הגננות משפילות ומעליבות, הילדים בטראומה: מור, אמא לשני ילדים מהצפון, החלה לשים לב כי בנה בן השלוש שנגמל זה מכבר מחיתולים, חוזר מדי יום מהפעוטון של רשת נעמ"ת כשמכנסיו רטובים. מור גם הבחינה הבחינה כי המטפלת תופסת בחוזקה את ידו של בנה. החשדות שלה ושל הורים נוספים לגבי ההתנהלות הבעייתית בגן אומתו כשאחת הסייעות החליטה להתפטר במחאה על המתרחש במקום ופנתה להורים, שהחליטו לשתול מכשיר הקלטה בתיק של אחד הילדים, ולא האמינו למה ששמעו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בהקלטה ניתן לשמוע את המטפלות צורחות על הילדים שילכו לישון ואף מונעות מאחד הילדים שמגהק לשתות מים, למרות שהוא מבקש מספר פעמים. "הן מונעות מהילדים ללכת לשירותים גם כשאחד הילדים מתחנן בבכי ללכת", מספרת מור, שהחליטה להוציא מיד מהפעוטון את שני ילדיה, בני שלוש ושנתיים. היא מספרת בנוסף כי בנה חושש לבקש ללכת לשירותים גם כשהוא בבית: "למה צריך לצעוק על ילד שמבקש ללכת לשירותים? גורמים לו לטראומה".

בהקלטה ניתן לשמוע בנוסף את אחת הגננות מתעצבנת על הילדים כשהם קמים מהמיטות שלהם בזמן שינה - ומפריעים לה לשטוף את הרצפה, תוך כדי שהיא מדברת עם גננת נוספת ליד הילדים ומזלזלת בהורים "שפותחים את הג'ורה שלהם". "אני לא מאמינה עכשיו שאני אומרת את זה, אבל באופן אישי רשמתי את שני הילדים שלי למעון של נעמ"ת כי ידעתי שאלו מעונות עם פיקוח", מספרת בצער מור.

"הגננות הפחידו את הילדים, משכו להם בידיים - וזרקו אותם על המיטות"

הסייעת שעזבה סיפרה כי פנתה למנהלת המעון בכדי לספר לה על הטיפול הלקוי של המטפלות, אולם נתקלה בסירוב לסייע. "הייתה שם הרבה אלימות מילולית כלפי ילדים, הרבה צעקות שלא קשורות לחינוך - הן ממש הפחידו את הילדים", היא משחזרת, "המטפלות מבוגרות ואין להן סבלנות לידים. הן כל הזמן צועקות ומושכות את הילדים בידיים, עד לרמה בה זורקים אותם על המיטות".

למצולמת אין כל קשר לכתבה (צילום: פלאש90)
"הילדים מפוחדים" | צילום: פלאש90

"לא מטפלים בילדים כראוי, לא עוזרים להם ללכת לשירותים או אפילו להרים את המכנסיים אחרי", המשיכה, "הן מקללות ילדים, אומרים להם דברים כמו 'תעוף מפה', 'אל תתקרב אליי', 'אני לא סובלת אותך' - כשילד בוכה ומבקש שירימו אותו, הן עונות 'אני לא ארים אותך בחיים'. הילדים מפוחדים". לדבריה, "כשיש מפקחת, המנהלת תמיד מזהירה את המטפלות - וכולן משנות את ההתנהגות שלהן, נהיות חמודות ומחבקות".

ההורים המודאגים העבירו את ההקלטות למשטרה, שם פתחו בחקירה המקרה.

מנעמ"ת נמסר בתגובה: "נעמ"ת מתייחסת ברצינות ובכובד ראש לכל תלונה ולכל חשד שעולה בדבר התנהגות בלתי ראויה של מטפלות. בשל העובדה כי התלונה מצויה בבדיקת משטרה אין באפשרותנו להתייחס לפרטי המקרה. כמובן שנעמ"ת תפעל בהתאם להתפתחויות ולהנחיות רשויות החוק".

מהמשטרה נמסר בתגובה: המקרה נשוא פנייתכם מוכר ונחקר בשת"פ גורמים מקצועיים מתאימים

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il