תגלית ארכיאולוגית מרהיבה - מתחת לפני הים: במהלך צלילה מקרית בנמל קיסריה העתיק שבגן הלאומי קיסריה, התגלה מטען ימי גדול של ספינת סוחר מהתקופה הרומית המאוחרת שנטרפה בים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עופר רענן ורן פיינשטיין מרעננה, צללו בשטח הנמל העתיק, כשלפתע גילו את הממצאים המרהיבים מלפני כ-1,600 שנים. השניים מיהרו לדווח לרשות העתיקות על התגלית, ואף הוציאו מספר פריטים עתיקים מהים בעצמם.

עוגן הספינה שנמצא (צילום: רשות העתיקות)
עוגן הספינה שנמצא | צילום: רשות העתיקות

במהלך צלילה משותפת שערכו הצוללים יחד עם אנשי רשות העתיקות באתר, התברר כי בקרקעית הים נותרו כמה שרידים מהספינה ובהם עוגני ברזל, חלקים של עוגנים מעץ ואביזרים ששימשו לבניית כלי השייט ותפעולו.

ממצאים ארכיאולגים שנמצאו בקיסריה (צילום: רשות העתיקות)
צילום: רשות העתיקות

בנוסף, סקר הצלה תת ימי, שנערך בשבועות האחרונים בסיוע צוללים רבים מרשות העתיקות ומתנדבים, תוך שימוש בציוד מתקדם, גילה פריטים רבים שהיו במטען הספינה כמו נר ברונזה מעוטר בדמות אל השמש סול, פסלון של אלת הירח לונה, נר בדמות ראש עבד אפריקאי, שברי שלושה פסלים שנוצקו בגודל טבעי ועוד.

כמו כן, נמצאו שברי קנקנים גדולים ששימשו לנשיאת מי שתייה לשימוש הצוות בספינה ולהובלה בים. אחת ההפתעות הגדולות הייתה גילויים של שני גושי מטבעות המורכבים מאלפי מטבעות, במשקל כ-20 קילוגרמים, שקיבלו את צורת כלי החרס שבתוכם הובלו.

פסלוני אלים שנמצאו (צילום: רשות העתיקות)
פסלוני אלים שנמצאו | צילום: רשות העתיקות

גילוי זה, מגיע שנה אחרי חשיפת אוצר עתיק של מטבעות זהב על ידי צוללים ורשות העתיקות, המוצג היום לציבור במיצגי "מסע בזמן" שבנמל קיסריה. "מדובר בממצאים מרגשים ביותר, שמעבר ליופיים יוצא הדופן, יש להם חשיבות היסטורית", אמרו יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות ודרור פלנר, סגן מנהל היחידה. "מכלול ארכיאולוגי-ימי כזה לא נמצא בארץ לפחות מזה 30 שנה. פסלי מתכת הם נדירים בממצא הארכיאולוגי, משום שמאז ומתמיד נהגו להתיך ולמחזר אותם".