האוטובוס המעוך לאחר התאונה
הנהג סטה מסיבה לא ידועה | צילום: אהרן ברוך ליבוביץ

בבית החולים כרמל שבחיפה קבעו הבוקר (שישי) את מותה של הנערה בת ה-17 שנפצעה אמש באורח אנוש בתאונת האוטובוס הקשה במנהרות הכרמל. בבית החולים רמב"ם שבעיר עדיין מאושפזים 10 מפצועי התאונה, ארבעה מהם במצב קשה. בבית החולים כרמל, מאושפזים עוד 20. במשטרה ממשיכים לחקור את הנסיבות שהובילו לתאונה הקשה, ופועלים להארכת מעצרו של נהג האוטובוס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

48 נוסעים נפצעו אתמול כאשר האוטובוס - קו 101 של אגד - התנגש בקיר במנהרות הכרמל בחיפה מסיבה שעדיין נחקרת על ידי המשטרה. בבתי החולים עדיין מאושפזים 30 פצועים, אחד מהם הוא נהג האוטובוס בן 44. במשטרה מבהירים כי הנהג מוגדר עצור, והם פועלים להארכת מעצרו. "אנו ממשיכים לחקור את נסיבות התאונה, ואת סיבת סטיית האוטובוס", הבהירו.

חלק מהפצועים שמצבם הוגדר קל יחסית שחזרו את רגעי האימה. הראל אלבז, אחד הנערים שנפצע בתאונה, סיפר לחדשות 2 על התאונה, ואמר כי האוטובוס היה מלא מאוד: "עליתי לאוטובוס והיו מלא אנשים איתי ביחד. אמרו לי לחכות כי התהליך שלי יהיה ארוך. אז היו מלא אנשים שעמדו והנהג סגר את הדלת והתחיל את הנסיעה עם יותר מ-30 איש שעומדים. הוא המשיך את הנסיעה, נכנס לכיוון המנהרות ושם ישבתי וחיכיתי לשלם על הנסיעה. לא הספקתי וכבר שמעתי צעקות ואנשים נפלו אחד על השני כמו לגו, נפלו גם עליי".

לדברי אלבז, "הנהג נתקע בקיר וכולם נפלו - ניסיתי להרים ילדה, לקחת את היד שלה וניסיתי לקום, אבל נפלתי ואיבדתי את ההכרה. קמתי ואחרי כמה דקות כל האמבולנסים באו". לדבריו, הוא לא הצליח להבין מה גרם לתאונה. 

נערה בת 15 שחזרה מסרט ונפצעה קל הבטיחה כי "לא אסע יותר באוטובוס, לפחות לא במנהרות הכרמל".

"היה הרבה דם ופאניקה"

הנערה סיפרה לאודיה שוץ מרדיו חיפה כי חברתה נקעה את ידה בתאונה "אבל היא תהיה בסדר. אני מרגישה די טוב, קצת קשה, קצת הלם אבל יהיה בסדר". לדבריה, "אני ישבתי כמה שורות מאחורי הנהג, ובנס יצאתי. אני זוכרת שהנהג היה לכוד בין שני כיסאות, ראיתי עוד מישהו פצוע קשה, זכוכיות שבורות, היה שם הרבה דם ופאניקה, אנשים בכו". 

בבית החולים רמב"ם פתחו מרכז מידע שמספרו 1255-144. נפגעים נוספים פונו לבתי החולים כרמל, בני ציון ונהריה. המשטרה פתחה מרכז מידע למשפחות הנפגעים, שמספריו הם 04-8648595 ו-04-8648179. מנהרות הכרמל נחסמו לשני הכיוונים לצורך פינוי הנפגעים ובדיקת נסיבות התאונה.  

אחרי שעות: המנהרות נפתחו

שירותי הדם של מד"א סיפקו 133 מנות ומרכיבי דם לבתי החולים בחיפה עקב מספר הפצועים הרב. לרמב"ם פונו 11 פצועים, לכרמל פונו 20 - בהם הפצועה באורח אנוש, שלמרבה הצער נפטרה הבוקר. לביה"ח בני ציון פונו 16 פצועים ולנהריה פונה פצוע אחד.

מהמשטרה נמסר כי מנהרות הכרמל נפתחו לתנועה לכל הכיוונים וזאת לאחר שבמשך שעות לא התאפשרה כניסה מכיוון חוף הכרמל לצ'ק פוסט. במשטרה מדגישים כי למרות פתיחת הנתיבים, חקירת התאונה ממשיכה.

המנהרות נחסמו לתנועה
המנהרות נחסמו לתנועה | צילום: עד ראייה

צעירה נוספת שנפצעה קל סיפרה: "עמדתי במרכז האוטובוס , הוא נתקע בקיר בדופן המנהרה, נפלתי על הרצפה ואני לא זוכרת הרבה". משטרת חיפה סייעה בפתיחת צירי התנועה לשלושת בתי החולים בעיר חיפה. מפקד מחוז חוף נכח בזירה והחל בדיונים על הדרך בה יפונו הצופים במשחק חצי גמר גביע המדינה בכדורגל הנערך באצטדיון סמי עופר הסמוך לזירת התאונה.

הנפגעים פונו לבתי החולים בעיר | צילום: מישל הלד

"אור ירוק": כ-100 הרוגים כל שנה בתאונות אוטובוס ומשאית

כוחות משטרה רבים שהגיעו למקום החלו לבדוק את נסיבות התאונה. על פי נתוני עמותת אור ירוק, אוטובוסים מהווים כ-0.5% מסך כלי הרכב אבל מעורבים ב-4.5% מתאונות הדרכים הקשות והקטלניות. לפי נתוני העמותה, כ-100 בני אדם בכל שנה נהרגים בממוצע בתאונות דרכים של כלי רכב כבדים - אוטובוסים ומשאיות.

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר לאחר התאונה: "אוטובוסים וכלי רכב כבדים מעורבים בשיעור גבוה יותר בתאונות דרכים מאשר חלקם בכלי הרכב וזאת בשל גודל כלי הרכב ומשקלו. משרד התחבורה חייב לרכז מאמצים כדי לצמצם את מעורבותם הגבוהה בתאונות על ידי ביצוע יותר בדיקות תקינות במקביל להגברת האכיפה המשטרתית על מהירות האוטובוסים ושעות העבודה של הנהג".

ארז גלר, פאראמדיק מד"א, סיפר: "מדובר בתאונה קשה מאוד. ראינו אוטובוס מעוך ובסמוך אליו משאית. במקום שכבו פצועים עם פציעות קשות, חלקם בתוך האוטובוס. ערכנו מיון ראשוני והתחלנו להעניק טיפול רפואי לפצועים".

מפת אזור התאונה
מפת אזור התאונה | צילום: מפה

גלר הוסיף כי "צעירה כבת 20 שנפצעה אנושות הייתה ללא דופק וללא נשימה והתחלנו לבצע בה פעולות החייאה. 6 פצועים נוספים קיבלו גם הם טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה, ושאר הפצועים מטופלים כשהם בהכרה וסובלים מפציעות שונות כשמצבם מוגדר בינוני וקל". עידן לביא, פאראמדיק נוסף שהגיע לזירה בניידת טיפול נמרץ זמן קצר לאחר התאונה, הוסיף: "הייתה במקום המולה גדולה והמראה היה מזעזע. הבחנו בעשרות פצועים זועקים לעזרה מתוך האוטובוס, וחלקם שכבו והתהלכו מסביב לאוטובוס".