נמל התעופה בן גוריון עמוס במיוחד בתקופת הקיץ, ועשרות אלפי אנשים עוברים דרך ביקורת הגבולות מדי יום. כדי להקל על נוסעים בעלי מוגבלויות, נוצר בנתב"ג תור ייעודי ומקוצר המיועד להם, כדי שיוכלו לעבור ללא המתנה ממושכת. לתור הזה הוסיפו את אנשי צוות האוויר המונה אנשים בודדים, אך לחדשות 2 Online נודע כי גם לקוחות של חברות VIP מנותבים לתור הזה עבור תשלום, על חשבון הנכים שתורם מתארך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לחדשות 2 Online הגיעו פניות של אנשים בעלי מוגבלויות שזעמו על כך שעבור תשלום של מאות שקלים ניתן לקבל עדיפות בביקורת הגבולות - שירות של משרד הפנים שניתן על ידי פקידים עובדי מדינה - ועוד על חשבונם של אלו הזקוקים לקיצור התור.

במסגרת השירות העולה כ-150 דולר, מוצמד ללקוח דייל המלווה אותו מהכניסה לטרמינל ועד לשרוול המטוס בהמראה, ובאותן תחנות גם לאחר הנחיתה. הדייל מלווה את הלקוח היישר לתור המקוצר בביקורת הגבולות. בתקופות עמוסות בנתב"ג, גם תור זה מתמלא במהירות.

"קשה לי להביע את עוצמת הזעזוע שלי", אמר ד"ר יואב מזא"ה, ראש מכון המחקר למשפחה, שוויון ומשפט בקריה האקדמית אונו, המחזיק גם בתעודת נכה ונאלץ להמתין בתור הייחודי כשלפניו לקוחות VIP. "לא האמנתי למראה עיניי, מדינת ישראל מוכרת תמורת כסף מעקף תור בביקורת הגבולות, תוך הפניית האנשים שרכשו את התור המקוצר לתור הנכים. בפועל זה גורם להתארכות משמעותית בתור לאלו הזקוקים לכך ושלמענם יצרו את התור הייחודי הזה".

"איני יודע מי נהנה מהתשלום שמשלמים אנשים אלה, והאם הכסף עובר לקופת המדינה או לגורם הפרטי שמספק את השירות, אך בשני המקרים מדובר בעיניי בנוהל פוגעני בצורה יוצאת דופן", הוא הוסיף. "הצעד הבא בעיניי יהיה שניתן יהיה לקצר את התור במשטרה".

"כשמדובר חסינות הכל כשר", ח"כ אלהרר (צילום: אלעד גוטמן, חדשות)
ח"כ קארין אלהרר | צילום: אלעד גוטמן, חדשות

"חבל שמנצלים את המענה הייחודי על מנת להיטיב עם אלו שהכסף בכיסם", מסרה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שהחליטה לטפל בנושא. "העובדה שהתור המקוצר בביקורת הדרכונים מוקצה לאנשים עם מוגבלויות וגם כתור VIP לאזרחים תמורת כסף פוגעת בזכויותיהם של רבים שזקוקים לתור הזה בשל צרכיהם המיוחדים בעמידה בתור והתחשבות בקשיים פיזיים ונפשיים רבים. אני רואה בכך ספסרות של זכויות אנשים עם מוגבלויות וזה לא צריך לבוא על חשבון אחרים, ואני מצפה שיימצא פתרון אחר לבעיה הזו".

מרשות שדות התעופה נמסר: "עובד חברה פרטית שייתפס עוקף את התור של הנעזרים בביקורת הדרכונים, לאחר שימוע, יינקטו נגדו צעדים עד לשלילת רישיון העבודה שלו באזור המוגבלים בנתב"ג. יתרה מכך רשות שדות התעופה הכשירה עובדים שיתנו עדיפות ויסייעו לנעזרים בביקורת הדרכונים".

מרשות האוכלוסין נמסר: "מערך ביקורת הגבולות ברשות האוכלוסין אכן מפעיל עמדות מיוחדות במעבר, המיועדות לאוכלוסיות שונות, לרבות נכים, בעלי צרכים מיוחדים ודיפלומטים. בתורים אלה קיימת קדימות לנכים ולבעלי צרכים מיוחדים. למרבה הצער מוכרת לנו התופעה של ממתינים שאינם מכבדים את הקדימות האמורה ואנו פועלים למיגור התופעה".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il

לדף הפייסבוק של עזרי עמרם