כשהשוק הפך לזירת קרב: בשעת לילה מאוחרת, בין סמטאותיו הצרות של שוק מחנה יהודה בירושלים, התייצבו לוחמות פלוגת "מגן" מיחידת "עוקץ" יחד עם כלביהן. המטרה: איתור אמצעי לחימה שהוסתרו. הפעם, מדובר רק בתרגיל, אך התרחיש הזה מלווה את שגרתן היומיומית של הלוחמות ביחידה הכה מיוחדת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"במהלך התרגיל בשוק, הלוחמות והכלבים מתאמנים בסביבה שיש בה מאפיינים דומים לזירות שאנחנו פועלות בהן", הסבירה סגן ש', מפקדת צוות לוחמות בפלוגת מגן ביחידה. "יש כאן הרבה גורמים מסיחים כמו רעשים ותנועה ערה של בני אדם. זה מדמה עבורנו ובעיקר עבור הכלבים שטחים בנויים שוקקי חיים כמו כפרים, וסמטאות צרות. זה משמעותי עבור הכלבים שנדרשים לתרגול עבודה בשטח עם הלוחמות, על אף הגירויים הרבים שסביבם".

"עוקץ" היא יחידה מיוחדת המפעילה כלבים למשימות ייעודיות בתחום הלוחמה בטרור, החיפוש וההצלה. סגן ש', עומדת בראש אחד משלושה צוותים בפלוגה, במסגרתה פועלים לוחמים ולוחמות יחד לאיתור אמצעי לחימה, וכן במשימות מיוחדות להצלה ואיתור נעדרים.

במרכז התרגיל עמדה התרחשות שנחשבת לשגרתית עבור הלוחמות בצוות. לוחמת חוברת לכוח מבצעי אחר בשטח, מפקד הכוח מתדרך אותה בנוגע למודיעין הקיים בשטח בנוגע להתארגנות להוצאה לפועל של פיגוע - ועל נגישות לכלי נשק שיכולה לסכן את ביטחון המדינה. הלוחמות בוחנות את שילובם של הכלבים בפעילות ומוציאות אותם לסריקות בכדי לסכל את הפיגוע הבא.

"פועלות בעומק השטח" (צילום: דובר צה"ל)
"פועלות בעומק השטח" | צילום: דובר צה"ל

"במקרים האלו אנחנו סורקות עם הכלב בין הסמטאות", הסבירה ש'. "זו עבודה משותפת של לוחמת וכלב, ואי אפשר להסתפק רק באחד מהם. הלוחמת מכירה היטב את הכלב שלה ואת התנהגותו. והיא זו שצריכה להגיד בסוף לכוח בשטח, בין אם זה כוח מגדודי החי"ר, הסיור או היחידות המיוחדות, אם השטח נקי או שנדרשות סריקות נוספות".

"אסרטיביות, יוזמה, ומשמעת עצמית"

למעשה, לוחמות עוקץ מצויות בעומק השטח ומהוות חלק משמעותי ממבצעי המעצרים בגזרת יהודה ושומרון. בדומה ללוחמים ביחידה, גם הן מתלוות לכוחות צבאיים אחרים בכדי לסכל את הפיגוע הבא, ולהציל חיי אדם. מלבד המאמצים הכרוכים בתפקידי הלוחמה, עבודתה של לוחמת עוקץ שנדרשת להצטרף לכוחות אחרים בכל פעם, מחייבת אותה בתכונות אישיות מיוחדות.

"הלוחמות נדרשות להמון עצמאות ויוזמה", הבהירה סגן ש'. "מלבד מוסר העבודה נחוצה משמעת עצמית, אחריות ויכולת מקצועית גבוהה". בנוסף, כמו שאר הלוחמים ביחידה שעובדים לרוב עם כוחות מיחידות אחרות, נדרשות הלוחמות לגלות אסרטיביות. "אנחנו חוברות לכוחות שלאו דווקא מכירים אותנו וחלק אפילו מרימים גבה", ש' מסבירה. "לא כולם רגילים לעבודה עם כלבים ולא לעובדה שיש לוחמת לצדם".

"אסרטיביות מול הכוחות" (צילום: דובר צה"ל)
"אסרטיביות מול הכוחות" | צילום: דובר צה"ל

"התכונות האלו באות לידי ביטוי בתדריכים שאנחנו מעבירות לכוח וההסברה", הוסיפה ש'. "על פי האינדיקציות, אנחנו דוחפות לסריקות ולשימוש בכלב. לעתים רבות אנחנו דורשות לשלב את הכלב בפעילות ולעמוד על כך שהכלב יסרוק לפני כניסה של כוח".

בינתיים, בזמן שהלוחמות נותנות הוראות לכלבים בין סמטאות השוק, המבקרים ממשיכים לחלוף על פניהם. חלקם ממשיכים בדרכם, אחרים נהנים מהמחזה החריג. "ישנם כאלו שעוצרים ומתעניינים אם קרה משהו", אמרה ש'. "אנחנו מחייכות ומסבירות שזה רק אימון. ישנם כאלו שמעודדים ומפרגנים לנו על העבודה הקשה. הם מביעים התלהבות כשהם רואים לוחמות בזמן פעילות, ופשוט מסתקרנים במה שאנחנו עושות".