הורה לא לקנוס חיילים. השר כץ (צילום: חדשות 2)
עימות פומבי. שר התחבורה כץ | צילום: חדשות 2

שר התחבורה ישראל כץ המכהן בתפקידו בשש השנים האחרונות הגיב בחריפות בעמוד הפייסבוק שלו ליוזמה של הפעלת טרמפים במהלך סוף השבוע הקרוב, שבו לא תהיה תחבורה ציבורית מיום חמישי אחר הצהריים ועד מוצאי שבת. השר כתב שהדרישות מגיעות מאנשי שמאל, שמפגינים צביעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בסוף השבוע הארוך הבא עלינו לטובה, ניפגש בדף הטרמפים של המדינה, הדף של שר התחבורה, ח"כ ישראל כץ, כדי למצוא טרמפים אחד עם השני, או עם ישראל וחבריו, במהלך 48+ שעות בהן נהיה נעולים באזורנו ללא תחבורה ציבורית. הזמינו ושתפו את חבריכם/ן! שביעי של פסח הוא בחמישי, ורבים מאיתנו יהיו במצור ולא יוכלו לבקר את משפחותיהם", נכתב בעמוד של כץ באחת התגובות לפוסט שפרסם על סיור שערך בתחנת רכבת בעפולה.

"מפגן צביעות של מושכי משכורות החברים בשמאל"

"מזל שיש לנו שר תחבורה נהדר שמסוגל לדאוג לכולנו, זקנים, נכים וסתם אנשים שלא יכולים או רוצים להחזיק רכב, ולסדר לכולנו טרמפים במהלך העוצר הממושך/ אל תשכחו להיות מנומסים ואדיבים, ואל תשכחו להודות ולתייג לשר כץ הנדיב שמאפשר זאת", הוסיף הכותב.

השר כץ, או מי שמפעיל מטעמו את עמוד הפייסבוק שלו, הגיב לפרסום בזעם: "אענה פעם אחת בנושא. תפנה לבוז׳י הרצוג שיתחייב לא לשבת בממשלה שלא תשנה את הסטטוס קוו, מפגן הצביעות שלך ושל חבריך לשמאל, מושכי המשכורות בעמותות 'למען התחבורה הציבורית' הוכח בבחירות האחרונות, וקיבל את התשובה ההולמת בקלפי".

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
לא בשבת: תח"צ בגוש דן, ארכיון | צילום: חדשות 2

יוזם המחאה ענה וטען כי הוא "שייך למפלגת בעלי הרב-קו בישראל. זו מפלגה של אנשים המשתמשים תחבורה ציבורית כל חייהם ותלויים בה, ממש כמו שבעלי רכבים תלויים ברכבם. התשובה פשוט לא מתייחסת לגופו של עניין. מה הקשר לבוז'י הרצוג? הוא בתפקיד כלשהו? הוא שר התחבורה? הוא ראש הממשלה? עמותות שמאל? אתה חושב שרק שמאלנים משתמשים בתחבורה ציבורית? אני מזמין אותך לסיור איתי בתחבורה הציבורית, שם תראה את כל המדינה".

כץ: "בבחירות הבאות תקים מפלגה, בינתיים תפסיק את הצביעות"

"עמדותיך הפוליטיות ברורות", השיב בשנית השר. "מאחר ואתה מיתמם אבהיר לך בשנית: הסטטוס קוו בקשר לשבת מעוגן בחקיקה שנוהגת מקום המדינה ולהסכמים פוליטיים, ולא קשורה למדיניות אישית של שר תחבורה. אף מפלגה לא התחייבה שלא לשבת בממשלה בלי שישונה הסטטוס קוו. בבחירות הבאות תקים מפלגה ותבקש את אמון הציבור, ובינתיים תפסיק את מפגן הצביעות".

הגולש ענה לכץ - אך הפעם כבר לא זכה לתגובה. יש לציין כי תגובתו של השר כץ אינה מדויקת: השבתת התחבורה הציבורית בשבת מקורה במכתב ששלח דוד בן גוריון לפני הקמת המדינה לרבנים, בה התחייב כי במדינה העתידה לקום המצב שהיה קיים בתקופת המנדט יישמר, אך הדבר מעולם לא עוגן בחקיקה בישראל.

ב"תחבורה בדרך שלנו", ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל, הביעו מחאה נגד דברי השר. "הארגון פועל מזה למעלה מארבע שנים, ארגון שכל חבריו מתנדבים, חדורי שליחות ובוודאי שאינם מקבלים שכר.

"דבריו של השר כץ מביעים יוהרה ואטימות, זלזול ומעילה בתפקיד נבחר הציבור. אנחנו, סטלה אבידן, יו"ר הארגון וחברת מרכז הליכוד ואיתי חיים, מנכ"ל הארגון וחבר תנועת הליכוד, בוגרי תנועת בית"ר, דורשים מהשר להתנצל על דבריו בפומבי", נמסר מהארגון.