"האוטובוס היה מלא, פתאום נפלנו": 48 נוסעים נפצעו אתמול (חמישי) כאשר האוטובוס - קו 101 של אגד - התנגש בקיר במנהרות הכרמל בחיפה. בבית החולים רמב"ם עדיין מאושפזים עשרה פצועים מהם ארבעה במצב קשה: חלק מהפצועים שמצבם הוגדר קל יחסית שחזרו את רגעי האימה. במקביל המשטרה  פתחה הבוקר את מנהרות הכרמל לתנועה בעת שחקירת המקרה נמשכת ובמרכזה הניסיון להבין מה גרם לנהג לסטות באופן פתאומי ולהתנגש בקיר. כמו כן, המשטרה הדגישה כי נבדקת מעורבות של משאית בתאונה הקשה. בארגון "אור ירוק" קוראים לממשלה לפעול כנגד ריבוי התאונות של כלי רכב כבדים: "חייבים להגביר את האכיפה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הראל אלבז, אחד הנערים שנפצע בתאונה, סיפר לחדשות 2 על התאונה, ואמר כי האוטובוס היה מלא מאוד: "עליתי לאוטובוס והיו מלא אנשים איתי ביחד. אמרו לי לחכות כי התהליך שלי יהיה ארוך. אז היו מלא אנשים שעמדו והנהג סגר את הדלת והתחיל את הנסיעה עם יותר מ-30 איש שעומדים. הוא המשיך את הנסיעה, נכנס לכיוון המנהרות ושם ישבתי וחיכיתי לשלם על הנסיעה. לא הספקתי וכבר שמעתי צעקות ואנשים נפלו אחד על השני כמו לגו, נפלו גם עליי".

לדברי אלבז, "הנהג נתקע בקיר וכולם נפלו - ניסיתי להרים ילדה, לקחת את היד שלה וניסיתי לקום, אבל נפלתי ואיבדתי את ההכרה. קמתי ואחרי כמה דקות כל האמבולנסים באו". לדבריו, הוא לא הצליח להבין מה גרם לתאונה. 

נערה בת 15 שחזרה מסרט ונפצעה קל הבטיחה כי "לא אסע יותר באוטובוס, לפחות לא במנהרות הכרמל".

"היה הרבה דם ופאניקה"

הנערה סיפרה לאודיה שוץ מרדיו חיפה כי חברתה נקעה את ידה בתאונה "אבל היא תהיה בסדר. אני מרגישה די טוב, קצת קשה, קצת הלם אבל יהיה בסדר". לדבריה, "אני ישבתי כמה שורות מאחורי הנהג, ובנס יצאתי. אני זוכרת שהנהג היה לכוד בין שני כיסאות, ראיתי עוד מישהו פצוע קשה, זכוכיות שבורות, היה שם הרבה דם ופאניקה, אנשים בכו". 

בבית החולים רמב"ם פתחו מרכז מידע שמספרו 1255-144. נפגעים נוספים פונו לבתי החולים כרמל, בני ציון ונהריה. המשטרה פתחה מרכז מידע למשפחות הנפגעים, שמספריו הם 04-8648595 ו-04-8648179. מנהרות הכרמל נחסמו לשני הכיוונים לצורך פינוי הנפגעים ובדיקת נסיבות התאונה.  

תאונה במנהרות הכרמל (צילום: אהרן ברוך ליבוביץ)
הנהג סטה מסיבה לא ידועה | צילום: אהרן ברוך ליבוביץ

אחרי שעות: המנהרות נפתחו

ממד"א נמסר כי נוסעת אחת נפצעה באורח אנוש, שישה נוספים במצב קשה, שבעה במצב בינוני ו-34 במצב קל: שירותי הדם של מד"א סיפקו 133 מנות ומרכיבי דם לבתי החולים בחיפה. לרמב"ם פונו 11 פצועים, לכרמל פונו 20 - בהם הפצועה באורח אנוש, לביה"ח בני ציון פונו 16 פצועים ולנהריה פונה פצוע אחד.

מהמשטרה נמסר כי מנהרות הכרמל נפתחו לתנועה לכל הכיוונים וזאת לאחר שבמשך שעות לא התאפשרה כניסה מכיוון חוף הכרמל לצ'ק פוסט. במשטרה מדגישים כי למרות פתיחת הנתיבים, חקירת התאונה ממשיכה.

המנהרות נחסמו לתנועה (צילום: עד ראייה)
המנהרות נחסמו לתנועה | צילום: עד ראייה

צעירה נוספת שנפצעה קל סיפרה: "עמדתי במרכז האוטובוס , הוא נתקע בקיר בדופן המנהרה, נפלתי על הרצפה ואני לא זוכרת הרבה". משטרת חיפה סייעה בפתיחת צירי התנועה לשלושת בתי החולים בעיר חיפה. מפקד מחוז חוף נכח בזירה והחל בדיונים על הדרך בה יפונו הצופים במשחק חצי גמר גביע המדינה בכדורגל הנערך באצטדיון סמי עופר הסמוך לזירת התאונה.

"היה הרבה דם ופניקה" (צילום: מישל הלד)
הנפגעים פונו לבתי החולים בעיר | צילום: מישל הלד

"אור ירוק": כ-100 הרוגים כל שנה בתאונות אוטובוס ומשאית

כוחות משטרה רבים שהגיעו למקום החלו לבדוק את נסיבות התאונה. על פי נתוני עמותת אור ירוק, אוטובוסים מהווים כ-0.5% מסך כלי הרכב אבל מעורבים ב-4.5% מתאונות הדרכים הקשות והקטלניות. לפי נתוני העמותה, כ-100 בני אדם בכל שנה נהרגים בממוצע בתאונות דרכים של כלי רכב כבדים - אוטובוסים ומשאיות.

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר לאחר התאונה: "אוטובוסים וכלי רכב כבדים מעורבים בשיעור גבוה יותר בתאונות דרכים מאשר חלקם בכלי הרכב וזאת בשל גודל כלי הרכב ומשקלו. משרד התחבורה חייב לרכז מאמצים כדי לצמצם את מעורבותם הגבוהה בתאונות על ידי ביצוע יותר בדיקות תקינות במקביל להגברת האכיפה המשטרתית על מהירות האוטובוסים ושעות העבודה של הנהג".

ארז גלר, פאראמדיק מד"א, סיפר: "מדובר בתאונה קשה מאוד. ראינו אוטובוס מעוך ובסמוך אליו משאית. במקום שכבו פצועים עם פציעות קשות, חלקם בתוך האוטובוס. ערכנו מיון ראשוני והתחלנו להעניק טיפול רפואי לפצועים".

מפת אזור התאונה (צילום: מפה)
מפת אזור התאונה | צילום: מפה

גלר הוסיף כי "צעירה כבת 20 שנפצעה אנושות הייתה ללא דופק וללא נשימה והתחלנו לבצע בה פעולות החייאה. 6 פצועים נוספים קיבלו גם הם טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה, ושאר הפצועים מטופלים כשהם בהכרה וסובלים מפציעות שונות כשמצבם מוגדר בינוני וקל". עידן לביא, פאראמדיק נוסף שהגיע לזירה בניידת טיפול נמרץ זמן קצר לאחר התאונה, הוסיף: "הייתה במקום המולה גדולה והמראה היה מזעזע. הבחנו בעשרות פצועים זועקים לעזרה מתוך האוטובוס, וחלקם שכבו והתהלכו מסביב לאוטובוס".