ר' ואמו.
ר' ואמו. "כנפי הטיס הם שלה" | צילום: דו"צ

עוד כשהיה ילד קטן באחת ממדינות ברית המועצות לשעבר, כל מה שר' רצה היה להגיע לשמיים. מחר (חמישי) יגשים ר' את החלום הגדול שלו ויהפוך להיות טייס קרב בחיל האוויר. על רחבת המסדרים בבסיס חצרים יצעדו מחר הטייסים החדשים של צבא ההגנה לישראל, שיקבלו את כנפי הטיסה שלהם אחרי 3 שנים מפרכות בקורס שנחשב לאחד היוקרתיים ביותר שיש. בין מסיימי קורס טיס מספר 170 נמצא גם ר', שכילד קטן בכלל רצה להיות אסטרונאוט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הוא עלה לארץ עם אמו וסבתו לפני 15 שנה ומאז הוא מתגורר בבאר שבע. הקשר עם אביו נותק כשהיה קטן. את כנפי הטיסה היוקרתיות שיקבל, יחד עם חבריו למגמת הקרב, הוא מקדיש לאמו. "אמא שלי גידלה אותי לבד ואני מאוד מחובר אליה", הוא מספר. "הגענו לארץ יחד, התבגרנו יחד והפכנו לישראלים ביחד - ולכן כנפי הטיסה שאקבל מגיעות רק לה".

"גם אמא שלי עברה את הקורס, היא עבדה הרבה יותר קשה ממני", הוא מספר בהתרגשות. "היא בישלה בשבילי בכל סוף שבוע, תמכה ועזרה גם בשיחות טלפון בכל פעם שהייתי צריך". אם הדבר היה תלוי בו - לא רק שאמו הייתה מקבלת זוג כנפי טיסה, אלא אפילו שלושה זוגות, כמאמר שיר הסיום של הקורס.

ר' חווה קשיים רבים בעבר והתמיד לכל אורך הדרך כדי להגשים את חלומו לשמש טייס בצבא הישראלי. "תמיד רציתי את זה ואני לא חושב שאני מעכל בכלל את מה שקורה", הוא אומר. "לימדתי את עצמי והשקעתי, הכל בשביל המטרה. הרצון להיות טייס זה מן ג'וק שנכנס לי למוח ושמלווה אותי עד לרגע הזה. אני חש גאווה גדולה לבצע את התפקיד הזה שיאפשר לי להגן על הארץ ועל אזרחיה".

"לקבל את הכנפיים שלו זה כבוד גדול בשבילי"

ו', אמו של ר', כבר נערכת ליום הגדול בו תצפה בבכירי המדינה עונדים את כנפי הטיס על מדיו של בנה, ותצלם את הרגע בו יניף את כובעו אל על, יחד עם יתר חבריו שסיימו את הקורס המפרך: "אני מתרגשת, לא כל יום קורה דבר כזה ואני גאה בו כל כך שהוא עבר את כל השלבים. לא הייתי בטוחה שהוא יסיים את הקורס, אבל הסתכלתי עליו וראיתי את החשק והמוטיבציה שלו".

ר' וחבריו בטקס חשיפת הדרגות, אתמול
ר' וחבריו בטקס חשיפת הדרגות, אתמול | צילום: דו"צ

האם הגאה מוקירה תודה לבנה שמקדיש לה את הכנפיים היוקרתיות, אלא שהדרך לשם לא הייתה קלה גם עבורה. בתור בן יחיד, היא חששה מאוד לחתום על הטפסים המאפשרים לו להפוך לטייס קרבי - עם כל הסיכונים הכרוכים בכך. היא סירבה בתחילה לחתום - אולם בנה עמד על שלו, ולבסוף היא השתכנעה - הכל כדי לא לשבור לו את החלום הגדול.

"מגיל קטן, כל משחקי המחשב שלו היו קשורים לתפעול מטוסים, כל עטיפות הדיסקים של המשחקים היו של מטוסים", היא מספרת. "פעם בחצי שנה הוא תמיד הלך לטקס הענקת הכנפיים, חזר הביתה וסיפר לי כמה זה יפה. אתמול, כשנכחה בטקס הענקת דרגות הקצונה לבנה בה הוצג בפעם הראשונה כטייס, שאלה אותו האם איך זה להיות בצד השני: "הוא אמר לי שזה מעמד כל כך מרגש מבחינתו. אני עדיין לא מאמינה שהבן שלי הולך להיות טייס ובכלל שהוא הולך להיות טייס ישראלי".