אין תמונה
מוביל הקמפיין, אלכס פרידמן

"איך אדם נכה שלא מסוגל לעבוד יכול לחיות עם קצבה כזו?": מאות אלפי נכים בישראל נאלצים להתחבט מדי יום בסוגיה כאובה במיוחד: על מה מבין הדברים להם הם זקוקים מדי יום הם ייאלצו לוותר - כשלעתים אף מדובר בהתלבטות קשה במיוחד בין מזון לתרופות. ביניהם ישנם קרוב לרבע מיליון בעלי אובדן כושר השתכרות שהקצבה המקסימלית לה הם זוכים מהביטוח הלאומי עומדת על 2,342 שקלים בלבד בחודש - מחצית משכר המינימום במשק, הניתן לאדם מתפקד ועובד, שאינו נכה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

רק אתמול הכריז ראש הממשלה נתניהו על עלייה בשכר המינימום, אלא שנכים שלא מסוגלים לעבוד לא קיבלו כל תוספת לקצבה החודשית כבר 15 שנים לפחות - תוספת לה הם זקוקים לאור ההוצאות הגבוהות הכרוכות בניהול אורח חיים של אדם נכה או בעל מום. עקב כך, הם החליטו לפתוח במאבק מטרתו היא להשוות את הקצבה החודשית המקסימלית שהם מקבלים לשכר המינימום במשק - משמע, להכפילה - ולומר בכך למקבלי ההחלטות כי "נכה הוא לא חצי בן אדם", כך נקראת העמותה שמובילה את הקמפיין.

אלכס פרידמן, בן 28 מיבנה, נכה מלידה המרותק לכסא גלגלים, הוא מוביל ויוזם הקמפיין החשוב להעלאת קצבת הנכות. לפני כשנה הוא פתח עמוד פייסבוק הנושא את שם המאבק שצבר כבר עשרות אלפי לייקים, אפילו נפגש עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו - אלא שעד היום, המטרה שלשמה הוקם העמוד לא הוגשמה - והנכים בישראל נאלצים להסתפק בקצבה חודשית ששווה למחצית משכר המינימום.

פרידמן עם רה
פרידמן עם רה"מ נתניהו | צילום: איל גזיאל ועמוס בן גרשום (לע״מ)"זה אבסורד", מתרעם פרידמן בשיחה עם חדשות 2 Online, "הרי הממשלה שבעצמה קבעה שיש להעלות את שכר המינימום עשתה זאת כיוון שראתה בסכום של 4,600 שקלים לערך סף ראוי לקיום חיים בכבוד, אז מה יגיד אדם נכה שנקבע שאינו יכול לצאת ולעבוד, ושיש לו הרבה יותר הוצאות? אנחנו חייבים להשמיע קול זעקה".

על מה אתם הייתם נאלצים לוותר?

לאחר למעלה משנה שבה עמוד המאבק שהוא מתפעל בפייסבוק פעיל ואף גרם לשלל ידוענים להתגייס לטובתו ולהעלות את המודעות למטרה החשובה, החליטו פרידמן וחבריו לפתוח במחאה חדשה במטרה לעורר מחדש את תשומת הלב הציבורית לנושא, זאת גם על רקע העלאה נוספת בשכר המינימום שתיכנס לתוקפה בתחילת החודש הבא.

במסגרת הקמפיין, העונה לשם "על מה אתם הייתם נאלצים לוותר?", משתפים גולשים ברשתות החברתיות תמונה של מוצר כלשהו שהו יכולים לרכוש ולהרשות עצמם - אילולא נאלצו להסתפק בקצבה חודשית בגובה שכזה. "קניתי השבוע בקבוק יין לא יקר, עלה 40 שקלים. תמיד נחמד שיש בבית", כתב אחד מהם, "זה אחד הדברים שהייתי נאלץ לוותר עליהם החודש לו הייתי משתכר 2,342 שקלים בחודש".

אין תמונה
מתוך הקמפיין ברשתות החברתיותזוג אחר שיתף תמונה של בשר על האש וכתב: "רננה ואני התפנקנו בשבוע שעבר בבית עם בשר טוב, אלא שעם קצבה כזו של נכה 100% שהיא חצי משכר המינימום בישראל, היינו נאלצים לוותר על זה".

"בחרנו להמחיש את המצוקה דרך דברים שכל אדם רגיל עם שכר שכזה היה רוצה אולי להרשות לעצמו ולא יכול", מספר פרידמן, "במקרה של נכים רבים בישראל, הם מתלבטים בין דברים הכרחיים הרבה יותר. אם להשקיע את הכסף המועט הזה שהם מקבלים בחודש במזון או בתרופות הכרחיות. שמעתי על יותר מדי מקרים כאלה".

המחאה תחזור לרחוב: "אין דרישה צודקת מזו"

ב-7 ביולי ייערכו חברי העמותה "נכה, לא חצי בן אדם" כנס ראשון בבית קינן שבפארק הרצליה, בו יקראו לממשלה להתערב בדחיפות ולהשוות את קצבת הנכות של נכים בעלי אובדן כושר עבודה לזו של שכר המינימום. עוד הם צפויים לדרוש כי קצבה לנכים בשיעור נכות של 60%, 65% ו-74% תעלה ב-1,500 שקלים לפחות ופונים עם קריאה זו לראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הרווחה כץ.

"אם קולנו לא יישמע, אנחנו מתכוונים להחריף את המאבק ולהרחיבו לכל רחבי הארץ", מבהיר פרידמן, "לא ייתכן מצב כזה שאנשים נכים, שגם כך מתמודדים עם קשיים יומיומיים נוראיים, ייאלצו להתמודד גם עם קשיים כלכליים. אנחנו חייבים את הכסף הזה כדי להתקיים בכבוד, לא עבור מותרות".

לדף "נכה, לא חצי בן אדם" בפייסבוק: https://www.facebook.com/lohetzi/?fref=ts

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv