המאבק על מעבר מכון וולקני לצפון (צילום: חדשות 2)
המאבק על מעבר מכון וולקני לצפון | צילום: חדשות 2

ההחלטה של משרד החקלאות על מעבר מכון וולקני לאצבע הגליל מעניקה תקווה גדולה לתושבי הצפון ומהווה פעולת פיתוח משמעותית שנוקטת המדינה מזה עשרות שנים. אבל יש מי שמתנגדים למעבר, וכעת חוששים בגליל העליון מסיכול המהלך ההיסטורי. בשבוע הבא צפוי להתקיים דיון חירום בוועדת המדע של הכנסת אותה יזם ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) במטרה למנוע את מעבר מכון המחקר החקלאי שפועל מבית דגן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

תנועת "שינוי כיוון" הפועלת לקידום אצבע הגליל שלחה מכתב חריף לחבר הכנסת חסון בו נכתב "אנו מצפים מנבחר ציבור אשר לא ביקר באזורנו ולא מקדם את אצבע הגליל לפחות לא להפריע. הניסיון הציני להציג את העברת המכון לגליל כאילו מדובר רק בסוגיית נדל"ן היא מהלך פסול שמוחק לחלוטין את הצורך הסבוך להעביר מוקדי כלכלה לגליל. חבל שיואל חסון בוחר להיות נציג של אינטרסים נדל"ניים במקום של האזרחים תושבי הגליל. אנו מזמינים את יואל חסון לבוא לבקר בגליל ולהבין עד כמה הצורך הופך לדחוף".

מחבר הכנסת חסון נמסר בתגובה: "התוכנית לא הוצגה במלואה עד כה ומעלה חששות וסימני שאלה רבים בקרב כ-1,000 עובדי המכון ובני משפחותיהם, וכן בקרב מאות סטודנטים מהפקולטה לחקלאות שנסמכים על המכון לצורכי מחקר ולימוד. אנחנו מוכרחים לשאול את השאלות לפני שמעבר המכון מתחיל, ולא בדיעבד. כיצד יובטחו תנאיהם של עובדי המכון כיום, כמה משרות חדשות ייפתחו בפועל לתושבי הגליל, איך יישמר הקשר המחקרי בין הסטודנטים למכון וולקני וכיצד לא יצומצם היקפו של המכון שנחשב למוסד בעל שם עולמי בתחום החקלאות. אלה השאלות שאציב בפני שר החקלאות בדיון בכנסת".

מעבר מכון וולקני לגליל צפוי להיות מנוע צמיחה לאזור כולו ולייצר סביבו תעסוקה איכותית עבור צעירי האזור ואלו שרוצים לחזור לגליל. הוא מייצר ציפיות רבות בקרב תושבים שרואים בו נכס תעסוקתי שיצליח לעצור את ההגירה השלילית של צעירים רבים. שר האוצר משה כחלון צפוי להגיע בשבוע הבא לגליל להשתתף בוועידת אצבע הגליל במטרה לפזר את ענני הערפל סביב העברת מכון וולקני והתכנית לפיתוח הצפון.