אילוסטרציה (צילום: חדשות 2 / פלאש 90, הדס פרוש)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2 / פלאש 90, הדס פרוש

שלושה צעירים ממוצא אתיופי, חיילים המשרתים בצה"ל, נכנסו בחג הפסח האחרון למרכול של רשת "יינות ביתן" ברחובות על מנת לרכוש מוצרים למפגש חברתי. אלא שהצעירים הללו, שרק רצו לחגוג, לא דמיינו שזה מה שיעברו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר שהשלושה אספו את המוצרים מהחנות וסיימו לשלם עבורם בקופה, הם הבחינו בשני אנשים שהחלו לרוץ לעברם - אחד מתוך המרכול ואחד מחוצה לו, שהם צועקים להם לעצור מיד.

כשהשניים התקרבו אליהם, קרא אחד מהם בקול "בואו אחריי" ואז אמר לחברו "אחד מקדימה, אחד מאחור". השלושה הרגישו שהדבר נעשה על מנת "לאגף" אותם משני הצדדים כדי שחלילה לא ינסו להימלט. כל זה קרה לעיני הקונים והעובדים במקום.

"הם חשו מושפלים לעיני כל" (צילום: חדשות 2)
"הם חשו מושפלים לעיני כל" | צילום: חדשות 2


השניים הוליכו את הצעירים לעבר משרדי ההנהלה של המרכול, כשבמהלכה אחד העובדים ממשיך לדחוף את אחד מהצעירים קדימה. אלא שהמחזה המביך שחוו הצעירים לא הסתיים שם: כשהגיעו למשרדים, הפציר בהם אחד העובדים שחשד כי גנבו מוצרים: "תוציאו את החומוס מהתחתונים, תוציאו את כל מה שגנבתם".

"הם לא הבינו מה הם עשו שעיכבו אותם ככה", מספרים קרוביהם של הצעירים בשיחה עם חדשות 2 Online. "כולם הסתכלו עליהם בסופר והם לא הבינו מה קורה. דחפו אותם ואמרו להם להמשיך ללכת לכיוון המשרדים, חיפשו להם בכיסים. הם הרגישו מושפלים".

"נראה שחשדו בהם רק בגלל צבע עורם"

בשלב זה, הבינו השלושה כי הם נחשדים בגניבה. לטענתם - על לא עוול בכפם, כיוון שלא גנבו דבר ושילמו בקופה על המוצרים אותם אספו במהלך השהות במרכול. על השלושה נכפה להוציא את כל תכולת כיסיהם וגם שקיותיהם נבדקו - זאת בזמן שלא נמצאו כל ראיות לגניבה.

לטענת מקורבים לשלושה, כשהעובדים במקום ראו שאין כל בסיס לחשדם, הם התפנו לחפש אחר "ראיות" בסרטון מצלמות האבטחה. החיפוש בחומרים המוקלטים, כך לדבריהם, נמשך דקות ארוכות. במהלכו אף התקשר אחד העובדים לעובד אחר ושאל אותו: "יש בשורות טובות?", כשהתחושה שקיבלו הצעירים הייתה שכוונתו למצוא ראייה כלשהי שתוכיח לכאורה שהם גנבו מוצרים.

עו"ד אלה הראל (צילום: דייב סוויני)
עו"ד אלה הראל | צילום: דייב סווינילבסוף, לאחר שלא נמצאה כל ראייה - עזבו השלושה את המרכול כשהם מושפלים ונבוכים. כיום, כחודשיים לאחר המקרה, הם דורשים פיצוי והתנצלות מהרשת. לטענתם, הם זכו ליחס המשפיל אך ורק בגלל צבע עורם, שהיווה, כך לדבריהם, את הסיבה היחידה לחשוד בהם מלכתחילה.

"הם מרגישים שרק בגלל שהם בני העדה אז מצאו סיבה להתנפל עליהם", סיפרו קרוביהם של השלושה. "עד היום הם מורידים את הראש מבושה והם לא עשו כלום".

"מדובר בחיילים המשרתים בכבוד את מדינת ישראל", מוסרת בתגובה פרקליטתם של השלושה, עורכת הדין הצבאית אלה הראל. "הם בסך הכל ערכו קניות לקראת החג, אליו שוחררו לחופשה מהיחידה. הם מרגישים שהסיבה היחידה בגללה חשדו בהם היא צבע עורם וחשים פגועים ומושפלים. פנינו במכתב ל"יינות ביתן" הדורש מהם להתנצל בפני מרשינו ולפצותם על האירוע המבזה. אנו מקווים כי הרשת תשכיל לסיים את הפרשה הזו מחוץ לכתלי בית המשפט".

מרשת "יינות ביתן" נמסר בתגובה לידיעה: "רשת יינות ביתן פועלת על פי הנהלים והחוק ואינה מפלה בין עובדיה או לקוחותיה ע"פ דת, גזע או מין. אנחנו לומדים את פרטי האירוע ונסיק מסקנות בהקדם האפשרי ובהתאם לממצאים".

לפניות לכתב:
morl@ch2news.tv