ב-20:00 בדיוק הועלה הדגל לראש התורן ומדינת ישראל עברה מעצב לשמחה ומציינת 67 שנים להיווסדה. בהר הרצל התקיים טקס הדלקת המשואות בסימן "ישראלים פורצי דרך" שסימל את סופו של יום הזיכרון תשע"ה ותחילת חגיגות העצמאות. האירוע הועבר בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלא כבכל שנה, שיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו ברכה מוקלטת לאזרחי ישראל: "בפתח יום העצמאות, אני מבקש קודם כל להצדיע לכם, חיילי וחיילות צה"ל ולכל אנשי כוחות הביטחון. בקיץ האחרון, במבצע "צוק איתן", ראינו את רוח הקרב שלכם, את אחוות הלוחמים שלכם, את אומץ לבכם. אתם הנדבך הראשון בביטחון ישראל ובעצמאות ישראל. שמרו על המדינה, שמרו על עצמכם. אנחנו גאים בכם ואנחנו גאים במדינה שלנו. כשאנחנו מסתכלים על המדינות סביבנו אנחנו רואים עד כמה ישראל יוצאת דופן: דמוקרטיה תוססת עם שוויון זכויות לכל אזרחיה.

"ישראל ניצבת בקדמת הטכנולוגיה העולמית. אנחנו הופכים את באר שבע, בירת הנגב, לבירת סייבר עולמית. נהפוך את צפת, בירת הגליל, לקריית ביו-טכנולוגיה חדשנית. אנחנו פורצים דרכים צפונה ודרומה, ימה וקדמה, ועוד הרבה עבודה ועשייה לפנינו. כל זה מתאפשר הודות לכם - אזרחי ישראל. ידח אנחנו מחברים עבר מפואר לעתיד מזהיר. אני מבקש לברך גם את מדליקות ומדליקי המשואות - כולכם פורצי דרך ואזרחי ישראל מעריכים זאת. ביום עצמאות זה אנו מסתכלים על 67 שנות קיום המדינה בגאווה אדירה ואנחנו מסתכלים קדימה בתקווה ובתפילה מירושלים, בירתנו הנצחית, אנו פותחים את חגיגות העצמאות. מי ייתן ונצא כולנו יחד לחגוג בארצנו הנפלאה. חג שמח".

אדלשטיין: "אוהב גם את מנשקי המזוזות והמשתטחים על קברי צדיקים"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נאם בפתח האירוע: "החוסן שלנו מורכב לא רק מטילים וכיפת ברזל, לא רק ממטוסים מתקדמים וטייסים מעולים. יש מקום נכבד להיבט הערכי בחיינו הלאומיים, לרוח המיוחדת של העם שיצרה יש מאין חברה מיוחדת ומדינה משגשגת".

אדלשטיין גם מתח ביקורת על אלו שעוזבים את ישראל בגלל יוקר המחיה: "בעת האחרונה גברה התחושה בקרב חלקים בציבור שהחיים בארץ הזאת קשים מנשוא. לצערי, גורמים לא מעטים אף תרמו במכוון לחיזוק תחושה זה. אין מקום לשיח שפשט כאן השנה, אני מצר על כך שיש כאלה שהפכו את הנהי והשחרת פנינו לעיסוק אובססיבי של ממש. עלינו להוציא שיח קלוקל זה לגמלאות".

"שיקולים של יוקר המחיה ושל איכות החיים ראויים לעלות לדיון ציבורי, הם מטרידים רבים מאיתנו ודורשים בחינה מתמדת, עם זאת אנו חייבים לעצור ולשאול את עצמנו מתי אנו מודדים את הזיקה לארץ בעלות ותועלת? האם נחליף קשר של אלפי שנים במדדים כלכליים ושיקולי נוחות? מבחינתי התשובה ברורה: לא ולא!".

יו"ר הכנסת התייחס גם לדבריו של האמן יאיר גרבוז ערב הבחירות: "אני אוהב את הארץ הזאת, ויותר מכך אני אוהב את העם הזה. אני אוהב את תושבי המרכז ואת מתיישבי הפריפריה, את הקיבוצים ואת המושבים, את המתיישבים ביהודה ושומרון, את בני המיעוטים וגם את מנשקי המזוזות והמשטחים על קברי צדיקים. בעיני כולם כולם שווים, כולם כולם לתפארת מדינת ישראל".

מדליקי המשואות

הר הרצל, משואות (צילום: חדשות 2)
הטקס בהר הרצל | צילום: חדשות 2

ד"ר דני גולד - ממציא ומפתח מערכת כיפת ברזל. אהוד שבתאי - ממייסדי ומפתחי אפליקציית הניווט המהפכנית WAZE. רמי לוי - פורץ דרך בתחום הקמעונאות שהוביל להוזלת מחירים בתחום המזון. אליס מילר - עתירתה לבג"צ פרצה לראשונה את דרכן של נשים לקורס טיס בצה"ל. לוסי אהריש - עיתונאית מוסלמית פורצת דרך המעלה לסדר היום הציבורי הישראלי שיח של סובלנות ופתיחות בין מגזרים.

פרופ' מרתה וינשטוק-רוזין - מדענית וחוקרת בתחום הרפואה שפיתחה את תרופת ה"אקסלון" לטיפול במחלת האלצהיימר ושיפור איכות חיי החולים. וינשטוק-רוזין תדליק משואה עם יחד עם ד"ר גבריאל עידן - ממציא ומהנדס שהגה ופיתח המצאה חדשנית של מצלמות וידאו זעירות בקפסולות לבליעה שמקלות באופן משמעותי על החולים.

נלחמת נגד הגזענות. לוסי אהריש
הדליקה משואה | צילום:

רפי מהודר - מהנדס ויזם מצליח בעל שם עולמי בתחום מוצרי ההשקיה. פיתח את טכנולוגיית הטפטפות, שזכו להצלחה בינלאומית. אביהו מדינה - זמר ויוצר שפרץ דרך ותרם תרומה מכרעת להתפתחות המוסיקה הים-תיכונית הישראלית. סימה שיין - פורצת דרך בהיותה האישה שכיהנה בתפקיד הבכיר ביותר במערך הביון הישראלי. גל לוסקי -מייסדת ומנכ"לית ארגון IFA המעניק סיוע נרחב ועזרה הומניטרית במקומות מוכי אסון ומשבר ברחבי העולם.

משמר הכנסת, הערב
משמר הכנסת, הערב | צילום:
הדגל הועלה לראש התורן
הדגל הועלה לראש התורן | צילום:

מלכה פיוטרקובסקי - פורצת דרך בלימוד הלכה ותורה בקרב נשים, מורה ומחנכת, פעילה למען זכויות נשים. נציג צה"ל, רב"ט דן קורקובסקי - מאובחן בספקטרום האוטיסטי, מראשוני בוגרי התוכנית "רואים רחוק" באגף המודיעין, שמבצע תפקיד פענוח מורכב במדור מבצעי, שלא בוצע טרם הגעתו. עבודתו מתבטאת ביכולות פענוח מצוינות במשימות מודיעיניות במגוון גזרות. בתפקידו תורם באופן משמעותי לתמונת המודיעין החזותי.