שריפות עזות בחום הכבד, לוחמי האש מנעו פגיעה בחיי אדם: עקב מזג האוויר השרבי פרצו היום (שני) בירושלים שתי שריפות גדולות - אחת באזור שכונת רמות והשנייה בשוק הסיטונאי בשכונת גבעת שאול, הסמוכה למחלף גינות סחרוב בכניסה לבירה. לאחר כשעתיים הושגה שליטה בלהבות, אך נגרם נזק רב. שריפות פרצו במהלך היום גם בכפר אוריה, בכביש החוף וליד צור נתן שבשרון.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות השריפה בגבעת שאול חסמה המשטרה את הכניסה לירושלים דרך גינות סחרוב סמוך לשעה 16:00, וכעבור כחצי שעה פתחה שוב את הדרך לכלי רכב. האש התפשטה ךכיוון מזרח, לכיוון בתי המגורים של גבעת שאול, אך שליטה הושגה בשריפה - וגם בדליקה שפרצה בוואדי של שכונת רמות. בית הכנסת בגבעת שאול פונה, והתושבים באזור התבקשו לסגור את החלונות בבתי המגורים בעיקר כדי להישמר מפני העשן הסמיך העולה.

כביש 1 נחסם זמנית (צילום: דוברות כבאות והצלה ירושלים)
כביש 1 נחסם זמנית | צילום: דוברות כבאות והצלה ירושלים

צוותי כיבוי ממחוז ירושלים הוזעקו סמוך לשעה 15:00 לשריפת משטחי עץ בשוק הסיטונאי בגבעת שאול: תוך זמן קצר חברו אליהם מנוף גבהים ורכב אספקת מים, בזמן שהשריפה התפשטה למבנה השוק ולחורש סמוך.משירותי הכיבוי נמסר כי האש התפשטה לגגות השוק העשויות מאסבסט: למקום הוזנקו צוותי ניטור של כבאות והצלה מחוז ירושלים. במשטרה הדגישו כי נגרם נזק למספר מחסנים אך לא ידוע על נפגעים או לכודים.

בשריפה פעלו 15 צוותי כיבוי ו-45 לוחמי אש ומתנדבים, שעדכנו על הנזק הרב שנגרם מהשריפה. "במקרה אחד האש הגיעה עד לבית כנסת ברחוב סמוך ולוחמי האש מנעו את שריפתו בגופם והצליחו להציל אותו משריפה", הדגישו בשירותי הכיבוי. טפסר משנה אייל כהן, מפקד כבאות והצלה ירושלים, הוסיף: "פעלנו היום בעשרות רבות של שריפות ברחבי ירושלים. לוחמי האש בהקרבה עצמית נאבקו בלהבות ענק במאמץ פיזי בלתי נתפס והצליחו למנוע פגיעה קשה בתושבי ירושלים והסביבה."

שריפה בי-ם: קטע מכביש 1 נסגר (צילום: דוברות כבאות והצלה ירושלים)
נזק רב נגרם למבנים | צילום: דוברות כבאות והצלה ירושלים

במקביל, צוותי כיבוי ומטוסי כיבוי הוזעקו לשריפה גדולה באזור רמות: לא דווח על נפגעים בדליקה זו. שריפה נוספת פרצה בשטח צמוד לכביש 2, סמוך לצומת פרדיס. מחלף זכרון לכיוון דרום נחסם לתנועת כלי רכב עקב העשן שהתפשט בכביש. השוטרים נמצאים במקום. גם בצור נתן שבשרון פרצה שריפה, וצוותים רבים הוזעקו על מנת לכבותה: גן ילדים פונה כצעד מנע, אך לא ידוע על נפגעים מהדליקה.

הבוקר פרצה דליקה גדולה סמוך לכפר אוריה שליד בית שמש. מטוסי כיבוי הוקפצו לאזור השריפה, וכביש 44 נחסם לתנועה משני הכיוונים באזור השריפה - מצומת נחשון ועד לצומת תעוז, ונפתח שוב סמוך לשעה 14:20. צוותי הכיבוי הזהירו כי האש מתקרבת לבתי היישוב ו"דילגה" מעל הכביש, אך במאמץ רב נבלמה התפשטות השריפה.

שירותי הכיבוי ממחוז ירושלים שהוזעקו לאזור השריפה, עדכנו כי 25 צוותי כיבוי ו-60 לוחמי אש ומתנדבים פועלים לכיבוי השריפה. ארבעה מטוסים סייעו זמנית בכיבוי, ולאחר מכן מסוק של משטרת ישראל הוקפץ לאזור על מנת לסייע בהכוונת הכוחות. עוד נמסר כי השריפה כילתה כ-500 דונם של חורש וצמחייה. הספקת החשמל באזור הופסקה זמנית בשל השריפה.

שריפה  בשפלה, היום (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים)
הושגה שליטה על השריפה בשפלה | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים

"לוחמי האש הצליחו לבלום את הלהבות בכל האגפים ומסתמנת רגיעה בשריפה", הדגישו בשירותי הכיבוי. תנאי מזג האוויר ברחוב אמנם מעט טובים יותר מאתמול - כ-35-36 מעלות סביב הצהריים ולחות נמוכה יחסית של כ-30% מעלות - אך מזג האוויר החם תורם להתפשטות השריפה. הדליקה התקדמה לעבר בתי היישוב, אך נבלמה בטרם הובילה להחלטה על פינוי התושבים.

בשל גל החום הכבד נציב הכבאות וההצלה, שמעון בן נר, הוציא הבוקר צו האוסר על הקמת מדורות בשטחים פתוחים מהשעה 09:00 עד לשעה 19:00. הצו אושר על ידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ותקף לכל חלקי הארץ.