נחש צפע, ארכיון
נחש צפע, ארכיון | צילום: קובי אלקובי

צעירה כבת 27 נפגעה הערב (ראשון) באורח בינוני עד קשה לאחר שהוכשה על ידי נחש במעין עין אמפי, סמוך לצומת בית המכס הברמת הגולן. כשהגיעו חובשים ופרמדיקים של מד"א למקום הם העניקו לה טיפול רפואי ראשוני ופינו אותה לבית החולים זיו בצפת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"כשהגענו למקום ראינו צעירה שכובה בסמוך למעיין לאחר שהוכשה על ידי נחש וסבלה מקשיי נשימה, בחילות וסחרחורות", סיפרו הפרמדיקים רונן קדוש ואליהו בן-סימון. "הענקנו לה טיפול רפואי מתקדם, שכלל מתן תרופות וסיוע נשימתי, ולאחר חילוץ מורכב מאזור המעיין פינינו אותה לבית החולים כשמצבה מוגדר בינוני עד קשה".

הצעירה הובאה לחדר הטראומה במרכז הרפואי. ד"ר יוסף נאבי, מנהל חדר המיון, דיווח כי  כבר בדרך לבית החולים סבלה הצעירה מקשיי נשימה, הקאות ואי יציבות כללית. על רגלה התגלו בבירור סימני הכשה, התנפחות בצקת וכדומה. נאבי הוסיף כי היא מטופלת לייצוב מצבה, ובנוסף באנטי-סרום, וכי היא תועבר למחלקת טיפול נמרץ.

לקראת חודשי הקיץ מבקשים במד"א לחדד את ההנחיות כיצד להימנע מהכשות, וכן כיצד לנהוג במקרה של הכשת נחש או עקיצת עקרב.

כיצד תימנעו מהכשות?

בחצרות הבתים: יש להקפיד לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים. יש להרחיק סלעים, אבנים וחפצים שלא משתמשים בהם על מנת לצמצם את המקומות בהם יוכל נחש או עקרב להתחבא. בנוסף, יש להקפיד על גיזום הדשא.

בטיולים בשטח: יש לנער את האוהל ואת שק השינה לפני שנכנסים אליהם ללינת הלילה. בבוקר, יש לנער את הבגדים לפני שמתלבשים ולנער היטב את הנעלים. שימו לב - אין לדחוף את היד אל תוך הנעל, שמא נחבא שם נחש או עקרב. על מנת לנער נעליים יש להפוך אותם ואז לנער.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת נחש?

- הרגיעו את הנפגע והשכיבו אותו במנוחה מוחלטת כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף.
- קבעו את הגפה הפגועה והקפידו על מינימום תנועה על מנת למנוע את התפשטות הארס.
- הזעיקו בדחיפות את מד"א בטלפון חירום 101. הפרמדיקים במוקד מד"א יעניקו לכם סיוע טלפוני מיידי והנחיות ברורות עד להגעת הצוות הרפואי למקום.
- אין למצוץ את ארס הנחש מגוף הנפגע.
- אין להניח חוסם עורקים על האזור שהוכש.
- אין לקרר את אזור ההכשה. קירור האזור עלול להחמיר את הנזק.
- יש להימנע ממתן משקה אלכוהולי לנפגע.
- יש לתעד את הדוגמא שעל גב הנחש. אין לנסות ללכוד את הנחש, אלא אך ורק לנסות ולצלם אותו על מנת שהצוות הרפואי ידע להתאים לנפגע את הטיפול הטוב ביותר במהירות הרבה ביותר.