פרויקט משכנות אורנים של חברת הנדל"ן משהב במעלות הוא פרויקט חדש שמציע דירות מרווחות במחירים אטרקטיביים, לפחות לחלק מהמתעניינים. בשיחות שהקלטנו עם נציגת הפרויקט ניתן לשמוע שהחברה מציעה מחיר מסוים לרוכשים יהודים, ומחיר גבוה יותר לרוכשים ערבים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עובדת באגודה לזכויות האזרח קיבלה לפני כחודש הצעה לדירת ארבעה חדרים במחיר מכירה מוקדמת של 899 אלף שקלים. מספר ימים לאחר מכן, מוחמד צלצל גם הוא לברר לגבי הפרויקט, עם אותה הנציגה. אבל הוא קיבל כבר מחיר אחר: 975 אלף שקלים לדירת ארבעה חדרים, ו-1.3 מיליון שקלים לדירת חמישה חדרים.

מוחמד חשב לתומו שהוא איחר את המועד והמכירה המוקדמת הסתיימה. אך יומיים לאחר מכן, בשיחה נוספת לאותה נציגה, התקבלה אותה הצעה אטרקטיבית של 899 אלף שקלים. באופן מפליא ותמוה המחיר הנמוך שוב חזר. כאן עולה השאלה מדוע נדרש מוחמד לשלם סכום שגבוה בעד 170 אלף שקלים בהשוואה למתעניינים היהודים. וכל זה קורה כשתנאי המכרז של חברת הבנייה קובעים באופן חד משמעי כי כל אפליה אסורה.

הנחה ליהודים - ערבים משלמים יותר (צילום: חדשות 2)
הנחה ליהודים - ערבים משלמים יותר | צילום: חדשות 2

בחברה, כך נראה, לא ממש מסתירים איזו אוכלוסייה הם מחפשים. נציגת הפרויקט מסבירה למתעניינת בדירה כי "משהב בדרך כלל בונה לציבור הציוני, ומפה תביני לבד".

"התאכזבתי מהתגובות, מהמחירים, מההצעות שנתנו לאחרים", אמר מוחמד. "בצורה עקיפה אומרים לי: 'אנחנו לא רוצים אותך'".

"אומרים לי: 'אנחנו לא רוצים אותך'" (צילום: חדשות 2)
"אומרים לי: 'אנחנו לא רוצים אותך'" | צילום: חדשות 2

"כל חברות הנדל"ן יודעות שאסור להן להפלות לקוחות מחמת לאום, עדה, נטייה מינית וכדומה, הדבר הזה אסור בחוק", אומר גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח. "לכן מתפתחות כל מיני טקטיקות או פרקטיקות שיווק שמנסות להשיג את התוצאה המפלה בכל מיני אמצעים מוסווים, סמויים".

רק בחודשים האחרונים פרסמה חברת בנייה בקריית גת סרטון שהבטיח שלא יהיו בפרויקט שכנים מזרחים, סרטון שעורר סערה. נראה שחברות נדל"ן מסוימות מצאו דרך לעקוף את החוק, למשוך אליהן לקוחות ולהרחיק כך מגזרים שלמים.