסות לנצל לרעה דווקא את הצעירים המעוניינים בגיוס. לא ממש לתפארת מדינת ישראל.

האב גבריאל נדאף מסר בתגובה: "גורמים פליליים בקהילה, יחד עם גורמים שהקנאה בהצלחת מפעל חיי העבירו אותם על דעתם, חברו כדי למנוע ממני לקבל הכרה על תרומתי למען גיוס ערבים נוצריים לצה"ל. גורמים אלה ביצעו פשע מתוחכם נגדי ונגד הפורום והצליחו לייצר מצגי מרמה נגדי באופן שייראו אמיתיים כביכול.

"האמת היא שלא עשיתי דבר כלשהו מהמתואר בכתבה - לא פגעתי מינית באיש, לא ניסיתי לפגוע באיש, ולא פעלתי להסדרת רישיונות לפלסטינים לבוא לישראל. אבל הגורמים העוינים, שלצערי נתתי בהם אמון עד כדי עבודה בקרבתי - ניצלו את האמון והשתלטו על דפי הפייסבוק שלי, ואף על המסרים בפלאפון שלי כדי לכתוב דברי שקר, בשמי כביכול.

"אלוהים יעניש אנשים אלו על הפגיעה בי, באשתי ובשני בניי המשרתים עתה בצה"ל. ערכתי שתי בדיקות פוליגרף - אחת אצל המבקר הפנימי של איגוד בודקי הפוליגרף ובמכון פוליגרף נוסף ושתיהן אוששו את דברי האמת שלי. מכיוון שאני בטוח בצדקתי, הגשתי ללא כל חשש תלונה במשטרה ואני בטוח שזו תגלה את האמת ותחשוף כי מדובר במזימה נגדי".