"ראיתי את התמונות - והשמיים נפלו עליי" (צילום: עמותת "הכלבים שבצל")
"ראיתי את התמונות - והשמיים נפלו עליי" | צילום: עמותת "הכלבים שבצל"

"איך אפשר לעשות דבר כזה? אפילו בסיוטים זה דמיוני": פעילים למען זכויות בעלי חיים נחרדו לגלות בסוף השבוע האחרון על מקרה חריג במיוחד של התעללות קשה מאוד בגורת כלבים בדרום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אחת מהן, איילת מור, קיבלה ביום חמישי האחרון טלפון מווטרינרית הפועלת באחת הערים בדרום הארץ, בה היא נחרדה לשמוע על התעללות אכזרית בגורה. "כשהיא צלצלה אליי, לא הבנתי מה אני שומעת, היא פשוט צרחה ומיררה בבכי בטלפון", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 Online. "אחרי שהיא שלחה לי את התמונות של הכלבה, השמיים נפלו עליי".

מור, שמתגוררת בחיפה, מיהרה לעלות על מונית מהצפון הרחוק ועד לנגב, ובדרך לא האמינה כשחזתה בתמונות הקשות של כלבה מסוג כנעני, בת חצי שנה בלבד, שרועה על שולחן הניתוחים.

הכלבה נים לאחר ההתעללות, בחודש שעבר (צילום: עמותת "הכלבים שבצל")
"מקבלת משככי כאבים". נים | צילום: עמותת "הכלבים שבצל"

"שתי רגליה הקדמיות של הכלבה נוסרו, והיא גם הוכתה וגם הורעבה קשות. זיהינו אפילו סימנים של חתכים באחת הרגליים האחוריות", היא מספרת. "איך האדם שהכי היה אמור להגן עליה, לטפח ולאהוב אותה עשה דבר כזה? איך אדם לוקח סכין או מסור ומנסר לגורת כלבים צורחת את כפות הרגליים?".

"היא סבלה במשך שבועות, איך לא עשו עם זה כלום?"

הכלבה, שהייתה ברשותה של תושבת אחת הערים בדרום, שהתה אצלה במשך חודשיים - אלא שלדבריה של מור, כבר לפני כחודש משהו לא היה תקין: "מישהו העלה לפייסבוק תמונה של האישה הזו אוחזת בכלבה, ורגליה מוסתרות בבדים או בתחבושות, לא הבנו בדיוק מה הסיבה. ככל הנראה שרגליה של הכלבה נוסרו כבר אז והיא סבלה במשך שבועות, פשוט לא עשו כלום כל הזמן הזה".

עם הגעתה של מור לדרום, היא יצרה קשר עם הווטרינרית המקומית ועם נטע דר, מנהלת עמותת "הכלבים שבצל", שהפנו אותה למרפאה הקרובה ביותר, של ד"ר יובל סמואל - לשם הובהלה הכלבה לצורך טיפול מיידי: "במרפאה עבדו קשה כדי להסיר את הבדים שנכרכו סביב רגליה של הכלבה באופן כה חזק, כדי להסתיר את הגדם. היא גם הגיעה לטיפול כשהיא שוקלת משהו כמו 7 קילוגרם, כשהיא אמורה לשקול כפול".

גור נוסף בבעלות החשודה נלקח למשמורת (צילום: עמותת "הכלבים שבצל")
גור נוסף בבעלות החשודה נלקח למשמורת | צילום: עמותת "הכלבים שבצל"

הווטרינרית המקומית מיהרה להגיש תלונה במשטרה, ובעלת הכלבה נלקחה לחקירה. בינתיים, פעלה המשטרה להחרים גור כלבים נוסף שהיה ברשותה של האישה - והוא הוכנס למשמורת.

קריאות לגיוס תרומות לכלבה: "היא חייבת לחזור ללכת"

כעת מנהלים מור ויתר המעורבים ששמעו על המקרה הקשה, מאבק על מנת לגייס תרומות לכלבה, כדי שיוכלו להשיג עבור הכלבה פרוטזות או כלי עזר מיוחד להליכה על מנת שתוכל לשוב וללכת. לצורך המטרה הם צריכים לגייס עשרות אלפי שקלים - עלות הניתוחים, האשפוז והפרוטזות.

"בזמן שצפינו בכלבה בחדר הניתוחים והתפללנו לשלומה, מנהלת העמותה נטע החליטה לקרוא לה נים", מספרת מור. "זה בגלל שכל נים בגוף ובנפש שלנו רעד למראה הגורה בפעם הראשונה. עכשיו צריך לעזור לנים לשוב וללכת".

"הרופאים קיבלו את נים והתחילו מיד לטפל בה", מסרה מנהלת עמותת "הכלבים שבצל", נטע דר. "היא מקבלת משככי כאבים ומטופלת, טובי הרופאים בעולם כבר קיבלו מידע על המקרה. אני מודה לעידו גלנטה וצוות הרופאים שלו שאיתנו ועם נים יום ולילה".

אין תמונה
"תוצאה של כשל מערכתי". ח"כ שמולי

על המקרה הנורא שמע גם יו"ר ועדת המשנה לצער בעלי חיים בכנסת והשדולה למען זכויות בעלי החיים, ח"כ איציק שמולי, יוזם החוק להחמרת הענישה נגד מתעללים בבעלי חיים. "מדי יום אנחנו מתמודדים מול מטורפים שמתעללים בבעלי חיים חסרי ישע, אבל מידה כזאת של סדיזם לא זכורה לי", הוא מסר.

"זו התוצאה של כשל מערכתי כולל של הרשויות - מהמשטרה ויחידת הפיצוח שאמורות לאכוף את חוק צער בעלי חיים וזה בערך הדבר האחרון שמעניין אותם, ועד בתי המשפט שמגלים רחמנות על המתעללים במקום על בעלי החיים המסכנים", הוסיף ח"כ שמולי.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל עיכבה לחקירה תושבת הדרום בחשד להתעללות בבעל חיים. בעקבות דיווח שהתקבל ברשת החברתית בו עלה חשד להתעללות בגורת כלבים, החלה המשטרה בביצוע פעולות חקירתיות רבות שכללו גביית עדויות אודות המקרה ופעולות סמויות וגלויות במטרה לאתר את החשודה במעשה. עם איתורה של החשודה, זאת עוכבה היום בצהריים כאמור לחקירה. מדובר במקרה בו סבלה גורת כלבים ככל הנראה מהתעללות. מיד עם היוודע המקרה, פתחה המשטרה בחקירה אינטנסיבית במטרה להגיע לחשודה במעשה ולחקור לפשר המקרה. אנו נפעל כל העת במלוא החומרה במקרים מעין אלו ונדאג למיצוי הדין למניעת הישנות מקרים שכאלו, ולמען בעלי החיים".

לתרומות ניתן ליצור קשר בין השעות 10:00-22:00 בטלפונים: 053-959-0461, 053-959-2153. ניתן להפקיד את הסכום הרצוי בחשבון שמספרו 2546465 בסניף 988 של בנק לאומי, ולציין בהערה כי מדובר בתרומה עבור הכלבה נים.

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv