לאחר שבע שנות מאבק, הוכר עלי מוטסים, מנהיג מחאת האפריקנים, כפליט. שר הפנים אריה דרעי קרא את מסקנות הוועדה שבחנה את בקשתו של מוטסים וקבע שתלאותיו של האיש מצדיקות לתת לו מעמד של פליט בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבית שבו נולדתי נשרף לגמרי", סיפר מוטסים לחדשות 2. "המשפחה וההורים וכל החברים שאני מכיר נמצאים במחנות עקורים. נאלצתי להיות במעצרים בחרטום, עינויים, הייתי במרחק של סנטימטר ממוות".

קורותיו של מוטסים עלי שנולד בדרפור, יכולות לפרנס בקלות תסריטאים וסופרים. הוא ישב בכלא סהרונים, השתחרר והנהיג את מחאת האפריקנים הגדולה. הוא נכנס לחולות, ישב שנה וחודשיים ושוחרר לאחר שהיועמ"ש דאז ויינשטיין קבע שהטיפול בעניינו לקה בסחבת.

כיום לומד עלי משפטים ומכהן כמנכ"ל הארגון ARDC המסייע לפליטים מאפריקה. עשרות מבקשי מקלט נכנסים למשרדו מדי שבוע, אבל הוא הסודני היחיד שבקשתו נבדקה והוכר כפליט באופן רשמי.

"אף פעם לא אאבד את התקווה והאמונה שמגיע לי את המעמד הזה, ואני אקבל את זה", אמר מוטסים. יש דרפורים רבים שנרדפו במולדתם, שסיפוריהם דומים לסיפורו של מוטסים, אבל גורמים במשרד הפנים אומרים היום שכל בקשת מקלט תיבדק לגופה, ושזה לא אומר שנראה בקרוב גל של אשרות פליט למבקשי המקלט בסודן.