על סף ייאוש. ארכיון (צילום: רויטרס)
על סף ייאוש. ארכיון | צילום: רויטרס

גלית מרמת גן התכוננה לרגע הזה בהתרגשות. היא ישבה מול המראיינים שלה ונדרשה לענות בדקדקנות על שלל שאלות אישיות: "איזה מזל את? מה הדעות הפוליטיות שלך?". היא ידעה שכל תשובה צריכה להיות מדודה ושקולה. כל מילה שתגיד תהיה מכריעה. בסוף הריאיון הזה יוחלט אם היא מועמדת ראויה, אם היא זו שתקבל את ה"זכות" לשלם מדי חודש אלפי שקלים עבור הדירה להשכרה בתל אביב.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

צעירים רבים בשנות ה-20 לחייהם שרוצים לשכור דירה בגוש דן חולמים על עצמאות כלכלית, חופש מההורים וגם על הקירבה למוסדות הלימוד ולמקומות הבילוי. הביקוש הגבוה לדירות להשכרה באזור לא רק גורם לעליית מחירי השכירות, אלא גם להליכי מיון טורדניים מצד חלק מבעלי הדירות והשותפים.

"יש כאלה שנראה שהם מחפשים חתן או כלה במקום שותף לדירה", אומרת גלית, שחוותה לא מעט "אודישנים" כאלה. "זו הרגשה כמו בדייט, זה ממש מעייף".

הפוסט שהביא את הישועה

את חוויות האודישן משתפים שוכרי דירות פוטנציאלים בפוסטים שהם משתפים ברשתות החברתיות. הם מספרים על הריאיון ה-50 שמנהל בעל הדירה או השותף שמולם, על שאלות שנוגעות לטבעונות, לשמירת שבת, לעישון - ואפילו למוצא עדתי ונטייה מינית.

הסטטוס המנצח
הסטטוס המנצח | צילום:

איתי אייל, חייל משוחרר בן 21 מכפר סבא, הוא אחד מאלו שמאסו באודישנים בכניסה לדירה. "ישבתי מול שותפים בני 25 פלוס שנכנסו לי לכיס וכשהסתכלו עלי היה לי ברור שהם מעבירים בראש תרחישים – 'איך הוא יחזיק את הדירה', 'הוא בטח יעשה 'חינגות עד אור הבוקר''". התסריטים האלה גרמו לרבים פשוט להגיד "לא" לצעיר שישב מולם, אפילו בלי לנמק.

בניגוד לרבים שממשיכים להיגרר מדירה לדירה בניסיון למצוא חן, אייל, שרצה לעבור לעיר הגדולה ולעבוד כטבח, מצא דרך יצירתית להוכיח לשותפים שהם דווקא יהיו אלה שירוויחו אם יכניסו אותו לדירה. אייל פרסם בפייסבוק תמונה של המנות שהוא יודע לבשל - ועד מהרה הגיעה הישועה. "קיבלתי בפרטי מלא תגובות ושלוש הצעות עבודה ממסעדות מובילות בארץ – וכמובן גם את הדירה לה חיכיתי", הוא מספר.

שירותי מין תמורת דירה

כמו אייל, יש גם מחפשי דירות אחרים שמנסים לאתר דרכים שונות אל לב המשכיר. הם משאירים הודעות קצרות בפייסבוק שבהן הם מספרים על עצמם, ומתבלים אותן בהומור בתקווה שזה ייקל על האודישן המלחיץ. אחד ממחפשי הדירות הלך רחוק והציע, בסוג של הומור מיואש, להעניק שירותי מין למי שייתן לו להיכנס לדירה בתל אביב.

ניסוחים יצירתיים
ניסוחים יצירתיים | צילום:

הלחץ מהשאלות ב"מבחני הקבלה" מביא מחפשי דירות מהקהילה הגאה להתלבט באשר לחשיפת נטייתם המינית, שעולה לעיתים בין השאלות. "אני יודע שזה לא עניינו של אף אחד את מי אני בוחר לאהוב, אבל אני ממש לא רוצה להיכנס לדירה ולהרגיש לא בנוח להזמין אליי לחדר את מי שאני רוצה", אומר בן מרחובות. "לכן אני נכנס רק לדירות שהשותפים שגרים בהן הם אנשים שאני מכיר".

סטרטאפיסיטים מישראל ומהעולם הבינו בשנים האחרונות את הפוטנציאל העסקי במצב הלחוץ שנוצר בשוק מחפשי הדירות. ברשת יש כבר מספר אתרי אינטרנט שמציעים לנסח קובץ "קורות חיים" ייעודי למחפשי דירות. כמה לחיצות על המקלדת, שליחה למדפסת – ואתם מצוידים ברזומה מרשים ומסודר שצריך רק להגיש למראיין. עד שהממשלה תצליח להגדיל את היצע הדירות בשוק ולהוריד את מחירי הנדל"ן – אם אין לכם כסף, כנראה שרק דרכים יצירתיות ומזל יעזרו להתקרב אל הנכס הנכסף.