בני משפחותיהן של אורית קופרשמידט וג'ני מור חיים ז"ל בירכו היום (שלישי) על החלטת בית המשפט להרשיע את שמעון קופר ברצח של שתיהן - בהפרש של 15 שנה. "הבן אדם הזה הוא מפלצת, שיירקב בכלא כל ימי חייו", אמרה לאחר הכרעת הדין רינת מלמד, בתה של ג'ני. המשטרה פתחה בחקירת קופר בעקבות תחקיר של עמרי אסנהיים ששודר בתכנית "עובדה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

"חיכינו ליום הזה שבע שנים", הוסיפה רינת בדמעות. "לכל אורך הדרך האמנו באמת שלנו, אבל אף אחד לא האמין לנו בהתחלה, לסיפור ההזוי הזה". לדבריה הצטרפה גם סבתה, שרה מור חיים, שאמרה לחדשות 2 Online: "ידענו מההתחלה מה קרה לה", לא היה לנו ספק".

שמעון קופר (צילום: פלאש 90)
הורשע ברצח שתי נשותיו | צילום: פלאש 90

"לא האמנו שזה היה מוות טבעי, ביקשנו להתחיל לחקור והתפללנו שהצדק ייצא לאור", סיפרה שרה. "אנחנו לא בריאים, בעלי שוכב בבית חולים ורצינו שהשופטים יגידו את זה, לשמוע את זה במו אוזנינו. קיווינו שנגיע ליום הזה, תודה לאלוהים".

שרה סיפרה כי המפגש באולם בית המשפט עם שמעון קופר היה קשה וטעון. "לא יכולתי להסתכל עליו, יש לי צמרמורת כשאני רואה אותו", תיארה. "הוא עשה את זה בכוונה תחילה, קשה להאמין שמישהו יעשה דבר כזה".

שרה מור חיים אחרי ההכרעה (צילום: חדשות 2)
שרה מור חיים אחרי ההכרעה | צילום: חדשות 2

הורשע ברצח שתי נשותיו

בשעות הצהריים הרשיע בית המשפט המחוזי בלוד את שמעון קופר ברצח אשתו הראשונה אורית קופרשמידט ב-1994 וברצח אשתו השלישית ג'ני מור חיים ב-2009. בשני המקרים, כך הצהיר בית המשפט, ניסה קופר להסוות את מעשיו. השופט מנחם פינקלשטיין קבע כי קופר הרג את מור חיים באמצעות חומר מרדים שהשיג במרמה מזוגתו, ד"ר מריה זקוטסקי.

"לנוכח הדמיון הרב בהתנהגות הנאשם בשני המקרים, הרי העובדה שהנאשם חיפש ומצא דרך לגרום למותה של ג'ני בלא להותיר סימן - יש בה חיזוק נסיבתי משמעותי לכך שמצא דרך לגרימת מותה של אורית, גם אם הדרך המדויקת אינה ידועה לנו", קבע השופט פינקלשטיין בהכרעת הדין. "יש לזכור שגם במקרה של ג'ני, דרך המתתה הייתה נותרת עלומה אילולא התוודותה של מריה, שהרי הסקולין לא הותיר סימן, והדבר לא התגלה בנתיחת הגופה".

על פי כתב האישום שהוגש נגד קופר, בשנת 1983 הוא נישא לאורית והשניים התגוררו בדירה בבעלות משותפת בשכונת תל כביר בתל אביב. משך כל שנות נישואיהם ועד מותה, היתה אורית ז"ל אשה בריאה שלא סבלה ממחלות קטלניות כלשהן. ב-1992, בזמן שהשניים עוד היו נשואים, הכיר קופר את ש' וטען בפניה כי הוא גרוש ועובד בשירות הביטחון: השניים החלו לנהל קשר זוגי במקביל לנישואיו של קופר לאורית. כאשר ש' התעמתה עם קופר על נישואיו, הוא טען כי אשתו מסרבת להתגרש ממנו ומאיימת להתאבד.

פיזר כדורים ליד הגופה

"יום לפני מותה של אורית ז"ל, טען קופר בכזב בפני ש' כי עליו לישון באותו לילה בביתה של אורית על מנת להשגיח על הילדים - במהלך הלילה שבין ה-17 ל-18 בינואר 1994, כך על פי החשד, המית קופר את אורית ז"ל בביתם בתל כביר בדרך שאינה מותירה סימן בגופה. לאחר מכן פיזר קופר כדורים וחפיסות ריקות של כדורים ותרופות הרגעה לצידה של אורית, על מנת ליצור מצג שווא לפיו נטלה את חייה בידיה ולטשטש את נסיבות רציחתה".

בהמשך נשא קופר לאישה את ש' אך השניים התגרשו לאחר מספר שנים והוא נשא אישה שלישית. באוגוסט 2009 נמצאה אשתו השלישית, ג'ני מור-חיים, ללא רוח חיים. בתחילה במשטרה סברו שג'ני התאבדה או נפטרה כתוצאה מכשל לבבי, אבל ממצאים חדשים שהונחו על שולחנם של חוקרי ימ"ר מרכז ופרסום תחקירו של עמרי אסנהיים בעניינו של קופר בתכנית "עובדה", גרמו לתיק להיפתח שנית במרץ 2010 וב-2012 הוגש כתב האישום בגין רצח מור-חיים. שנה לאחר מכן ביקשה הפרקליטות להרחיב את כתב האישום ולהאשימו גם ברצח אשתו הראשונה.

על פי כתב האישום, במהלך חודש אוגוסט 2009 פנה שמעון קופר לד"ר מריה זקוטסקי, רופאה מרדימה שהייתה המאהבת שלו, והציג בפניה מצג שווא לפיו הוטל עליו לבצע "משימה סודית" במסגרתה הוא נדרש לצאת לחו"ל כדי לרצוח אדם בשליחות כוחות הביטחון. הוא קיבל מידיה חומר מרדים וקטלני, אותו הזריק לגופה של ג'ני והביא למותה - כך עלה מהחקירה.