תם הסיוט, לפחות עבור רוב הישראלים: מטוס אל על נחת היום (שלישי) בצהריים בנתב"ג, והחזיר 216 נוסעים מנפאל - בהם 16 ילדים ותינוקות -  ששרדו את רעידת האדמה הקטלנית. "הרגשנו שהמדינה תמכה בנו בצורה גדולה, אנחנו מודים לשגרירות שעשתה מאמצים", סיפרו הנוחתים הנרגשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ערן פניני-קורן, שנחת עם בנו הטרי עברי, סיפר: "היום הוא בן שבוע, התינוק לא התקלח מאז ששחררנו אותו מבית החולים, אנחנו נוסעים מפה למיון". לדבריו, "היה נוראי למרות שהשגרירות ניסו לעשות את המיטב. היינו עם ילדים באוהל בקור ובגשם. במלון שהיינו בו לא היה חשמל ומים, היינו כל היום בחוץ בשמש". לערן ובן זוגו אבי נולד ילד נוסף, גבע, בהליך פונדקאות בתאילנד לפני כשנה. לדבריהם, "גם את הלידה שלו עברנו במאבקים לא פשוטים מול הממשלה".

216 הישראלים עם שובם לארץ, היום
צילום:

הסבתא הנרגשת זהבה הגיעה לנפאל יממה בלבד לפני הרעידה על מנת לקבל את פני הילד החדש: "כל החדר זז - למזלנו היינו בבית חד קומתי אז זה לא היה נורא, אבל היינו כל היום בחוץ והטלטלנו כל היום. ישנו בחוץ עם תינוקות".

זהבה הוסיפה כי "הרעידה תפסה אותי בתוך החדר, לא קלטתי מה קורה כי קמתי משינה. מיד תפסתי את העריסות, כיסיתי בשמיכות ורצנו החוצה עם הילדים. בערב בילינו את הלילה בשגרירות על הדשא עם ילד בן חמישה ימים".

מטוס אל על, ארכיון
המטוס שנחת, היום | צילום:

"עדיין בודקת אם האדמה לא רועדת"

חדווה קורן, אמו של אבי והסבתא הגאה של שני הנכדים, התקשתה גם היא לעכל את השיבה הביתה: "אני עדיין בודקת אם האדמה לא רועדת לי. זה חוויה מאד קשה, הכל רועד והכל מתנפץ". חדווה דרשה, לאור המודעות לנושא הפונדקאות, לאפשר פונדקאות בישראל: "צריך לנסוע עד סוף העולם בשביל להביא צמד ילדים - מה הסיפור פה, למה מקשים עליהם ועלינו?"

"ידענו שמדינת ישראל תעמוד מאחורינו ותתן לנו את כל העזרה. אנחנו כסבתות מאושרות שהכל נגמר", סיכמו השתיים. "המדינה שם זה עולם שלישי, עם כל הרצון הטוב של השגרירות היא לא נתקלה בדבר כזה".

ערן קורן עם ילדיו (צילום: חדשות 2)
ערן קורן עם ילדיו | צילום: חדשות 2

נתניהו: "ישראל מושיטה יד לנפאל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום הערכת מצב בנוגע להמשך מאמצי החילוץ וההצלה בנפאל. בהערכת המצב השתתפו שר הביטחון משה יעלון, שר הפנים גלעד ארדן, מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן שטרית, מפקד פיקוד העורף אלוף יואל סטריק, מנכ"ל מד"א אלי בין ונציגי משרד המשפטים, והמשרד לביטחון הפנים.

בפתח הישיבה אמר נתניהו: "אנחנו מתמקדים בשני מאמצים -  המאמץ הראשון שלנו הוא לאתר ולחלץ את הישראלים שנמצאים במצוקה בנפאל ולאפשר להם חזרה בטוחה לארץ. לצורך כך אנחנו ממשיכים בפעילות מבצעית ומדינית גם מול ממשלת נפאל וגם מול גורמים אחרים".

נתניהו הדגיש כי במקביל למאמצי החילוץ, נמשך הסיוע ההומניטרי: "אנחנו מקימים בית חולים שדה בנפאל כדי לעזור לעם הנפאלי במצוקתו. אנחנו פועלים תחת שני עקרונות - כל ישראל ערבים זה לזה, וישראל מושיטה יד לסיוע הומניטארי בנפאל כמו גם במקומות רבים אחרים בעולם".

משפחת פרי-מלכא
משפחת פרי-מלכא | צילום:

החילוצים נמשכים, מספר מנותקי הקשר ירד

במקביל נמשך חילוצם של המטיילים מאזור לנגטנג והאגמים הקפואים, ו-11 נוסעים עדיין מוגדרים כמנותקי קשר. חברי משלחת זק"א חילצו 10 מטיילים שנתקעו במנזר קאפון, ודיווחו כי מצבם טוב. על פי נתוני משרד החוץ, עד כה 338 ישראלים הושבו לישראל, בנוסף ל-25 תינוקות שנחתו כבר בישראל.

בין המחולצים הבוקר נמצאים גם בני משפחת פרי-מלכא - זוג הורים ושלושת ילדיהם. המשפחה שהתה באזור לנגטנג וצוות חילוץ של "כלל ביטוח" פינה אותם באמצעות מסוק פרטי, ומצבם הרפואי הוגדר טוב ותתקין. בני המשפחה הדואגים בארץ עודכנו על מציאת ההורים וילדיהם, ובני המשפחה פונו יחד עם מחולצים נוספים למקום מבטחים, שנמצא שעתיים מקטמנדו.

התרגשות בנתב"ג (צילום: עומרי ארנטל)
התרגשות בנתב"ג | צילום: עומרי ארנטל

הקברניט דרור גורליק שוחח עם חדשות 2 Online תוך כדי הטסת המטוס, וסיפר על האווירה הטובה: "הנוסעים נראים יותר מאוששים ושמחים להיות בתוך המטוס ובדרך לישראל. הנוסעים עלו למטוס באישון לילה, כולם נראו מותשים מחוסר הוודאות והמראות והחוויות שהם עברו. הם הגיעו למטוס ונרדמו כולם".

על השיחות הקצרות שניהל עם הנוסעים סיפר הקברניט: "מתחילים לראות יותר חיוכים ופנים יותר נינוחות ככל שהזמן עובר. אנחנו נרגשים ומרגישים שעשינו שוב משהו חשוב שמייצג את המדינה - אנחנו, המטפלים, המחלצים וכל הצוותים מאוד שמחים להיות חלק מהאירוע הזה ולהביא את אזרחינו הביתה".

"האופטימיות הייתה זהירה", הציפיה לאור בנ (צילום: עומרי ארנטל)
"מי ראה את אור אסרף?" | צילום: עומרי ארנטל
נחיתת התינוקות מנפאל, לפני כשבועיים
פרמדיקיות עם ילדי הפונדקאות | צילום:

בהכנת הידיעה השתתפו ברהנו טגניה, עמליה דואק, ניר דבורי וערד ניר.